הלכנו לשחק במתחם VR חדש בסנטר ושכחנו לגמרי שאנחנו ליד השירותים

אמנם יש עוד עבודת שיוף ודיוק נכבדת לעשות, אבל מתחם המציאות המדומה בסנטר לא דומה לשום דבר שאי פעם חוויתם בעבר. רק חבל שהמדריך משגיח בזמן המשחק, זה קצת קריפי

נדב ועינת ב-Level 3
נדב ועינת ב-Level 3

עצמו לרגע את העיניים ודמיינו ממד מקביל, כזה שרק גאון מטורף יכול ליצור: רצף של קומות, מבוכים, גשרים וחיבורים אדריכליים הזויים. מקום שנכנסים אליו בדרך אחת, אבל יוצאים ממנו בדרך אחרת לגמרי. פורטל הרפתקאות שבו המרחק הקצר ביותר בין שתי נקודות משתנה ללא הרף, או לפחות כך נדמה לכם. עד לאחרונה, כדי ללכת לאיבוד בטריפ משונה שכזה, מספיק היה להיכנס לשיטוט תמים בדיזנגוף סנטר. אבל עכשיו יש בונוס: בקומה השלישית של הקניון הכי סבוך במדינה, תוכלו לחוש את החוויה הזאת באקסטרים במתחם מציאות מדומה חדש.

כבר עשרות שנים מבטיחים לנו שעוד רגע תחום ה-VR עומד לפלוש אל חיינו ולשנות אותם ללא היכר. ממש עוד שנייה ואנחנו שם. איפה זה שם? לא יודעים. רק נזכיר שכבר לפני 25 שנה אירוסמית' גירו לנו את החושים בקליפ של "Amazing" עם אלישיה סילברסטון, אשר חקק במוחנו את הדימוי האיקוני של המציאות המדומה: קסדה ענקית, כפפה מגושמת וגרפיקת משחק ברמה של הסרט "Tron".

אז אפשר לשכוח מכל זה עכשיו. אמנם יש עוד עבודת שיוף ודיוק נכבדת לעשות, אבל חוויית ה-VR החדשה לא דומה לשום דבר שאי פעם חוויתם בעבר. בכניסה ל-Anvio, חוויית המציאות המדומה של LEVEL3 שהוקמה בדיזנגוף סנטר בהשקעה של יותר מ-4 מיליון ש"ח, קיבלנו הסבר כללי והנחיות בטיחות ונשאלנו באיזה משחק נרצה לשחק. בין אופציות של הרג זומבים או פיצוץ חייזרים, החלטנו להצהיר על פציפיזם וביקשנו להשתמש בכוח ה-VR כדי להרבות טוב בעולם. המדריך הרים גבה, אך לבסוף העניק לנו את האופציה הכי פחות אלימה שמצא בתפריט: קווסט פנטזיה בעולם אצטקי אבוד לילדים, עם וויס אובר בעברית.

נראה כמו הקומה המוזרה בסנטר. המשחק ב-Level3
נראה כמו הקומה המוזרה בסנטר. המשחק ב-Level3

הובלנו לחדר ענק שבו הולבש עלינו הציוד: תיק גב שכולל בתוכו מחשב, משקפת עיניים, חיישנים על הידיים והרגליים, ובמשחקי יריות גם רובה. משקל הציוד היה סביר, אבל אם אתן שוקלות פחות מ-50 קילו הוא ירגיש לכן כבד בהתחלה, תחושה שלבטח תתפוגג עם התגברות האדרנלין במהלך המשחק עצמו.

יצאנו לדרך והתחלנו לשחק. במבט ראשון על האווטארים אחד של השנייה שמנו לב שאין לנו הבעות פנים. כדי להביע רגש מסוים תוך כדי המשחק נאלצנו להסתמך על תנועות גוף או על דיבור, וזה קצת הוריד מהחוויה. תוך כדי שיטוט בעולם הקסום (והמעט אינפנטילי, יש לציין) זכינו לחופש תנועה מלא הודות למערכת האלחוטית של המתחם ותיקשרנו זה עם זו באמצעות מיקרופון מדונה. במילים אחרות: הלכנו, קפצנו וברברנו בתוך החדר כמו שני דבילים, בזמן שאחד המדריכים משגיח שלא ניתקע בקירות וגם מאזין לדיאלוג בינינו – תחושה שמצד אחד נסכה בנו ביטחון ומצד שני הרגישה קצת מציצנית ומפקחת מדי.

הכיף הגדול היה הצלילה המוחלטת אל תוך העולם החדש. לא משנה כמה תגידו לעצמכם שאתם בחדר אפרורי בקומה השלישית בסנטר ליד השירותים, בכל זאת תמצאו את עצמכם הולכים שפופים כדי לרדת מתחת למערה נמוכה וטחובה, לכווץ אגרופים כדי לתפוס גחליליות בידיכם החשופות ולדלג בעדינות מעל ענפים וסלעים שברור שלא באמת נמצאים שם.

מה הקטע של דלי המגבונים? נדב ועינת ב-Level 3
מה הקטע של דלי המגבונים? נדב ועינת ב-Level 3

במשחק השני הלכנו על רצח חייזרים בשם המד"ב. הוויז'ואל היה נוצץ, מפורט וריאקטיבי. ירינו בחייזרים מעופפים בצרורות והחלפנו כלי נשק כשנגמרו לנו הכדורים. תחושת הירי הייתה מספקת, גם אם רחוקה מהמציאות, אפילו אם עשיתן את הטירונות שלכן בבה"ד 11. גם חוויית הסאונד השלימה את ההיטמעות בעולם הווירטואלי בצורה משכנעת ויעילה. אבל לא הכל היה מושלם – היו גליצ'ים קלים בסאונד תוך כדי המשחק השני, וגם העלילה והדמויות היו פשוטות מדי, אבל יכול להיות שזה כדי שהן יתאימו למנעד גילאים רחב.

את ההלם הגדול חטפנו ברגע החזרה למציאות. רק אז הבנו עד כמה עמוקה הייתה ההתמסרות לחוויה, עד כדי ניתוק מוחלט מהעולם האמיתי. אין ספק שכאשר עולם הגיימינג העכשווי העשיר יתמזג עם טכנולוגיית המציאות המדומה נחווה הרפתקאות מטלטלות, מרגשות וממכרות עוד יותר מאלה. כנראה שייכנסו גם שיקולי רייטינג ופרסום, תעשיית הפורנו לבטח תדרוש את ליטרת הבשר שלה וייתכן שהתפיסה שלנו לגבי בילוי ופנאי תשתנה לחלוטין. עד אז, אפשר להגיע לסנטר כדי לעבור דרך פורטלי קסם וללחום באויבים מדומיינים. תבואו בסניקרס.

דיזנגוף סנטר (בניין A קומה 3), ראשון-חמישי 10:00-22:00, שישי 10:00-15:00, שבת 11:00-23:00, 516 ש"ח לקבוצה