בבניין הכחלחל הזה באלנבי מתחבא אחד מבתי מהקפה הכי יפים שראינו

מה מסתתר מאחורי הדלת הגדולה? Nomena. צילום: יעל שטוקמן
מה מסתתר מאחורי הדלת הגדולה? Nomena. צילום: יעל שטוקמן

ברחוב אלנבי, שדווקא לא ידוע בפסטורליות והאלגנטיות היתרה שלו, נפתח בית הקפה Nomena כמובלעת של אסתטיקה בין כל הבנייה, השיפוצים וההריסות. עם שם שנלקח מהפילוסופיה של קאנט, עיצוב מוקפד של אלברט אסקולה (כן, בן הזוג של), וקפה קר במחיר משוגע של רק 16 ש״ח, מדובר בלהיט עתידי

11 במרץ 2024

בבניין הכי יפה באלנבי (אנחנו יודעים שהתחרות לא קשה, אבל בכל זאת) נפתח בימים אלה בית קפה חדש שנראה יפה מבפנים כמו שהוא יפה בחוץ, ועוד בלוקיישן שהכי יעשה לכם חשק ללגום קפה ולנשנש מאפה. Nomena, ששנו את השם, היא מילה שלקוחה מהפילוסופיה הקנטיאנית, ונועדה כדי לתאר דבר מה שאינו נתפס בחוויה האנושית. הקפה, לעומת זאת, הוא קפה משובח שלגמרי נתפס בחוויה האנושית, בצידה המשמח של הסקאלה.

>> 12 אוזני המן הכי מצטיינות של העונה, ואוזן אחת שמנצחת את כולן

ברחוב אלנבי, שדווקא לא ידוע בפסטורליות ובאלגנטיות היתרה שלו, נפתח בית הקפה כמובלעת של אסתטיקה בין כל הבנייה, השיפוצים וההריסות. המקום עוצב למשעי על ידי מעצב הפנים אלברט אסקולה – כן נו, אתם מכירים אותו בתור בן הזוג של אסי עזר – ומתבטא בצבעים מינימליסטיים אך נעימים ומרגיעים, מרחב מרווח לישיבה וגם בר מרכזי רחב ידיים להכנת הקפה – שהוא, אם טרם הבנתם, מה שבאמת חשוב כאן.

איזה קווים יא ווארדי. Nomena. צילום: יעל שטוקמן
איזה קווים יא ווארדי. Nomena. צילום: יעל שטוקמן

מאחורי בית הקפה עומדים אנדרי בורדיוג וירון הרן-דוידוב, שהחלו לעמול על פתיחת בית הקפה כבר לפני שנתיים. בשמונה שנים האחרונות בורדיוג עבד בתפקיד הקולה הראשי של קפליקס, ואף היה אמון על פתיחת הסניף של קפליקס בברלין. הרן-דוידוב פשוט היה לקוח נאמן שאהב קפה, והחליט יחד עם אנדרי לצאת להרפתקה משותפת, ולפתוח בית קליה ובית קפה משלהם. עבור הרן-דוידוב מדובר בשדרוג התחביב עד למקסימום, עבור בורדיוג מדובר בהתמקצעות ועצמאות. עבורנו מדובר באחד מבתי הקפה היותר יפים שראינו.

השניים תרו אחרי לוקיישן במשך זמן רב, כי ״בכל זאת, לבית הקלייה דרושה ארובה, ולא פשוט למצוא מקום באמצע העיר שאפשר להפעיל בו ארובה״, כפי שהסביר לנו בורדיוג. בסופו של דבר מצאו את הבניין לשימור ברחוב אלנבי, וחתמו על חוזה השיפוצים ממש ב-6 באוקטובר, מה שבאופן טבעי עיכב את כל התהליך באופן משמעותי.

פינת ישיבה נעימה. Nomena. צילום: יעל שטוקמן
פינת ישיבה נעימה. Nomena. צילום: יעל שטוקמן

לאחר התגברות על העיכוב והכשרת צוות בריסטות ועובדים מיומן, Nomena נפתחה לפעילות: במקום החדש יש את בית הקלייה, שגם הוא חשוף לעיני הקהל, וישנן איזור ישיבה נעים. את הקפה קולים במקום, והוא נרכש מייבואן שמביא קפה מיוחד מאתיופיה, קולומביה ופרו. הקפה נהדר, מתאפיין במנעד טעמים מעודן, ואיכותו בהחלט מורגשת בלגימה.

״זה שאנחנו בית קלייה מאפשר לנו בראש ובראשונה להגיש ללקוחות קפה טרי ומשובח, ולהיות אחראיים על התוצאה המדויקת ביותר". מספר לנו הרן-דוידוב. "וגם, לא פחות חשוב מכך, להיות נגישים במחיר. חשוב לנו מאוד שלא הלקוח ישלם על זה שאנחנו מביאים קפה איכותי. חובת האיכות היא עלינו ולא על הלקוח. לכן תמחרנו את הקפה במחירים ממוצעים לספיישלטי קופי, ולא מופקעים״.

קפה מהמעבדה. Nomena. צילום: יעל שטוקמן
קפה מהמעבדה. Nomena. צילום: יעל שטוקמן

מה זה אומר "ממוצעים"? ובכן, אספרסו עומד על 12 ש״ח, קורטדו על 13 ש״ח, אמריקנו על 14 ש״ח וקפוצ׳ינו יעלה לכם 16 ש״ח. וגם, שימו לב לסנסציה – קפה קר עולה 16 ש״ח. כן, כן, סוףסוף מקום שלא משלמים בו 7 ש״ח על קרח. ״אין סיבה ואין הצדקה אמיתית לגבות יותר על קפה קר, ולכן זה המחיר שבחרנו״. מסכם הרן-דוידוב.

מלבד הקפה המשובח שנבחר בקפידה ונקלה במקום במיומנות, מגישים במקום גם מאפים מופלאים מבית אפוי וחגי והלחם, שמעידים גם הם על הבחירה הקפדנית של ירון ואנדרי, שלא מתפשרים על דיוק ואיכות. על כן יש בריוש שוקולד (18 ש״ח) או בריוש שמן זית (20 ש״ח) של חגי, מאפה שוקולד פריך (18 שח) דייניש קינמון ריחני (16 שח) קרואסון חמאה, בוסטוק שקדים (18 שח) או עוגיית שוקולד צ׳יפס שמגיעים מאפוי.

והמאפים האלה, היופי לא מפסיק. Nomena. צילום: יעל שטוקמן
והמאפים האלה, היופי לא מפסיק. Nomena. צילום: יעל שטוקמן

הבריסטות נעימים ומסבירי פנים, ולא מדובר במקום בו יעשו לכם פרצוף היפסטרי זועף אם תבקשו קפה לא חמוץ, אלא ינסו לקלוע אל טעמכם ולהגיש לכם ספל קפה שתהיו מרוצים ממנו. את הספלים, אגב, יצרה הקרמיקאית מרב וולדמן, והתאימה את גודלם לכמות הקפה הרצויה. בקיצור, שום דבר כאן אינו על הדרך או כיד במקרה, והכל מהודק ומדויק. ועדיין המקום חף ממניירות יומרניות ודאוואינים מיותרים, ומגיש בסופו של דבר קפה נהדר ומאפה נהדר שנראה נהדר, באחד מהבניינים היפים של תל אביב.
אלנבי 54, א'-ו', 8:00-15:00. בהמשך צפויות שעות הפתיחה להתארך עד הערב