לגלות את באר שבע מחדש: המתחם היפהפה שמחבר בין אז ועכשיו

מתחם מוזיאון הנגב בבאר שבע. צילום באדיבות מוזיאון הנגב
מתחם מוזיאון הנגב בבאר שבע. צילום באדיבות מוזיאון הנגב

היי דרומה, לא עד לאילת אבל כן עד לבאר שבע, ועוד לטובת תרבות ואמנות: שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזוהי בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים עכשיו. והפעם: מוזיאון הנגב לאמנות והמוזיאון הסמוך לתרבות האסלאם ועמי המזרח

בדקנו ומצאנו: כל אלה שמבקשים מאיתנו שקל כדי להגיע לבאר שבע – יודעים על מה הם מדברים. לפחות כשזה קשור בתרבות ואמנות. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

העיר העתיקה בבאר שבע הולכת ומתעוררת לחיים בשנים האחרונות. עם שוק פעיל, מסעדות חדשות וברים חמודים אפשר לומר שהעיר שכבר שנים מנסה למתג את עצמה כעיר סטודנטים – אכן מצליחה לעשות זאת. בתוך העיר העתיקה בבאר שבע נמצאים גם שני מוזיאונים סמוכים – מוזיאון הנגב לאמנות שזכה לאחרונה לאוצר ראשי חדש ומרענן – רון ברטוש. המוזיאון, בעל החצר היפה והפורחת שבה מתקיימות מדי פעם גם הופעות ופעילויות, מציג תערוכות מתחלפות של אמנים ישראליים עכשוויים.

מבנה המוזיאון, שנבנה במקור בשנת 1906 כבית המושל העות'מני, עבר בתחילת שנות האלפיים שיפוץ ושימור ונפתח שוב לקהל, ובשנים שעברו מאז הספיק להציג תערוכות של בכירי האמנים והאמניות – ביניהם סיגלית לנדאו, אתי אברג'ל, מיכה בר-עם וקבוצת הברביזון החדש. בימים אלה מוצגת בו "כרומטיק", תערוכת יחיד לאמנית נירית טקלה – אחת האמניות הכי מדוברות בדור הצעיר הנוכחי של עולם האמנות העכשווי.

מוזיאון הנגב לאמנות, מתוך תערוכה של נירית טקלה. צילום: לנה גומון
מוזיאון הנגב לאמנות, מתוך תערוכה של נירית טקלה. צילום: לנה גומון

לצד מוזיאון הנגב לאמנות, ממש מעבר לאותה החצר, פועל המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, שנפתח לקהל בשנת 2011 במבנה שבו שכן המסגד הגדול של באר שבע. אותו מסגד עות'מני הוא גם הדבר המשמעותי ביותר במוזיאון, וכשתכנסו אליו דרך פטיו עות'מני יפהפה – גם תבינו למה. וגם תרגישו לרגע כמו באחד מסיפורי אלף לילה ולילה.

בין קירות המוזיאון מוצגת תערוכת קבע היסטורית, שבתוכה מתארחות גם תערוכות של אמנות עכשווית שנטמעות לתוכה, תמיד עם הקשר. בימים אלה מוצגת במקום התערוכה "עניין משפחתי" של האמן אליהו אריק בוקובזה, שיצר בשפה הצבעונית והאופיינית לו ציורים, מיצבים ועבודות וידיאו שמוצגות כמו בבית עות'מני עתיק.

המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, מתוך תערוכה של אליהו אריק בוקובזה. צילום: רן ארדה
המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, מתוך תערוכה של אליהו אריק בוקובזה. צילום: רן ארדה

הזכרנו לפני כן במילה את החצר, אז עכשיו בהרחבה: בין שני המוזיאונים נמצאת חצר רחבה, פסטורלית ויפהפה שכמעט דורשת שתשבו בה להפסקה, לפני, אחרי או תוך כדי, תפתחו בקבוק יין של פורטה 6 ותחשבו על האם העות'מנים שבנו את המבנים היו יכולים להתפנן כמו שאתם מרשים לעצמכם. אולי כן, אולי לא. מה שבטוח הוא שכשמגיע – מגיע. לחיים.

מוזיאון הנגב לאמנות והמוזיאון לתרבות עמי האסלאם והמזרח, להשיג ברחוב העצמאות 60 באר שבע

לאתר Porta 6; מידע על היין באתר שקד