לגלות את חיפה מחדש: המרכז שמגלם את רב-התרבותיות של העיר

בית הגפן. צילום: מור אלנקווה
בית הגפן. צילום: מור אלנקווה

בית הגפן שחוגג השנה 60 שנות פעילות הוא מודל שמייצג נאמנה את העיר חיפה, שמורכבת מאוכלוסיות שונות שחיות זו לצד זו. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזוהי בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים. דווקא עכשיו

בלב שכונת הדר בעיר התחתית בחיפה פועל כבר 60 שנה מרכז התרבות הערבי-יהודי בית הגפן, ואם אתם עדיין לא מכירים אותו – זה בדיוק הזמן. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגזי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק

בית הגפן פועל בשני מבנים נפרדים שנמצאים זה מול זה – משני צידיו של רחוב הגפן. הוא מורכב מכמה פלטפורמות מרכזיות: תיאטרון, גלריה, ספריה, מועדון לנוער וקבוצות שונות לאוכלוסיות שונות, כמו קבוצת העצמה לנשים ולנערות. המרכז הוקם כחלוץ בתחום הדיאלוג הבין-תרבותי בשנת 1963, והוא פועל כעמותה ללא מטרות רווח השואפת לבסס מרחבים משותפים שוויוניים המכילים את מגוון הזהויות והתרבויות בישראל ובעולם.

>> לגלות את רמת השרון מחדש: גלריה קסומה בתוך שכונת מגורים
>> לגלות את בת ים מחדש: המרכז שמשלב עיצוב, קיימות וקהילה. וקפה

בית הגפן. צילום: אינה ברקוביץ
בית הגפן. צילום: אינה ברקוביץ

בתור כזה שפועל במרחב העירוני של העיר חיפה, אחת הדוגמאות המוצלחות יותר לחיים משותפים שיש בארץ, יש לבית הגפן ניסיון ארוך שנים בפיתוח והוצאה לפועל של תכניות העוסקות בדיאלוג בין תרבותי. הוא יוצר ומקיים פרויקטים מגוונים באמצעות הדיסציפלינות השונות שבהן הוא עוסק; כשבכולן באה לידי ביטוי הרב-תרבותיות.

בתערוכות בגלריה של בית הגפן מתקיימות תערוכות שבהן משתתפים אמנים ואמניות בני אוכלוסיות שונות; ההצגות והמופעים שמתקיימים בתיאטרון – למבוגרים וגם לילדים – הם בשפות שונות (בעיקר ערבית ועברית, אבל גם רוסית, אמהרית ועוד), וכך גם תכניות הפיתוח. המטרה: בניית חברה משותפת ומוביל תהליכים חברתיים וקהילתיים ברוח ערכי הדמוקרטיה, תוך הקניית כלים להתמודדות עם הסוגיות המורכבות בחברה מרובת תרבויות.

אחד המודלים הייחודיים שפועלים במסגרת בית הגפן הוא "המרחב השלישי" – מרחב שמציע פעילויות מודולריות, מגוונות ומשלבות עבודה בחללי המרחב השונים עם סיורים חווייתיים בוואדי ניסנאס. במרחב מתקיימות השתלמויות, סמינרים, סיורים, סדנאות וכנסים, ואפשר גם להתאים אותם באופן פרטני לקהל.

אחרי שיצאתם מהצגת תיאטרון (לא משנה באיזו שפה); אחרי ששוטטתם בגלריה או השתתפתם בפעילות חברתית מעניינת – אתם יודעים בדיוק מה אתם צריכים לעשות: לפתוח בקבוק של פורטה 6 ולהרים לחיי חיים משותפים זה לצד זה. ככה. פשוט.

בית הגפן, מכרז תרבות ערבי-יהודי, להשיג ברח' הגפן 2 חיפה
לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק