לגלות את ערד מחדש: המרכז המסקרן לאמנות עכשווית בעיר

המרכז לאמנות עכשווית בערד. מתוך תערוכה של סשה טמרין. צילום: לנה גומון
המרכז לאמנות עכשווית בערד. מתוך תערוכה של סשה טמרין. צילום: לנה גומון

ערד היא אולי לא המקום הראשון שתחשבו עליו כנקודת מפגש ופעילות לאמנים ואמניות, אבל אנחנו כאן כדי להפתיע. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזוהי בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים עכשיו

אתם כבר יודעים שהדברים הכי מעניינים קורים במקומות שאנחנו הכי פחות מצפים מהם. מזה עשר שנים שפועלת בעיר ערד תכנית שמארחת אמנים ואמניות לטובת פרויקטים יוצאי דופן, וגם מפעילה חלל תצוגה שבו מוצגים חלק מהפרויקטים האלה (ואחרים). נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

>> לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק

המרכז לאמנות עכשווית בערד הוא בעצם גלגול של תכנית שהות (או מה שקוראות בטרמינולוגיה המקצועית "רזידנסי") שפעל במקום עוד קודם. בשנת 2014  נוסדה תכנית השהות "אמנות אדריכלות ערד" על ידי הדס קידר, אמנית ואוצרת ילידת ערד, ואורן עמית, מנהל תחום התרבות בעיר, בבית שהורישה לעיר גברת דורה גמזו ז"ל, כדי שישמש מקום השראה ליצירה תרבותית ואמנותית.

הקונספט של תכנית שהות הוא לארח אמנים ואמניות שאינם בני המקום, להעניק להם סטודיו וסביבת עבודה חדשה למשך תקופה מסוימת, ובצורה הזו גם להשפיע על היצירה שלהם. עד היום התארחו במסגרת התכנית למעלה מ-120 אמניםות מהארץ וגם מהעולם, רובם עבדו ויצרו בהשפעת המקום המאוד מיוחד הזה. בשנת 2016 נוסד המרכז לאמנות עכשווית עצמו, במטרה להמשיך את תרומתה של העיר לעולם התרבות המקומי ולבסס אותה כמרחב השראה למחקר ויצירה בתחומי האמנות והתרבות.

המרכז לאמנות עכשווית בערד. מתוך תערוכה של נטעלי שלוסר. צילום: סשה טמרין
המרכז לאמנות עכשווית בערד. מתוך תערוכה של נטעלי שלוסר. צילום: סשה טמרין

ליבו של המרכז לאמנות עכשווית הוא גלריה ענקית, בשטח כ-300 מ"ר, שפועלת מתוך המתנ"ס העירוני. היא מציגה תערוכות ייחד ותערוכות קבוצתיות של אמניםות מהארץ ומהעולם, חלקם כאלה ששהו ברזידנסי במקום אבל לא רק. בשנים האחרונות הציגו במרכז בין השאר אמניםות כמו מאיה סמירה, נטעלי שלוסר, איתן בן משה, סשה טמרין והאחים מוסלין. על האוצרות במקום ממונה בשנים האחרונות לאה אביר, אוצרת עצמאית ובכירה בסצנת האמנות המקומית, שמארחת גם היא אוצרים אורחים.

לצד הגלריה, כוללת התכנית הציבורית של המרכז אירועי אמנות, התערבויות ופעולות במרחב הציבורי, הרצאות ומופעים. המחלקה החינוכית של המרכז מקיימת סיורים מודרכים בתערוכות, סדנאות אמנות, וסיורים מודרכים במסלולים אמנותיים בעיר – חצרות האמנים, רובע האמנים, בתים פתוחים ועוד. במקביל מקיים המרכז סיורי סל תרבות לתלמידים מערד ומהנגב המזרחי.

המרכז לאמנות עכשווית בערד. מתוך תערוכה של סשה טמרין. צילום: לנה גומון
המרכז לאמנות עכשווית בערד. מתוך תערוכה של סשה טמרין. צילום: לנה גומון

כל זה קורה בסביבה של נוף מדברי עוצר נשימה, כזה ששונה מאוד מכל מה שאנחנו מכירים (בהנחה ואנחנו באים מבחוץ). אז אחרי שתעשו סיבוב בחלל התצוגה או תשתתפו באחד האירועים, קחו לכם רגע להנות מהמדבר, מהשמש האופיינית לו (אם תרצו בטוח תמצאו מקום בצל) ומבקבוק יין של פורטה 6 שאותו תוכלו ללגום לרקע הנוף הכל כך שונה הזה. לחיים.
המרכז לאמנות עכשווית ערד, להשיג ברחוב אלעזר בן יאיר 28
>> לאתר Porta 6 // אינסטגרם // פייסבוק