לגלות את רמת גן מחדש: המוזיאון המשופץ שמציג אמנות ישראלית

מוזיאון רמת גן המשופץ. צילום: הראל גלבוע
מוזיאון רמת גן המשופץ. צילום: הראל גלבוע

מדנציגר, דרך לאה ניקל וקדישמן וכלה בסיגלית לנדאו: מוזיאון רמת גן מוקדש לאמנות ישראלית עכשווית, ועוד לא דיברנו על יופיו של המבנה המחודש. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזוהי בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים עכשיו

את המוזיאונים הגדולים שפועלים באזור המרכז (מוזיאון תל אביב או מוזיאון ארץ ישראל) אתם בטח כבר מכירים, אבל האם ידעתם שמוזיאון שווה לא פחות נמצא גם הוא ממש מתחת לאף שלכם? כן, כן. ברמת גן. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית אמנם נוסד בשנת 1987, אבל בשנים האחרונות הוא עבר שיפוץ מסיבי והושק מחדש, במבנה יפהפה מבחוץ ומבפנים שתכנן משרד האדריכלים אפרת־קובלסקי. אחרי שהיה סגור במשך כמה שנים הושק מחדש בסוף שנת 2021 – השקה שלוותה בדרמות לא מעטות סביב חופש הביטוי. כשהוסדרו העניינים, הוא נפתח שוב ומאז שנת 2023 משמש רן גואטה כמנכ"ל המוזיאון ושרי גולן כאוצרת הראשית.

>> לגלות את ירושלים מחדש: הספריה הלאומית החדשה היא פלא תרבותי

המוזיאון מוקדש לאמנות ישראלית עכשווית. הוא מבקש לחבר בין אמנות רב-תחומית לבין הקהל המקומי, ושואף להוות מרחב דינמי, חברתי ונגיש, המעודד את שילוב הקהילה והפיכתה לשותפה מעורבת ופעילה. באוסף המוזיאון למעלה מ-2,500 יצירות במגוון טכניקות. ליבת האוסף מתמקדת באמנות הישראלית לדורותיה וכוללת עבודות פרי יצירתם של אמנים ותיקים מובילים ושל אמנים עכשוויים גם יחד.

כחלק מהתפישה האוצרותית והחזון שמתווה האוצרת הראשית, שרי גולן, מוביל המוזיאון מהלכים לכינון ולהידוק יחסיו עם המרחב האורבני, האמנותי, התרבותי והחברתי בזירה המקומית והבינלאומית, זאת לצד טווייה וחיזוק של מארג הקשרים עם הציבור ועם הקהילה באמצעות יוזמות שיח, מפגשים חברתיים, דו שיח ושיתופי פעולה מתמשכים. התערוכות המוצגות במוזיאון מתמקדות הן בנושאים מהותיים ואקטואליים, הנוגעים למרחב המקומי, לחברה ולתרבות בישראל, והן בסוגיות אוניברסליות, המצויות בלב השיח העכשווי, מתוך התייחסות ביקורתית אליהן. לצד אלה מעלה המוזיאון תערוכות מחווה ומחקר בעלות אופי היסטורי.

מוזיאון רמת גן המשופץ. צילום: הראל גלבוע
מוזיאון רמת גן המשופץ. צילום: הראל גלבוע

החל מקיץ 2023 מוצגת במוזיאון תערוכה חשובה שמתפרשת על פני שלוש הקומות שלו, ומציגה עבודות מאוסף הפניקס – אחד האוספים הגדולים והמשמעותיים של אמנות ישראלית שפועלים במחוזותינו. האוסף כולל עבודות רבות של האבות המייסדים של האמנות הישראלית – מאמנים מימי ראשית קום המדינה, דרך האמנים האיקונים של שנות ה-60 וה-70 וכלה באמנים ואמניות בני זמננו, כאלה שנמצאים בשיא הקריירה האמנותית שלהם.ן.

קחו לכם כמה שעות טובות לטובת הביקור במוזיאון, התאזרו באורך רוח ונסו להנות גם מהמבנה היפהפה שבו הוא שוכן. כשתסיימו את הביקור, פתחו לכם איזה בקבוק יין של פורטה 6 ותרימו לחיי העובדה שריח של שוקולד אולי כבר אין בעיר, אבל אמנות איכותית יש, ובשפע.

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, להשיג בדרך אבא הלל סילבר 146 רמת גן
לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק