זאק סניידר ניסה ליצור את "מלחמת הכוכבים" שלו. ברור שיצא לו גרוע

היה עדיף שתישאר בציור. "Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש". צילום: יח"צ
היה עדיף שתישאר בציור. "Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש". צילום: יח"צ

אפשר לקרוא לזה הסניידר קאט: הבימאי שהצליח לדרדר את היקום הקולנועי של DC רצה להצטרף ליקום הקולנועי של "מלחמת הכוכבים" עם הסרט "Rebel Moon", אבל בדיסני לא נתנו לו. אז הוא הלך לעשות את הסרט בנטפליקס, והוכיח עד כמה צדקו בדיסני

24 בדצמבר 2023

אני אוהב לראות סרטים של זאק סניידר, רק מה – עדיף שזה יהיה בלי הסאונד. הבמאי האמריקאי שניסה (וכשל) בפיתוח היקום של DC הוא מאסטר ביצירת תמונות ויזואליות מרהיבות, אבל בכל הנוגע לכתיבת תסריט זה פשוט לא מספיק. הוא הגיע לכל סרט שיצר עם כל הכלים שהוא צריך כדי להפוך אותו לסרט טוב, ואיכשהו בכל פעם נכשל. התסריטים של סניידר לרוב חסרי הגיון עלילתי וממש עד רמת המגוחכים. אבל מה – איזה כיף לראות אותם, על מיוט.

זה נכון אחת על כמה בכל הנוגע לאסון שהיה עם היקום הקולנועי של DC. אפילו מאבקי ה"סניידר קאט" הביאו עלינו בעיקר כישלון טוטאלי בין ארבע שעות עם המון הילוכים איטיים ושום דבר שמצדיק את המאבק. כעת, אחרי שכבר התחיל שיתוף פעולה סביר עם נטפליקס ב"צבא המתים", סניידר חוזר לענקית הסטרימינג עם הסרט "Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש" – וזה לא נראה שהוא מתכוון לשנות את דרכיו בקרוב. אה, ואם זה נראה לכם מוכר, אז אולי זה כי בראשית הפרויקט, זאק סניידר קיווה שבדיסני יסכימו לקחת אותו כחלק מהיקום הקולנועי של "מלחמת הכוכבים". מיותר לציין שדיסני דחו את ההצעה בנימוס, וכנראה שבצדק. 

הגיבורה של "ירח המרד" היא קורה (סופיה בוטלה), אישה מסתורית שהפכה למקומית בכפר חקלאי על ירח נידח. כאשר נאצים מהחלל מגיעים לבקר את הכפר ומתחילים לדרוש מס מוגזם של יבול, קורה מחליטה לעשות מעשה ולאסוף סביבה את האנשים הכי קשוחים בגלקסיה כדי להילחם באימפריה המרושעת. אתם זוכרים את הפרק של "ריק ומורטי" שבו ריק מתכנן שוד סופר מורכב, ומגייס את כל החברים שלו למשימה במשך עשרים דקות? אז זה בערך כל הסרט, רק שהפעם זה באורך של שעתיים.

הסרט מתחיל מסצינה שמזכירה את "ממזרים חסרי כבוד" פינת "מלחמת הכוכבים" – רק שהנבל, אטיקוס נובל (אד סקריין), רחוק מלהיות הנאצי המלחיץ האנס לנדה, ובטח לא דארת' ויידר. אטיקוס הוא בסך הכל קצין נאצי מהחלל שמחליט לגבות מהיבול שהכפר החמוד על הירח מייצרים, אבל מוצא את עצמו רודף אחרי קורה, שלה קשרים הדוקים עם האימפריה. הוא לא מפחיד, והוא בהחלט מנסה לעבוד עם מה שסניידר נתן לו, אבל תכלס – זה לא הרבה. והתוצאה היא נבל שאי אפשר לאהוב – הוא אפילו לא מרגיש מאד מסוכן. לדארת' ויידר הייתה חרב אור אדומה וכוכב מלאכותי שכל מטרתו היא להשמיד כוכבים אחרים. לאטיקוס נובל יש מקל כנשק ושם ממש גרוע. 

גם הגיבורה שלנו לא מעניינת במיוחד, לא כי ההיסטוריה שלה לא בנויה או כי סופיה בוטלה היא לא שחקנית טובה, אלא כי קשה מאד לצפות בסרט באורך של שעתיים, במהלכו הגיבורה רק מגייסת אנשים להיות בצד שלה. אין קרבות מטורפים, זה לא מרגיש כאילו לנבלים יש אסטרטגיה ייחודית להשתלטות על הגלקסיה, וזה אפילו לא מצליח להפוך לסוג של משפחה לא מתפקדת, כמו בטרילוגיה המקורית של מלחמת הכוכבים. בפועל, זה אולי פאן-פיקשן של זאק סניידר למלחמת הכוכבים, וגם זה בקושי.

סניידר בעצמו העיד שהוא אמר לדיסני כי הוא לא מעוניין להשתמש באף דמות מוכרת, ורק לעשות את הקטע שלו ביקום של דיסני. ככה זה באמת מרגיש, אבל סניידר כנראה לא מבין שהקטע שלו זה לייצר ויזואליה יפה, ולא לכתוב תסריט. הדיאלוגים משמימים, הדמויות נשמעות מכאניות, הן פועלות ללא סיבה אמיתית, והקרבות נראים מזויפים יותר מסרטי מארוול, וממש ללא טיפה אחת של דם – דבר מאד מוזר בהתחשב בעובדה שאנשים נפצעים קשה בסרט. ברצינות, האויבים של קורה סופגים פציעות קשות: רובי לייזר לפנים, דקירות ברגליים ובצוואר, פיצוצים כורתי איברים – אבל לא רואים שום דבר מזה, אפילו לא רמז מטושטש. זה פשוט נראה כמו קרבות במה בחדר החזרות.

מה שבאמת מתסכל זה שהיה אפשר ליצור פה סרט טוב, אם סניידר היה מעז לוותר על עמדת התסריטאי. הוא יצר עולם עוצר נשימה מלא בפריימים מרהיבים שאפשר להקפיא ולמסגר, ויצורים קסומים לצד מפלצות מעוותות, והוא גם יצר בסיס לאויבים שהיו יכולים להיות אייקוניים, אבל במקום זה הוא ממשיך להישאר ברובד השטחי ביותר – הוא רע כי הוא רע, והיא טובה כי היא טובה. בדיוק כמו שהיה עם דארקסייד, ועם אחשוורוש, ועם כל דמות אחרת של סניידר.

עוד מאותו הדבר. פוסטר הסרט "Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש".
עוד מאותו הדבר. פוסטר הסרט "Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש".

"Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש" של זאק סניידר הוא סרט לא טוב. הוא משעמם, וסביר להניח שירגיש מיותר לחלוטין כשייצא הסרט השני בתחילת אפריל הקרוב. למעשה, אני מוכן לשים כסף שלא יהיה צורך לראות את הסרט הראשון כדי לראות את הסרט השני. מדובר באוננות שטחית, נטולת עמוד שדרה עלילתי, ועם דמויות שבלוניות שראינו בגרסאות טובות יותר בעבר. מלבד העיצוב, הגרסה של סניידר למלחמת הכוכבים לא מזכירה בשום צורה את הטרילוגיה המקורית –  אם כבר, היא מזכירה את השעמום של הטרילוגיה השנייה, שגם היא נראית פתאום יותר אטרקטיבית ליד הסרט הזה. אם אתם נמנים עם חסידיו של הבמאי או שאתם סתם אוהבים את הויזואליה של סניידר, גם אתם תתאכזבו. לא כי אין בו רגעים מדהימים, אלא פשוט כי יש לו סרטים יפים יותר. האם אני אראה את הסרט הבא? כנראה שכן, וכנראה שעל מיוט.
Rebel Moon – חלק ראשון: ילדת האש, עכשיו בנטפליקס