בית הקפה "רנה" יתגלגל מחדש לבר היין שהוא נועד להיות

בבוקר קפה, בערב יין. רנה (צילום רן שושן)
בבוקר קפה, בערב יין. רנה (צילום רן שושן)

הבעלים של הפינה המקסימה שעל פרישמן-סירקין כבר החלו לשפץ את החלל לבניית בר היין רנה (Renée), אבל בצרפתית, משמעות השם היא "לידה מחדש" - וזה בדיוק מה שהמלחמה גרמה להם לעשות. ולמרות שבית הקפה מצליח בעצמו, בר היין מגיע בעוד ימים ספורים

1 בנובמבר 2023

כל שף ומסעדן יודה שפתיחת מסעדה היא עסק מורט עצבים. בתקופת הנוכחית הקושי גדול שבעתיים – האם בכלל לפתוח, איך ומתי. רנה, מקום חדש (אך גם ישן, ותכף תבינו למה) בפרישמן פינת סירקין, היה אמור להימזג כבר יין. תוך כדי שיפוצים פרצה המלחמה, והקונספט השתנה באופן זמני לבית קפה. "שמנו לב שארוחות בוקר חסרות באזור. יש בדיזינגוף, אבל אנשים רוצים משהו אינטימי שמרוחק מהבלגן. עשינו אחד ועוד אחד, שאלנו תושבים מהשכונה והם הביעו עניין", אומרים הבעלים רן שושן, ים אלפי ונתנאל אביזרט.

רנה (צילום רן שושן)
רנה (צילום רן שושן)

אם כך רנה (Renée), או "לידה מחדש" בצרפתית, הוא גלגול של "אלפי" – ספוט המבורגרים שפעל במקום. הבעלים דאז ים אלפי צירף אליו את שושן, יזם סטרטאפים שחזר לעולם המסעדנות לאחר שש שנים, ואת אביזרט, השף לשעבר של "אלפי". מעודדים מהצלחת טרנד ברי היין, הם החליטו לעלות על הגל והחלו לשפץ את המקום. המלחמה פרצה כשהמטבח כבר היה מוכן, ומתוך הבנה שאין טעם להפעיל את המקום, הם הצטרפו למאמץ המלחמתי ובישלו לחיילים ולמפונים.

ביום חמישי האחרון החליטו השותפים שאין ברירה – צריך לפתוח. "בא לנו לברוח, אבל יש חשבונות לשלם וגם רצינו שלאנשים יהיה מקום לבוא אליו. חשבנו הרבה איך לעשות את זה בצורה לא פוגענית ונעימה שמשרתת את האינטרסים שלנו כמי שפותחים מקום בצל המלחמה, בלי גב מאחור. זו סיטואציה מורכבת".

סלט אבוקדו, תפוזים ועשבים (צילום רן שושן)
סלט אבוקדו, תפוזים ועשבים (צילום רן שושן)

מכיוון שבערב אין תנועת לקוחות הוקדמו שעות הפעילות לבוקר והורכב תפריט מתאים: כריכי אבוקדו, טונה, סלט ביצים וסלמון מעושן (27-36 ש"ח), סלטים (52-48 ש"ח) וארוחות בוקר בקטנה, ליחיד וזוגי (39/59/109 ש"ח בהתאמה). למחרת פרסמו השותפים פוסט היכרות שהבטיח קפה חינם עד 10:00, מהלך שהתברר כהצלחה מסחררת. "המקום היה מפורק. לא האמנו. רוב הצוות במילואים אז הזעקנו חברים. אנשים ישהו עד אחר הצוהריים, הזמינו ופירגנו".

משהו קטן ליד היין (צילום רן שושן)
משהו קטן ליד היין (צילום רן שושן)

מיום ראשון הקרוב (5.11) ייפתח המקום גם בשעות אחה"צ המוקדמות לפי הקונספט המקורי. על המדפים כבר ממתינים כ-30 סוגי יינות שיימכרו לאורך כל היום במחיר של עד 100 ש"ח. ליד יוגש תפריט ישראלי־ים תיכוני המורכב ממנות קטנות-בינוניות. לדוגמה: כרוב צלוי ברוטב ויניגרט תמרהינדי וקרם סקורדליה (40 ש"ח), רוסטביף סינטה עם קרם קשיו וקראמבל מח עצם (44 ש"ח), עוגת כבדים – כבדים ביין אדום על עוגת גזר (54 ש"ח), שיפוד מוסר ים וסלט עשבים ופיצוחים (64 ש"ח) ונתח קצבים ברוטב יין עם קלח תירס צלוי (68 ש"ח). בהפי האואר (17:30-20:30) יוענקו 30 אחוז הנחה על תפריט האוכל. "אנחנו רוצים לתת ערך מוסף גבוה ללקוחות כדי שיחזרו אפילו שלוש פעמים בשבוע", מסבירים השותפים את מדיניות התמחור ומוסיפים ש"אנחנו עדיין מנסים להבין איך לבנות את המקום בצורה הנכונה ובלי להתפזר בסיטואציה". ממש כמו כולנו.
פרישמן 22, ראשון-חמישי 08:00-23:30, שישי 08:00-שעה וחצי לפני כניסת השבת, שבת החל משעה וחצי מצאת השבת (שעות פתיחה בהרצה)