אופנת בלפור: המקום היחיד שבו באמת תופרים תיקים לנתניהו

צמד היוצרים גיא עמיאל וחגי פרגו מייסדים את "אופנת בלפור" ותופרים לכבוד המחאה שלושה תיקים מרהיבים (וכל רכישה היא גם תרומה לעיתונות עצמאית, אז בכלל)

מנציחים את הבושה, אקססורי אחרי אקססורי. אופנת בלפור (מתוך אתר המותג)
מנציחים את הבושה, אקססורי אחרי אקססורי. אופנת בלפור (מתוך אתר המותג)
6 באוגוסט 2020

במהפכה הצרפתית היו עגילי גליוטינה, הסופרז'יסטיות הקפידו להתלבש בסגול, ירוק ולבן ולמתנגדי המחאה בשנות השישים היה את סימבול השלום. מחאות מבקשות אייקונים לבישים להזדהות דרכם, וזה בדיוק מה שצמד היוצרים גיא עמיאל (29) וחגי פרגו (26) מנסים לייצר דרך התיקים שלהם.

"אופנת בלפור", הפרוייקט המשותף של השניים – עמיאל בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל ופרגו דפס ומורה להדפס – הוא שלושה תיקי צד מעוצבים הנושאים כל אחד כתב אישום נגד ראש הממשלה – תיק 1000, תיק 2000, ותיק 4000. 

"רצינו לעשות משהו יחד שקשור במחאה", מסביר פרגו, "ותוך רגע עלה הרעיון של התיקים. הבאנו שיש בזה משהו מצחיק ברמות שאין לתאר וגם סופר קולע למטרה – אנשים סוחבים את התיקים על הכתפיים פיזית, כמו שהמדינה סוחבת על הכתפיים את האישומים נגד ראש הממשלה שלה". 

זה יותר מחאה או יותר תיק?

"הפגשנו בין הקונספט של מוצר אופנה נחשק, מגניב ושעשוי 'פיין, פיין, פיין' – לבין פוליטיקה. הקטע של התיקים הוא במתח בין השניים. המוצר הוא תוצר הביזיון של כל הדברים שראש הממשלה עשה". 

כולנו סוחבים את התיק הזה. חגי פרגו וגיא עמיאל (צילום מתוך אתר "אופנת בלפור")
כולנו סוחבים את התיק הזה. חגי פרגו וגיא עמיאל (צילום מתוך אתר "אופנת בלפור")

מטרת הפרוייקט בעיני השניים היא בראש ובראשונה לעורר מודעות ו"להפוך את הדבר המביש הזה לאייקון. לא להוריד את זה מסדר היום. על כל תיק יש תקציר תמציתי ביותר של האישומים בכל תיק. רצינו להנגיש את המידע הזה, שבשפה המשפטית הכי אפור ומשעמם אבר", הם אומרים. 

"הוספנו בתחתית חזית התיק את הכיתוב 'מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו', שזה משפט מטורף", מוסיף עמיאל, "וזה שיותר ויותר אנשים ילכו ברחוב עם משהו שכתוב עליו את המשפט הזה – זה מדהים. זה נותן לזה נוכחות במרחב"

התיקים מיוצרים בעבודת יד ובשיתוף הרבה ספקים ויוצרים, הם מדגישים. תרומתם הקטנה של השניים לעידוד היצרנות ויצירת פרנסה. כל תיק עולה 70 ₪, כאשר 10% מכל רכישה נתרמים ל"מקום הכי חם בגיהנום" ("זו גאווה עבורנו לתרום למקום הזה. זו בדיוק התקופה להרים לעיתונות עצמאית"). ניתן לרכוש את כל התיקים באתר