אם נגזר עלינו להאזין לפרשני כדורגל, יש אדם אחד שמתאים למשימה

רוב פרשני הכדורגל שנכפו על אוזנינו במשחקי המונדיאל הנוכחי סיפקו סחורה מבולבלת, נמרחת ובעיקר מיותרת. אורי אוזן הוא הראשון שכיף לשמוע, וזה בגלל דבר אחד חשוב

המשחק בין קרואטיה ורוסיה, מונדיאל 2018 (צילום: קווין ק. קוקס/Getty Images)
המשחק בין קרואטיה ורוסיה, מונדיאל 2018 (צילום: קווין ק. קוקס/Getty Images)
8 ביולי 2018

הליווי הטלוויזיוני של משחק הכדורגל הוא תופעה מוזרה ממילא. ראשית, מדובר בעודפות צרופה, שכן המשחק, על חוקיו ופוטנציאל המתח הגלום בהם, עומד בזכות עצמו. חשוב מכך, לציבור האוהדים כוח מועט כל כך בבחירת הדמויות שיתווכו עבורם את המשחק, בניגוד לכל מוסכמות העידן הנוכחי (ומחאת דני נוימן, שדרשה מאמץ בלתי סביר כדי להתיר את הפרשן מחוזיו וקשריו ברשות השידור, מעידה על כך). דרוש כישרון יוצא דופן, ויראת כבוד אדירה, על מנת להיבחר לתווך את חומר הגלם – הכדורגל – לצופים ולצופות שעבורם הוא מהווה חלק בלתי נפרד מן החיים.

אמת היא ששדרים ופרשנים הפכו מטרה נוחה ללעג, אולם אין בכך כדי לבטל את עובדת המחסור המשווע במלווים טובים מספיק בטלוויזיה הישראלית. ניר לוין, לדוגמה, נבחר לשמש כפרשן בחלק ממשחקי המונדיאל ב"כאן", וניכר שהוא הולם את התפקיד אך בקושי. אינני מפקפק בכך שלוין מבין בכדורגל, אולם אני יודע בבירור שאת הידע הזה הוא מתקשה להעביר בשידור. את משפטיו הוא מתחיל בהיסח הדעת, מבלי לצפות את האופן שבו יסתיימו, והם מתארכים עד שהם נוגסים גם בתפקידו של השדר, ומחמת הבלבול והמריחה נסוגים למפלט הנוח ביותר: סיומת בנאלית וידועה לכל. מוטי איוניר, הפרשן המוביל של שידורי המונדיאל, טוב ממנו בהרבה, אם כי גם לו נטייה לשוב ולחזור על נקודות מפתח ידועות (להתגונן ביתרון זה מסוכן – בישראל יודעים זאת היטב). וכן, גם על בדיחות קרש המדגדגות את גבול התקינות הפוליטית, כמו שתי הבדיחות ההן על גובה השחקנים היפנים.

פרשן הכדורגל אורי אוזן (צילום: יח"צ)
פרשן הכדורגל אורי אוזן (צילום: יח"צ)

עוד כתבות מעניינות:
למה הספורט שהכי מעניין ישראלים הוא זה שאנחנו נכשלים בו?
הכירו את הקהילה הקולומביאנית בתל אביב
דירוג החטיפים הגדול לכבוד המונדיאל

לעומת אלה בלט לטובה אורי אוזן, פרשן צ'רלטון במקור. אוזן, לפני הכל, ניגש לפרשנות המשחק מתוך כבוד אמיתי לצופים בבית. לא תתפסו אותו מכנה שחקנים באמצעות מספרי החולצות. הוא מתכונן לכל משחק כמו לפסיכומטרי, ולראיה עומדת בין היתר התמונה שהעלה לטוויטר לפני המשחק בין קרואטיה לרוסיה, עם רשמים מדוקדקים על לוחות דמויי מגרש. כמו כן, משפטיו מתחילים רק כאשר יש בהם טעם, וכאשר ניתן לצפות כיצד יסתיימו. הם חדים, טעונים במידה של התרגשות אותנטית, ולרוב יש בהם כדי לחדש דבר מה גם לצופה כדורגל מלומד.

אמש (שבת), עם סיום רבעי הגמר, הסתיים תפקידם של אוזן ונדב יעקובי (שדר נהדר כשלעצמו) במונדיאל הנוכחי, ואוהדי הכדורגל הישראלים יכולים להתעודד מן המגמה המסתמנת. אוזן, במידה זו או אחרת, יציב סטנדרטים חדשים גם לפרשנים שלצידו. מאסנו במאמנים ושחקנים לשעבר, המתבסמים בגאוותנותם, מקמצים באמירות ענייניות ולמעשה משמשים כעוד בן לוויה הדיוט על ספת הסלון (יש לנו מספיק חברים כאלה, לא צריך גם אתכם). אם נגזר עלינו ליהנות מכדורגל בתיווכו של אדם אחר, ראוי שלפחות לפעמים יהיה מדובר באיש הנכון למשימה.

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד