"במקצועות אחרים בחיים לא היו צועקים למישהו 'הומו' כקללה"

אורי קוקיה הראה שכדורסלן ישראלי פעיל יכול לצאת מהארון. אנשי השנה של טיים אאוט תל אביב 2017

אורי קוקיה (צילום: נמרוד סונדרס)
אורי קוקיה (צילום: נמרוד סונדרס)
28 בדצמבר 2017

אורי קוקיה

שחקן הפועל רמת גן בכדורסל, 36

[tmwdfpad]בשנה דלה כל כך בהישגים ספורטיביים תל אביביים, אחת הדמויות על המגרש שהשפיעו על השיח בעיר יותר מכל היה אורי קוקיה. מי שהיה שחקן נבחרת ישראל, פרש לטובת אימון וחזר לשחק – יצא השנה מהארון בריאיון ל"ידיעות אחרונות" והיה לספורטאי הפעיל הראשון בארץ שלא מתבייש להגיד שהוא נמשך לגברים, ואף הקים משפחה עם גבר. בתחום כל כך מצ'ואיסטי ומתלהם, צריך הרבה כוח כדי לעשות את המהלך של קוקיה, מהלך שאפשר לנחש שיגרום להרבה ילדים ונערים מוכשרים וגאים ששוקלים לוותר על הספורט רק מהחשש לתגובות מסביב לא לוותר על הדבר שעושה להם טוב.

>> לפרויקט המלא

עוד אנשים שעשו לנו את השנה:
יובל זוסמן
ירמי פינקוס
גל גדות

הסיפור שלך עשוי לעודד הרבה צעירים, בעיר ובכלל, להרגיש טוב עם עצמם. אני מנחש שזה היה חלק מההחלטה לצאת מהארון בתקשורת.

"כן, סך הכל אני יצאתי מהארון אחרי שהגעתי למקום טוב עם משפחה וילדה ומרגיש שלם עם עצמי, אבל היה לי חשוב לעשות את זה גם בשביל הסביבה, להראות שאפשר להיות ספורטאי ולהגיע להישגים למרות שאתה הומו, ולמרות שאתה שונה, וגם להראות באיזשהו מקום לבני נוער וחבר'ה צעירים שעוסקים בספורט שזה שהם הומואים לא צריך להפריע או לפגוע או למנוע מהם להמשיך לשחק".

איך זה שהיציאה שלך היא עניין כל כך חריג ואין עוד ספורטאים כמוך שיצאו?

"יש הבדלים בין ספורט למקצועות אחרים. קודם כל ספורט זה תחום מאוד מתוקשר ומאוד חשוף, וזה יכול למנוע מבן אדם לצאת מהארון. יש עניין הקהל – בסוף זה עסק אמוציונלי, עם הרבה אנרגיות, אנשים מגיעים למגרשים ויכולים לצרוח ולהגיד דברים ומילות גנאי שבסיטואציות אחרות ובמקצועות אחרים בחיים לא היית שומע, כמו לצעוק למישהו 'הומו' כקללה. שני הדברים האלה – התקשורת והקהל – מכניסים פה עוד עניין שגורם לאנשים אולי להתלבט לפני שהם יוצאים מהארון".

חוץ מהסיפור החשוב הזה, אתה ייחודי גם במובן הזה שאתה שחקן כדורסל פעיל, ולא סתם פעיל – אלא אחד שפרש מכדורסל, הפך לעוזר מאמן (בהפועל ירושלים) וחזר לשחק. אתה מרגיש שיש לך יתרון במובן הזה על שחקנים אחרים?

"אני חושב שלמדתי הרבה בתור שחקן בהרבה סיטואציות, וכעוזר הייתה לי התייחסות שונה לגמרי: כמאמן אתה פתאום צריך לדאוג לא רק לעצמך, לשחקן אחד, אלא ל־12 שחקנים, לראות תמונה רחבה יותר. אולי זה עזר לי לראות את המשחק יותר טוב".

תעלו ליגה השנה?

"בוא נראה, בינתיים אנחנו טובים, אנחנו נהנים, ומה שצריך לקרות יקרה".