עיריות תל אביב וחיפה מחממות מנועים לקראת אירוח אירוויזיון 2019

ככל שעובר הזמן נראה שאירוח התחרות בירושלים הוא סוגיה נפיצה מדי, ועולים קולות שלפיהם התאגיד עשוי לבחור בעיר אחרת. בתל אביב מחכים שירושלים תרד מהשולחן באופן רשמי ובחיפה כבר פועלים בכיוון

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)
נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)
7 ביוני 2018

סערת אירוח האירוויזיון נמשכת, ותל אביב-יפו וחיפה מחממות מנועים לקראת האפשרות שהאירוע לא יתקיים בירושלים. לאחר ביטול משחק הכדורגל מול ארגנטינה בבירה, ועל אף נחרצותה של שרת התרבות מירי רגב בנוגע לאירוח האירוויזיון בירושלים, עולות הערכות שלפיהן ייתכן שיהיה צריך למצוא מארחת חלופית. בפוליטיקה הישראלית כבר נשמעים קולות שקוראים לצנן את ההתנגדות הקולנית לבחירה בעיר אחרת, מתוך הבנה ששימת דגש על ירושלים מתוך אינטרס פוליטי מסכנת את אירוח התחרות בכלל.

>> פסטיבל מטאור – הליינאפ המלא

הדרישות להגשת מועמדות לאירוח האירוויזיון (אותה ניתן להגיש עד אוגוסט-ספטמבר 2018) מחייבות אולם עם לפחות 10,000 מושבים, חדר עיתונות צמוד שיכול להכיל כ-1,500 עיתונאים, לפחות 3,000 חדרי אירוח במלונות ברחבי העיר במדרג מחירים מגוון לחברי המשלחות, העיתונאים והצופים, מערכת תחבורה ציבורית יעילה ופעילה 24/7, ונמל תעופה בינלאומי במרחק סביר. ההיסטוריה של התחרות מלמדת שלא רק שהתחרות כבר התקיימה בערים שאינן בירות, אלא שהיא אף התקיימה בערי שדה מרוחקות (למשל מילסטריט, עיירת ספר קטנה בת 1,500 תושבים בדרום מערב אירלנד שאירחה את התחרות ב-1993).

עוד כתבות מעניינות:
אירוויזיון 2019 בישראל: כל הפרטים
נטע ברזילי מול עשרות הרוגים: קיבלנו הצצה לאירוויזיון 2019
10 סיבות שהופכות את הניצחון של נטע ברזילי לגדול מהחיים

תאגיד השידור הציבורי עדיין לא הוציא מכרז בנושא לערים השונות, אולם כבר ניתן לזהות מגמה של התעניינות בערים הגדולות בארץ שמחכות לרגע – אם וכאשר – ירושלים תרד מהפרק. בעיריית תל אביב-יפו, שהחליטה להקדים את אירועי הגאווה בשנה הבאה ולהצמידם לאירוויזיון 2019 (חצאי הגמר צפויים להיערך ב-21.5 וב-23.5, והגמר הגדול ב-25.5) הודיעו כבר עם זכייתה של נטע ברזילי כי לא יתחרו בירושלים על אירוח התחרות. גורמים בעירייה מציינים שההחלטה לא נובעת משיקולי תקציב או לוחות זמנים אלא מתוך רצון לתת לממשלה להחליט איפה התחרות תיערך. אולם, על פי ההערכות, גם בתוך העירייה, אם ירושלים תרד מהפרק תל אביב תתמודד על אירוח התחרות.

איצטדיון סמי עופר בחיפה (צילום: GettyImages)
איצטדיון סמי עופר בחיפה (צילום: GettyImages)

בעוד תל אביב יושבת ביציע, חיפה, שהפסידה רק לאחרונה את אירוח משחק הידידות מול ארגנטינה שלבסוף בוטל כליל, ניעורה משנתה עם ההבנה שירושלים אולי כבר לא המועמדת המועדפת על התאגיד. לחיפה יש את כל המאפיינים המתאימים: עיר חוף בעלת מתחמי בילוי, עם מצבת חדרי מלון מרשימה, איצטדיון גדול  בן כ-30,000 מושבים (סמי עופר, שמצריך קירוי), תחבורה בשבת, תחנת רכבת ואפילו נמל תעופה בינלאומי קטן.

שאלנו את ראש עיריית חיפה יונה יהב האם פנה אל התאגיד או קיבל ממנו פנייה בנושא. בעקבות פניית Time Out הורה יהב לפנות באופן רשמי לגורמים ממשלתיים: "הוצאנו ממש עכשיו מכתב למנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, ובו הבענו את כוונתה של העיר חיפה להתמודד על אירוח האירוויזיון. לחיפה יש את כל האמצעים והיא עומדת בכל התנאים לאירוח התחרות, זאת עיר שוחרת שלום וסמל לדו-קיום, והיא ראויה ביותר לאירוח התחרות בכל מדד".

עליכם להפנות זאת קודם כל לתאגיד.

"נפנה זאת גם לאיחוד השידור האירופי. אנחנו מודיעים גם כי נהיה מוכנים להתקין קירוי באצטדיון סמי עופר, שימומן על ידי העירייה".

יש מספיק חדרי אירוח במלונות בעיר? המינימום הוא 3,000.

"יש מספיק. במידה ויהיה צורך, נדאג גם לבנייתם של חדרי מלון נוספים".

מתוך הבנה שחיפה עשויה להיות הסולם שיעזור לממשלה לרדת מהעץ, תחת הדגשת יעד לאומי חשוב לא פחות מירושלים – פיתוח הפריפריה – שאלנו את השרה מירי רגב האם חיפה, כבירת הפריפריה הצפונית, היא לא מתמודדת ריאלית על אירוח אירוויזיון 2019. תגובתה עדיין לא נתקבלה. עוד יצוין כי טרם נתקבל אצלנו נוסח מכתב הפנייה המדובר מעיריית חיפה למשרד התרבות.

בנוסף, יש לציין שעד רגע זה ירושלים היא עדיין פייבוריטית באופן רשמי. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, כבר הודיע שהאירוויזיון יתקיים בהיכל הפיס ארנה (עם 11,600 מקומות) או באיצטדיון טדי (עם כ-31,000 מקומות), שיצטרך לעבור שינוי מבני כדי להתאים לדרישות התחרות, כיוון שאינו סגור. מי שתקבל את ההחלטה תהיה ועדת בדיקה מטעם האירוויזיון. כדאי לזכור שברקת כבר הודיע על פרישה מראשות העיר ירושלים לטובת התמודדות ברשימת הליכוד, כך שלא יהיה ראש העיר עד אז.

מתאגיד כאן נמסר: "הנושא בטיפול אצלנו מול הגורמים המקצועיים ונבחן. כרגע אנו פועלים להכנת תכנית עבודה עבור ה-EBU לאישור בשבועות הקרובים".