טיים אאוט timeout

אירוויזיון 2019 בישראל: מירי רגב, בירוקרטיה והחרם הבינלאומי

| מאת: מערכת Time Out

הלוקיישן, החרם הבינלאומי, הקרב על השבת והנראות הממלכתית: הניצחון באירוויזיון הביא הביתה הרבה כבוד, אבל גם לא מעט בירוקרטיה ופיתולים פוליטיים. אז מה צפוי לנו?

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)

הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון הביאה לנו בעיקר שמחה וגאווה, אבל גם לא מעט כאב ראש: מציאת לוקיישן שיארח את האירוע הענקי והבטחת מספיק מקומות לינה לתיירים שיגיעו, בתור התחלה. בפן הפוליטי, המפלגות החרדיות כבר שולפות ציפורניים לקראת הקרב על השבת והקריאות לחרם על ישראל החלו עוד בבוקר שאחרי.

אז איך ייראה האירוויזיון? מכיוון שאירוח התחרות כרוך בהוצאות גבוהות מאד (ההערכות עומדות על 30 מיליון דולר לפחות), ייתכן שתאגיד השידור הציבורי יצטרך לפנות למוסדות הממשלה כדי לבקש דמי כיס. כללי איגוד השידור האירופי אוסרים על התערבות ממלכתית בערב הנוצץ, אז אפשר רק לקוות ששרת התרבות והספורט מירי רגב לא תפצח את דרכה לבמה. באירוויזיון 1999 שהתארח בירושלים, לדוגמא, ההפסקות בין השירים קושטו בסרטוני אנימציה המבוססים על סיפורי התנ"ך. מביך.

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)

עוד כתבות מעניינות:
נטע ברזילי מול עשרות הרוגים: קיבלנו הצצה לאירוויזיון 2019
10 סיבות שהופכות את הניצחון של נטע ברזילי לגדול מהחיים
נסעתי לסקר את אירוויזיון 2018, ככה זה נראה מקרוב

חצאי הגמר צפויים להיערך ב21.5 וב-23.5, והגמר הגדול ב-25.5. על פי תקנון התחרות, האירוויזיון לא חייב להתקיים בבירת המדינה המארחת. בעוד ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, כבר הודיע שלא יילחם על הזכות – סגניתו מיטל להבי דווקא לוחצת בכיוון. עם ההכרזה על הניצחון גם עיריית חיפה הודיעה שתבחן את הנושא, אך בינתיים אין סיבה להניח שהתחרות לא תתקיים בירושלים.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, כבר הודיע שהאירוויזיון יתקיים בהיכל הפיס ארנה (עם 11,600 מקומות) או באיצטדיון טדי (עם כ-31,000 מקומות), שיצטרך לעבור שינוי מבני כדי להתאים לדרישות התחרות, כיוון שאינו סגור. מי שתקבל את ההחלטה תהיה ועדת בדיקה מטעם האירוויזיון. כדאי לזכור שברקת כבר הודיע על פרישה מראשות העיר ירושלים לטובת התמודדות ברשימת הליכוד, כך שלא יהיה ראש העיר עד אז.

לתל אביב יגיעו יותר. כיכר רבין מריעה לברזילי (צילום: דוברות עיריית תל אביב)

יומיים אחרי הניצחון שיגר שר הבריאות יעקב ליצמן מכתב לשרים, ובו ביקש להימנע מחילול השבת. השר דיבר "בשם מאות אלפי אזרחים יהודים מכל האוכלוסיות והמגזרים אשר שמירת יום השבת קרובה לליבם", והדגיש כי "בכל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת בקדושתו ובמנוחתו". מה יהיה ליצמן, במירוץ ג'ירו נרדמת?

ולבסוף – סוגיית החרם הבינלאומי. הניצחון באירוויזיון הגיע שעות לפני העברת שגרירות ארה"ב לירושלים – מהלך שהבעיר את השטח, בין היתר בגבול עזה, שם הרג צה"ל מפגינים שהתקרבו לגדר. בבוקר שאחרי התחרות עודד ראש עיריית דבלין חרם על ישראל, ועכשיו איסלנד עלולה לפרוש מהתחרות: יותר מ-10 אלף תושבים חתמו על עצומה הדורשת מממשלתם לא להשתתף באירוויזיון 2019 בישראל – ואפשר להניח שהם לא יישארו לבד.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 9994d30a2261f1