טיים אאוט timeout

אירוויזיון 2019 בישראל: איפה יתקיים, החרם הבינ"ל וכל הפרטים

| מאת: מערכת Time Out

סוגיית המימון, הלוקיישן, החרם הבינלאומי והמלחמה על השבת: הניצחון באירוויזיון הביא הביתה הרבה כבוד, אבל גם לא מעט בירוקרטיה ופיתולים פוליטיים. אז מה מחכה לנו?

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)

הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון הביאה לנו בעיקר שמחה וגאווה, אבל גם לא מעט כאב ראש: מציאת לוקיישן שיארח את האירוע הענקי והבטחת מספיק מקומות לינה לתיירים שיגיעו, בתור התחלה, מלחמת החרדים על השבת, הקריאות לחרם על ישראל – ולאחרונה איום התאגיד כי לא יקיים את האירוויזיון.

האם האירוויזיון באמת עלול להתבטל?

כרגע מסתמן שלא. הסערה האחרונה הייתה סביב דמי ערבות בסך 12 מיליון יורו, שהמדינה המארחת צריכה להעביר לתאגיד השידור האירופי (הערבות תיפרע רק במקרה שבו האירוויזיון יתבטל, נגיד בגלל מלחמה). התאגיד סרב להוציא אותם מכיסו, הממשלה גם כן – וביום האחרון לתשלום הושגה פשרה: התאגיד ייקח הלוואה, ואם התחרות תבוטל מסיבות שלא תלויות בו, משרד האוצר ייחלץ לעזרה.

הבעיה הדחופה ביותר אמנם נפתרה, אבל נזכיר כי שני הצדדים עוד לא הגיעו להסכמה סופית על האופן שבו ימומן האירוע עצמו. אירוח התחרות כרוך בהוצאות גבוהות מאד (ההערכות עומדות על 30 מיליון דולר לפחות). אך גם אם התאגיד יקבל סיוע ממשלתי, כללי איגוד השידור האירופי אוסרים על התערבות ממלכתית בערב הנוצץ. אפשר רק לקוות שרגב לא תפצח את דרכה לבמה – באירוויזיון 1999 שהתארח בירושלים, לדוגמא, ההפסקות בין השירים קושטו בסרטוני אנימציה המבוססים על סיפורי התנ"ך. מביך.

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)

עוד כתבות מעניינות:
התאגיד: אם לא נקבל כסף מהממשלה נבטל את האירוויזיון
ההצעה של חולדאי: תל אביב תארח את האירוויזיון בחינם
בדקנו: האם ליוניברסל יש קייס אמיתי נגד "טוי"?

המיקום

שתי הערים שנמצאות כרגע על השולחן הן ירושלים ותל אביב. למרות ההעדפה הגורפת לקיים את האירוע בירושלים, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הממשלה לא תתערב בזהות העיר המארחת. בכל מקרה, לא ברור לאיזו פשרה מניחת דעת אפשר יהיה להגיע מול החרדים בעיר.

על רקע סערת המימון הודיע ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, כי אם האירוויזיון יתקיים בתל אביב – העיר תישא בעלויות האולם. זאת הצעה חמודה אך היא לא תעזור לו בבחירות הקרבות: על פי תנאי המכרז העיר המארחת צריכה בכל מקרה לשאת בעלויות האולם.

בתוך כך, בדיקת Time Out גילתה כי מלון הבוטיק יהודה, הסמוך לאולם פיס ארנה בירושלים המיועד לארח את התחרות, נמצא בתפוסה מלאה בתאריכים שבהם תתקיים התחרות והשלבים המקדימים שלה. אם הדבר נכון, הרי שמדובר באינדיקציה להחלטה שהתקבלה מראש ועשויה להקל על שיתוף הפעולה עם הממשלה בנוגע לסוגיית המימון.

עם ההכרזה על הניצחון הודיע ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, כי אירוויזיון 2019 יתקיים בהיכל הפיס ארנה (עם 11,600 מקומות) או באיצטדיון טדי (עם כ-31,000 מקומות), שיצטרך לעבור שינוי מבני כדי להתאים לדרישות התחרות כיוון שאינו סגור. ההחלטה הסופית נמצאת בידיה של ועדת בדיקה מטעם האירוויזיון, שכבר רמזה כי כדאי לשקול את קיום התחרות בעיר אחרת (על פי תקנון התחרות, האירוויזיון לא חייב להתקיים בבירת המדינה המארחת).

איצטדיון סמי עופר בחיפה (צילום: GettyImages)

הזמן

חצאי הגמר צפויים להיערך ב-21.5 וב-23.5, והגמר הגדול ב-25.5. עיריית תל אביב, שמלכתחילה לא הייתה מעוניינת להילחם על הזכות לארח את התחרות, החליטה להקדים את אירועי הגאווה בשנה הבאה ולהצמידם לאירוויזיון 2019.

 

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: אנדרס פוטינג)

החרם הבינלאומי

הניצחון באירוויזיון הגיע שעות לפני העברת שגרירות ארה"ב לירושלים – מהלך שהבעיר את השטח, בין היתר בגבול עזה, שם הרגו חיילי צה"ל מפגינים שהתקרבו לגדר. בבוקר שאחרי התחרות עודד ראש עיריית דבלין חרם על ישראל, וגם איסלנד עלולה לפרוש מהתחרות: יותר מ-10 אלף תושבים חתמו על עצומה הדורשת מממשלתם לא להשתתף באירוויזיון 2019 בישראל – ואפשר להניח שהם לא יישארו לבד.

הסוגיה האחרונה בנושא בערה סביב משחק הידידות בין ארגנטינה לישראל. המשחק היה אמור להתקיים בחיפה, אך רגב התעקשה להעביר אותו לאיצטדיון טדי בירושלים. המהלך גרר ביקורת רבה והפגנות פרו פלסטיניות, ובסופו של דבר ארגנטינה חזרה בה וביטלה את המשחק. הפרשה הזאת הגבירה את הקולות הקוראים שלא לארח את האירוויזיון בירושלים.

לתל אביב יגיעו יותר. כיכר רבין מריעה לברזילי (צילום: דוברות עיריית תל אביב)

מאבק החרדים

יומיים אחרי הניצחון שיגר שר הבריאות יעקב ליצמן מכתב לשרים, ובו ביקש להימנע מחילול השבת. השר דיבר "בשם מאות אלפי אזרחים יהודים מכל האוכלוסיות והמגזרים אשר שמירת יום השבת קרובה לליבם", והדגיש כי "בכל הדורות ידע עם ישראל לשמור על יום השבת בקדושתו ובמנוחתו". מה יהיה ליצמן, במירוץ ג'ירו נרדמת?

בהמשך לחץ הרב הראשי לירושלים על השרה רגב שלא לקיים את האירוע בעיר, ואף המליץ שישראל לא תקיים את התחרות כלל. "הבנתי שמדובר על פעילות רבה בעיצומה של השבת ובוודאי כרוכה בחילול שבת המוני", כתב, "לכן החלטתי לבקש ממך מבעוד מועד שתעשי הכול כדי למנוע את הביזיון הזה. אני מצדי חושב שמדינת ישראל מוטב לה לוותר על ה'זכות' לארח את המופע אם הוא כרוך בחילול שבת". בסיום דבריו ציין הרב שטרן כי הביטול יהיה "מעשה קידוש השם בגלל קדושת השבת".

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: 1e092da91