בחירות 2019: כחול לבן סחפה אפילו את יפו

אם צעקות השמחה בפלורנטין עת השמע המדגם לא הבהירו את העניין, עכשיו גם הגיעו הנתונים הרשמיים: תל אביב הצביעה כחול לבן

צילום: יוסי ארגיל
צילום: יוסי ארגיל

כחול לבן הם המנצחים הגדולים של בחירות 2019 בתל אביב. הרשימה בראשות בני גנץ קיבלה 121,063 קולות שמהווים 45.7% מסך הקולות הכשרים בעיר. הליכוד קיבל 50,673 קולות, שמהווים 19.1% מסך הקולות הכשרים. בסך הכל הצביעו אתמול 265,753 בעלי זכות הצבעה.

שתי מפלגות השמאל נחלו מפלה לעומת כחול לבן גם במישור העירוני. מרצ זכתה ל-23,834 קולות, שהם 9% מסך הקולות הכשרים – כמעט פי 3 מהשיעור הארצי. מפלגת העבודה זכתה למעט פחות – 22,605 קולות, או 8.5% – כמעט כפול מהשיעור הארצי.

תמר זנדברג ואבי גבאי נשארו מאחור. צילומים: גל דולב ושאטרסטוק
תמר זנדברג ואבי גבאי נשארו מאחור. צילומים: גל דולב ושאטרסטוק

עוד כתבות מעניינות:
האגו הנפוח חורץ את גורלו של גוש השמאל
אסף זמיר עוזב את העירייה והולך להיכנס לכנסת
כך נראיתם: תמונות מיום הבחירות

עוד תוצאות: ש"ס זכתה ב-3.1% מהקולות, כולנו זכתה ב-2.4%, הימין החדש ב-1.9%, חד"ש-תע"ל ב-1.6% וגשר ב-1.8%.

עוד עולה מהתוצאות שהתל אביבים, על אף הדימוי הסטלני של תושבים לא מעטים, לא מיהרו להעניק את קולם למפלגת זהות בראשות משה פייגלין. המפלגה, שלא עברה את אחוז החסימה, קיבלה בתל אביב 5,313 קולות בלבד, שהם כ-2% מסך הקולות הכשרים, שיעור מעט נמוך מהשיעור הארצי שעמד על 2.5%.

זהות אבודה

על פי פילוח השכונות של מדלן ו-ynet ניתן להסיק הרבה על מגמות ההצבעה בשכונות התל אביביות השונות, לרבות כמה הפתעות. לדוגמה, בחלקה הארי של יפו (עג'מי ודרומה) כחול לבן היא המפלגה המובילה עם 28 אחוזים מהקולות, חד"ש-תע"ל אחריה עם 27 אחוז ורע"מ-בל"ד רק עם 14 אחוז מהקולות.

כצפוי, בפלורנטין ניתנו יותר קולות למפלגת זהות מאשר בבחירות הכלליות: 3.4 אחוזים, בהשוואה לנתון הכללי העומד על 2.3 אחוזים. מפלגת העבודה זכתה למכה קשה בשכונת לב העיר, שהעניקה 51 אחוזים מהקולות שלה למפלגת כחול לבן, 14 אחוזים למרצ ורק 12 אחוזים לעבודה. חרף הג'נטריפיקציה, בשכונת שפירא מרבית הקולות הלכו לליכוד (32 אחוזים) בפער משמעותי.

הפוט מאסז' ושכרו (צילום: יח"צ)
הפוט מאסז' ושכרו (צילום: יח"צ)

בשכונת התקווה הליכוד זינקה ל-48 אחוזים, כמעט כפול מהנתון הארצי. בצפון הישן כחול לבן היא השליטה הבלתי מעורערת עם מעל ל-50 אחוזים בכל השכונות הרלוונטיות, כאשר בעבר השני של הירקון, ברמת אביב ג', היא מטפסת עד לנתון מדהים של 62 אחוזים. הנתונים הללו, כמובן, לא שיקפו את ההצבעה בבחירות הכלליות.