כפייה דתית

מי מפחד מילד הכאפות הקטן של הציונות הדתית?

רגע לפני מצעדי הגאווה ורגע אחרי שבצלאל סמוטריץ' חשף את כוונותיו, אפשר לסכם ברוגע שאין שום סיבה להתייחס לשטויות האינפנטיליות שלו. דעה

סמוטריץ'. בלי אידיאולוגיה בבקשה, אני בן שבע
סמוטריץ'. בלי אידיאולוגיה בבקשה, אני בן שבע
5 ביוני 2019

בכיתה ב׳ רציתי קלפי מייקל ג׳קסון. לא אהבתי במיוחד את מייקל ג׳קסון, אבל לכל הכיתה היו קלפי מייקל ג׳קסון, אז במשך אחר צהריים שלם בכיתי לאבא שלי עם נזלת והכל שאני רוצה קלפי מייקל ג׳קסון. ״זה לא רק קלפים, זה גם מגיע עם מסטיק״ ניסיתי לשכנע אותו. והמניאק לא השתכנע, אבל ילד בן שבע זה יצור מאוד מעצבן כשהוא נחוש, ואחרי כמה זמן הוא אמר לי ״אם זה מה שאתה באמת רוצה – קח כסף ולך״.

הוא ניסה לגרום לי להבין בעצמי שלא שווה לי לעשות את זה, כי הוא יהיה מאוכזב ממני מאוד. קיבלתי שני קלפים לא פושטים, והמסטיק היה די מגעיל. ואבא שלי לא הפסיק להזכיר לי את זה כל החיים.

סמוטריץ׳ הוא לא הרבה יותר מילד בן שבע. אין לו עומק, אין לו משנה אידיאולוגית ששווה להתעכב עליה, אין לו גם באמת כוח אלקטורלי. מה שיש לו זה רצון עיקש ומתיש שנקנה לו קלפי שלמה המלך, כי שכנעו אותו שזה השיט. אין גם שום טעם להתווכח עם ילד בטנטרום. זה לא באמת עימות בין דתיים וחילונים. זה עימות בין ילדים בני שבע וחילונים.

ובואו נשים את הקלפים על השולחן – דוד ושלמה המלך, חוץ מהיותם מנהיגים רעים מאוד לעמם, היו גם אנשים שרמת הרקבון המוסרי שלהם היתה יכולה לגרום ליאיר נתניהו להסמיק, אבל היו גם מהפכנים שלא נתנו לדת שלהם לכבול אותם בשום צורה. סמוטריצ׳ים היו מקללים כל רגע תחת שלטון דוד המלך. הם היו נזכרים בערגה בימים היפים של פעם, לפני שהפוליטיקלי קורקט אסרו עלינו לזבוח בתולות. אבל זה הקלף שלהם, והם משחקים עליו בהיסטריה כאילו המטרה היא איזה עבר אידילי ומדומיין.

בסופו של דבר, הם רוצים לנצח אותנו בויכוח ולשכנע אותנו לקנות להם חבילת קלפים. ומסטיק. סמוטריצ׳לנד? יותר כמו נברלנד.