במה חדשה: "תוהו" הוא מגזין אמנות מקוון חדש וייחודי

לאה אביר ואבי לובין מקימים מגזין אמנות עצמאי חדש ברשת, בשלוש שפות ובפורמט יוצא דופן

עבודה של אניסה אשקר. מתוך מגזין "תוהו"
עבודה של אניסה אשקר. מתוך מגזין "תוהו"
2 בספטמבר 2015

"גם יעשה סדר וגם ישליט מהומה": כך מתארת האמנית מיכל נאמן את תפקידו של המגזין "תוהו" הקורם כעת עור וגידים. במונחים של ימינו – פרויקט ההדסטארט בעיצומו. "תוהו" הוא יוזמתם המשותפת של לאה אביר, אוצרת וכותבת בתחום האמנות העכשווית, ושל אבי לובין, אוצר אף הוא וראש הלימודים העיוניים של התוכנית ללימודי המשך באמנות במדרשה. השניים החלו את שיתוף הפעולה המעשי ביניהם לפני כשנתיים, בהקמת המגזין "נמל" בהוצאת מוזיאון חיפה לאמנות, שבו שימשה אביר כאוצרת ראשית. כשפוטרה מתפקידה, עזב גם לובין את "נמל", שעתיד להיות הבסיס ליוזמתם הנוכחית.

"די מהר הבנו שהיה שם משהו מוצלח עם פוטנציאל גדול. 'נמל' עזר לנו לחדד את הכוונות שלנו, והחלטתנו לצאת לדרך עצמאית", מספר לובין על המגזין המקוון החדש לאמנות ותרבות. 'תוהו', בדומה ל'נמל', הוא מגזין תלת לשוני הנכתב בעברית, ערבית ואנגלית, אולם הפורמט שונה למדי. הגיליונות המקוונים של המגזין, שיעסקו בכל פעם בנושא אחר – למשל באבנים, בגן וגינון, באתיקה ובחופש – יהיו גיליונות מצטברים, ותכנים שונים ימשיכו להתווסף אליהם לאורך זמן. הדינמיות הזו מתאפשרת בזכות הפלטפורמה המקוונת".

עבודה של הילה טוני נבוק. מתוך מגזין "תוהו"
עבודה של הילה טוני נבוק. מתוך מגזין "תוהו"

מטרתו העיקרית של "תוהו" להוסיף נדבך לשיח הביקורתי הדל, לדבריהם של השניים, בתחום האמנות בארץ – בסיקור, בחשיפה, בביקורת ובהצפת שאלות שעולות בשדה האמנות המקומי והבינלאומי.

"אני חושב שהמחסור בפלטפורמות כאלו נובע בראש ובראשונה ממגבלות תקציב, שכן כספים ציבוריים לא מאפשרים להתחיל משהו חדש שלא רץ לפני כן. מלבד זאת הצורך הגדול בהשקעה, במחויבות ובזמן הם לא עניינים של מה בכך בעולם האמנות, כשכל אמן מתפרנס מכמה משרות או מלמד בארבעה מקומות, וקשה לקחת על עצמך עוד תפקידים. בכל זאת, מדהים לראות כמה אנשים מגיעים אלינו וכמהים להיות חלק מהיוזמה".

צילום: שי אינגץ. מתוך מגזין "תוהו"
צילום: שי אינגץ. מתוך מגזין "תוהו"

בבניית המגזין ותכניו שותפים ללובין ואביר כותבים שמייצגים בעיניהם ריבוי קולות והשקפות, וכן אמנים שאת עבודותיהם אפשר לרכוש בעמוד ההדסטארט של הפרויקט כתמיכה בהקמת המגזין. אפשר למצוא בו שמות כגון דורון רבינא, דוד ריב, מיכל היימן ואורן אליאב.

מגזין "תוהו" בהדסטארט