על העוקץ: דבשים מיוחדים עם טוויסט ממכר

דבש שחור מפרחי אבוקדו, דבש ירוק בתוספת ספירולינה ודבש אקסטזי מפרחי רודודנרדון: הדבשים הכי מעניינים שתוכלו ללקק

הדבשים הכי מיוחדים שתטעמו. צילום: בן יוסטר
הדבשים הכי מיוחדים שתטעמו. צילום: בן יוסטר
13 בספטמבר 2018

כשאתם אומרים צבע דבש, למה אתם מתכוונים? לדבש מאנוקה ניו זילנדי שצבעו שחור בוהק? לדבש קטלב אדמוני? לדבש פרחי אביב בגוון בהיר כמעט לבן?

הגוונים של הדבש משתנים על פי המרעה שאליו יוצאות הדבורים למוץ להן צוף. דבורים שיוצאות מהכוורת לשטחי בר יפגשו בהתאם לעונות השנה פרחי תלתן, מרווה, זוטא לבנה, זעתר, ער אציל (דפנה) או קטלב. הדבורים חובבות פרחי השיזף בתימן מייצרות את הדבש היקר בעולם בגוון אדמדם, ששמו סידר (נמכר באינטרנט ב־ 80־260 דולר ל־200 גר'). חלק מהדבורים מקבלות תפקיד של האבקת מטעים חקלאיים כדי להגביר את הפריית עצי הפרי.

עוד כתבות שיעניינו אותך:
מתכונים של מסעדת תל אביב יפו שישדרגו לכם את שולחן החג
עשר ברכות ועשרה יינות מושלמים כמתנה לחג
כבד בלב: מתכון לכבד קצוץ מתוך ספר המתכונים של רביבה וסיליה

במטעי אבוקדו הדבש המתקבל לעתים כהה מאוד, כמעט שחור. הדבוראי טובי דיקמן מציב את כוורות הדבש האורגני שהוא מייצר בשמורת טבע על הר מרון. זה חמש שנים הוא רודה דבש בגוונים משתנים מאותם פרחי בר פעמיים בשנה. "בכפית דבש יש צוף מאלף פרחים", פוסק דיקמן וממשיך, "זה היופי בדבש ובגלל זה הוא כל כך ארומטי ואי אפשר לחזות את הגוונים שלו".

Photo by: Shutterstock
Photo by: Shutterstock

דיקמן מספר כי בשנות בצורת דבש פרחי הקטלב מגיע בריכוז גבוה של פרחי קטלב כי אין פרחי בר אחרים, ואז מלבד הגוון אדמדם יוצא הדופן, טעמו של הדבש מריר והוא נחשב לעשיר במיוחד בנוגדי חמצון.

הרפואה האלטרנטיבית מאוהבת בדבש בזכות התכונות האנטיספטיות שלו, ומעריציו אף מייחסים לו סגולות של משפר ביצועים מיניים. דבש אשר נרדה מדבורים שרעו בשדות פרחי Rhododendron הנפוצים באזור נפאל והים השחור מכיל חומרים המשפיעים על מערכת העצבים. כאשר הדבש הזה נצרך בכמויות זעירות עם אלכוהול, הוא גורם לערפול ולשינוי תודעה. כאשר הוא נצרך בכמויות גדולות, דבש האקסטזי הזה עלול לגרום לאובדן קואורדינציה, לחולשת שרירים חמורה, להאטה של קצב פעימות הלב ואפילו להרעלה עד מוות.

מכיוון שהדבש נחשב באופן מסורתי ליעיל נגד מחלות חורף, הוסיפו לו הדבוראים של קיבוץ שמיר מגוון תוספות המתאימות למי שרואה בו תוסף תזונה או מרפא, מיצוי כורכומין הופך את הדבש לתרופת סבתות של ממש נגד שפעת ומעניק לו צבע צהוב חזק שאי אפשר להתעלם ממנו. פרופוליס, שהדבורים מייצרות לבניית הכוורת מדונג ומשרף עצים ונחשב לבעל תכונות מרפא מאז ימי יוון העתיקה, מוסיף לדבש גוון כהה אטום וארומה של אנטי אייג'ינג החביבה על בריאותנים.

כמו כן הוסיפו לדבש הדבורים את אצת הספירולינה הפופולרית בבתי טבע, והיא זאת שהפכה את הדבש לירוק זרחני ועשיר בחלבון, ממש כמו שספורטאים אוהבים.

שישה סוגי דבש ססגוניים

1. דבש קטלב

אדמוני, אטום וסמיך בטעם מריר מובהק. מכוורת שמורת צוף. 73 ש"ח לק"ג.

2. דבש פרחי בר

מפרחי מרווה, זוטא לבנה, זעתר, ער אציל שנרדה באביב. 73 ש"ח לק"ג.

3. דבש אבוקדו

הדבורים המועסקות בהפריית העצים מייצרות דבש כהה. כ־ 30 ש"ח ל־ 250 גר'.

4. דבש ספירולינה

מכיל את האצה הירוקה שמכילה חלבון מלא, נוגדי חמצון וויטמינים. בקיצור, דבש לספורטאים. 88 ש"ח ל־ 250 גר'.

5. דבש כורכומין

מכיל את הפיגמנט הצהוב של הכורכום, מה שהופך אותו לתרופה אלטרנטיבית לשפעת. 88 ש"ח ל־250 גר'.

6. דבש פולן

עם אבקת פרחים שאספו פועלות הדבורים לכוורת. נחשב לפתרון טוב נגד מחלות חורף. 84 ש"ח ל־450 גר'.