באמת חשבתם שהמחאה תקרוס? למעשה, עוד לא ראיתם שום דבר

לחיי התקווה, לחיי הדמוקרטיה. 1 באפריל בקפלן. (צילום רחפן: אמיר גולדשטיין)
לחיי התקווה, לחיי הדמוקרטיה. 1 באפריל בקפלן. (צילום רחפן: אמיר גולדשטיין)

כל הסימנים הראו שהמחאה עומדת לאבד קיטור. תחושת הניצחון הלא מוצדקת, הפוליטיקאים שאיבדו לוחמנות עם תחילת ה"הידברות", האלימות ברחובות, העייפות. תנועת ההתנגדות להפיכה ראתה את כולם, וצחקה להם בפנים. אנחנו רק התחלנו

2 באפריל 2023

כל הסימנים הראו שאנחנו עומדים לקראת קריסת המחאה. האלימות שהשתוללה כל השבוע ברחובות, המליציות של הימין הקיצוני שעברו לטקטיקה של איומים. הפוליטיקאים שעם תחילת ה"הידברות בבית הנשיא" – שם קוד לבזבוז הזמן התורני – פתאום איבדו מהלוחמניות. הודעות של כל מיני מנהיגים מטעם עצמם על כך שצריך לעצור, או לפחות להשהות. העייפות. פסח. תנועת ההתנגדות להפיכה ראתה את כולם, וצחקה להם בפנים. קריסת המחאה? עוד לא ראיתם שום דבר.

זה היה השבוע שבו התברר סופית שאין שום קשר בין התחושות של הפוליטיקאים, של אולפני החדשות ושל ערוץ הבידור (יש לכם דרך יותר טובה להגדיר את ההזייה של ערוץ 14?) לבין השטח. ואם לשפוט לפי ההענות להפגנות אתמול, השטח לגמרי בוער. כבר 13 שבועות רצופים של הפגנות, ולא רק שאין ירידה באנרגיה, אלא נדמה שהזעם של המפגינים רק הולך ומצטבר.

כמויות האנשים האדירות שהגיעו במוצאי שבת להפגין מראות שטקטיקות ההפחדה והפילוג, שעובדות לנתניהו כבר שנים, הפעם לא מצליחות להשיג לו כלום. הברומטר לזה? 35 אלף איש בנתניה. גם אם נניח שחלקם לא תושבי העיר אלא רק כאלו שבאו להפגין שם, מדובר באחד מהרגעים הגדולים של האירועים האחרונים, יותר גדול מ-165 אלף איש בתל אביב, שגם זה היה. העובדה שבאחד המבצרים הכי ליכודניקיים בארץ, עשרות אלפי אנשים באים ומפגינים נגד הממשלה דווקא שם – זו רעידת אדמה. גם אם עדיין יש מי שמנסה לגמד ולהכחיש.

זה היה שבוע מפחיד במיוחד, כזה שגם בתל אביב עורר תחושות קשות. רכבים של תומכי רפורמה קיצוניים שמסתובבים ברחובות ומאיימים על אנשים. צילומים מקבוצות עם תכנוני אלימות מפורשים. כתובות נאצה על המרכז הגאה בשרונה, ניסיונות התעמתות בסמוך להפגנה. ועדיין, תל אביב הוכיחה במוצ"ש שהיא לגמרי מחויבת לערכים שמרכיבים אותה. לדמוקרטיה, לשיוויון, לסובלנות ובעיקר לאהבת הארץ. זה לא רק שאנחנו לא עומדים להכנע ללא קרב. אנחנו פשוט לא עומדים להכנע.

וזה לא הולך להיות פשוט. התמונות שהגיעו מאיילון, של קלגסי משטרה על סוסים מכים בלי שום סיבה מפגינה (תנו לי לנחש, בדו"ח האירוע יכתבו השוטרים כי המפגינה ביצעה ירי מהנשק של הסוס) הם רק פרומו למה שעומד לקרות כאן בתקופה הקרובה. המשטרה, בלחץ הדרג הפוליטי, והמליציות הגזעניות בעידודו, יעלו מדרגה ברמת האלימות שתופעל כדי לשבור את ההתנגדות למהפיכה המשטרית. אבל אם השבוע הזה ומאות אלפי האנשים שיצאו בו לרחובות הם סימן למשהו, זה פשוט לא עומד לעבוד. כי כולם מבינים שמדובר במלחמה. על המדינה, על הבית, על העתיד.