"השנים" היא הסדרה שכולנו צריכים לדבר עליה

הסדרה הדיסטופית של ה־BBC היא כל מה ש"מראה שחורה" רצתה ולא הצליחה להיות (רק אל תצביעו לדמות של אמה תומפסון)

אמה תומפסון ב"השנים"
אמה תומפסון ב"השנים"
25 ביוני 2019

לא כל כך מזמן, בכל פעם שהייתה יוצאת עונה חדשה של "מראה שחורה" הייתם צריכים להסתתר מתחת לשולחן בעבודה, כדי שאף אחד לא ישאל אתכם על הפרק ההוא שבו מישהו הופך למשחק מחשב, והו כמה שהעתיד מפחיד. תודה לאל, העונה האחרונה של "מראה שחורה" אפילו לא טיפה רלוונטית לחיים שלנו. אבל אם אתם מחפשים דיסטופיה עתידנית, אחת באמת מורכבת ומעניינת, "השנים" ("Years and Years") מבית ה־BBC היא סדרה שאשכרה מעניין לדבר עליה. למעשה יש סיכוי שהיא הסדרה הכי מבריקה שתראו השנה: היא מצליחה להיות קלאסית, אבל היא גם חדשה ומסקרנת ובעיקר לא דומה לשום דבר אחר בטלוויזיה.

הסיפור מתחיל עם משפחת ליון הבריטית בשנת 2019, וממשיך איתה לעתיד שלאחר הטלת פצצה גרעינית: הקוטב הצפוני נמס, בני האדם מאמינים שחיידקים הם תיאוריית קונספירציה ומשבר כלכלי מתקרב. חרף החומרה של האירועים האלה, העלילה מתמקדת דווקא בדרמות האישיות של המשפחה, כשברקע העולם הדיסטופי מאלץ אותה להתמודד עם השלכותיו. כך למשל, האח סטפן, המשמש כיועץ בבנק, מתמודד עם רצונה של בתו להפוך לטרנס – לא טרנס סקסואלית, את זה הוא היה יכול לקבל – אלא טרנס אנושית, מונח שמייצג את הרצון להתנתק מהגוף האנושי ולהפוך לייצוג דיגיטלי נצחי.

 

מלבדו אנו פוגשים את דניאל המנהל מרכז פליטים מאוקראינה, שנכבשה על ידי רוסיה; את מיוריאל המגדלת שני בנים מאבות שונים לבד ומרותקת לכיסא גלגלים מחמת מחלה שכבר מצאו לה מרפא אך רק עשירים יכולים ליהנות ממנו. מיוריאל מתחילה לתמוך בפוליטיקאית דמגוגית; ואת יו, שאותה מגלמת אמה תומפסון באחד התפקידים המצמררים שלה.

"השנים" מבריקה לא רק בזכות הרעיונות המקוריים שלה והיכולת שלה לפתח אותם, אלא מכיוון שהיא שמה את הדרמה האנושית במרכז: אירועים מחרידים מתרחשים, ובכל זאת כולם ממשיכים לחיות – כי חייבים. אנחנו רואים את בני המשפחה מתעלמים מכך שהעולם נשרף, ומבינים לליבם. נכון שיש אלמנט מטיפני ב"השנים", כמו שיש בכל סדרה על עתיד דיסטופי, אבל היא עדיין מצליחה להתמודד עם שאלות רציניות על העולם שבו אנחנו חיים בצורה מקורית ומלהיבה. זאת הסדרה שכולנו צריכים לדבר עליה, עד היום שבו נצביע לדמות כמו זו של אמה תומפסון, ולא נבין מה הבעיה.

← "השנים", "yes EDGE", החל מ־4.7 כל חמישי ב־22:00 

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, מה רואים היום?