התיירים חוזרים לתל אביב. וכמה שתל אביב צריכה אותם

העיר יקרה, העיר טעימה, העיר לוהטת. התיירים באים, תתנהגו יפה (צילום: שאטרסטוק)
העיר יקרה, העיר טעימה, העיר לוהטת. התיירים באים, תתנהגו יפה (צילום: שאטרסטוק)

מיליארדי שקלים בשנה נמחקו מהכנסותיהם של עסקים בעיר עם היעלמותם של התיירים בתקופת הקורונה. עכשיו הם חוזרים אל העיר היקרה ביותר בעולם, וכנראה שלא בהמוניהם ולא במספרים שאנחנו זוכרים מ-2019. יש לנו את כל הסיבות להתנהג אליהם יפה

תל אביב אוהבת תיירים. זה לא רק העניין הכספי שמיד נגיע אליו, זה משהו בתחושה הקוסמופוליטית שתל אביבים אוהבים לחוש, מין נורמליות בינלאומית שבמסגרתה אנחנו מבקרים בבירות העולם כפי שתושביהן מבקרים כאן, כי אנחנו הרי חלק מאותו עולם, חלק מאותה גלובליזציה, חלק מאותה ברית ערים בינלאומיות תאומות. התיירים, במובהק, קריטיים לתחושה הזאת. התיירים הם סוכנים של נורמליות.

>> וואי לייק דיס? המדריך המלא להתנהלות בין-אישית עם תיירים.ות
>> כל הדרכים מובילות לכולי עלמא: מסלולי הנדידה של התיירים

תל אביב צריכה תיירים. ושוב, זה לא רק הכסף. זה משהו בצבע שהתיירים מביאים איתם, באווירה הצוהלת, בחיפוש הבלתי נלאה אחר האטרקציה העירונית הבאה. התיירים מסתערים על הקולינריה המקומית, התיירים מזריקים אנרגיה לחיי הלילה ומטעינים אותם במתח של חד-פעמיות, התיירים מזינים פנטזיות על מפגשים של לילה אחד, התיירים משתלטים על דירות Airbnb ודוחקים אותנו מלב העיר ומפלורנטין. אה, רגע.

תיירים בתל אביב (צילום: Sebastian Kopp / EyeEm, Getty Images)
תיירים בתל אביב (צילום: Sebastian Kopp / EyeEm, Getty Images)

תל אביב מתגעגעת לתיירים. אנחנו זוכרים את קיץ 2019, רגע לפני הקורונה. כמות שיא של תיירים נחתה על ישראל באותה שנה (4.5 מיליון) ובאזורים מסוימים של תל אביב קשה היה לשמוע עברית. כפר האירוויזיון שנבנה על פארק צ'רלס קלור, יחד עם נחילי התיירים של מצעד הגאווה ובכלל, הפכו את העיר לחגיגה אחת גדולה של שפות ותרבויות שזה כל מה שתל אביב תמיד חלמה להיות.

תל אביב זקוקה לתיירים. על פי נתונים שפרסמה העירייה, בשנת 2017 לנו בעיר כ-900 אלף תייירים והשאירו מאחוריהם כ-1.5 מיליארד שקלים רק על הזכות לישון פה. על פי דו"ח ארגון התיירות העולמי של האו"ם, תייר מוציא בישראל בממוצע כ-1,900 דולר בכל ביקור. תכפילו לבד. על פי ההערכות, ב-2019 הכניסו התיירים לקופות העיר כ-6 מילארד שקלים. המסעדות, בתי הקפה והברים בעיר מרגישים היטב בחסרונם ובהיעדרו של כל הכסף הזה. מיליארדי שקלים נמחקו. זה לא רק הכסף, אבל גם. בהחלט גם.

תיירות בתל אביב (צילום: Shutterstock)
תיירות בתל אביב (צילום: Shutterstock)

תל אביב בנויה לתיירים. חופי הים הנהדרים, אוכל הרחוב המעולה, ההגבלות המועטות על Airbnb, השכונות האטרקטיביות בלב העיר, יפו היפה והטעימה, הכל מוכן כדי להעניק לתייר חופשה עירונית אידיאלית עם אופציה לגיחות אל המקומות הקדושים ושאר פלאים תיירותיים הפזורים ברחבי המדינה. זאת עיר שחולמת על תיירים, על איביזה ועל מיאמי לא פחות משהיא חולמת להיות ברלין או ניו יורק. 

כל כך יקר ויוקרתי פה. מלון קמפינסקי (צילום סיון אסקיו)
כל כך יקר ויוקרתי פה. מלון קמפינסקי (צילום סיון אסקיו)

תל אביב חייבת תיירים. אין עיר עולם ללא תיירים. הקורונה הכתה בתל אביב בכל הכוח ותל אביב התאוששה וחזרה  לחיים באופן מעורר השתאות, אבל הקאמבק הזה אינו שלם ללא צרפתים חרוכי עור, בריטים מזוגגי מבט וצפון-אירופאים הלומי קרחאנה. בקיץ הזה הם אמורים לחזור, אולי לא בהמוניהם (בעיקר בגלל יוקר המחייה המשוגע והמחירים המופקעים שמרחיקים מתיירים רבים את האטרקציה התל אביבית), אבל בטפטופים הולכים וגוברים. תגידו להם וולקאם, ביאווניו, וילקומן או יוקוסו, תתנהגו יפה ובנימוס, תשרתו אותם, תשכבו איתם. קבלו אותם.

>> טיים אאוט סופ"ש גיליון 895: התיירים באים // פרויקט מיוחד
>> המסעדות שיעיפו לתיירים שלכם את המוח 
>> סקס, סמים ו-KFC: להרגיש כמו תיירת בעיר שלי