תל אביב אהובתי: המוזיקה של עיר המוגבלויות האפשריות

ורד מושקובסקי (צילום: נדב יהלומי)
ורד מושקובסקי (צילום: נדב יהלומי)

ורד מושקובסקי היא נכה למרות שהיא "לא נראית" - והיא גם זמרת שכן נשמעת כמו זמרת. ורק בתל אביב המוגבלות שלה לא מרגישה כמו מוגבלות. בקליפ החדש שלה היא התאהבה בלילה העירוני מחדש // טור אישי

כשהכרתי את מוטי, הבחור הכי יפה וחכם בבר אילן, הייתי מוזיקאית-סטודנטית צעירה אחרי צבא שעברה לתל אביב כי "זו העיר האהובה עליי מאז שאני זוכרת את עצמי שהיא לא ניו יורק". מהר מאוד הבנתי שאם אני נשארת איתו, תל אביב לא תהיה אפיזודה חולפת אלא תהיה הבית שלי לתמיד.

הוא היה דתי. רק בתל אביב אפשר לא לנהוג בסופשים ולא להרגיש מוגבלת. רק בתל אביב יש תמיד יופי כשסתם הולכים ברחובות. רק בתל אביב לכל ספסל יש מאה זכרונות. לא ידעתי כמה מהר אני אצטרך את תל אביב בעצמי. לא רק כמקום הכי יפה, הכי שמח, עם אוכל טעים והופעות הכי שוות, אלא כהצלה – כדי שאני לא אהיה מוגבלת. בגללי.

ורד מושקובסקי (צילום: נדב יהלומי)
ורד מושקובסקי (צילום: נדב יהלומי)

כמה חודשים אחרי שהתחלנו לצאת, אבחנו אצלי מחלת רשתית גנטית בעיניים. כזו שבגללה התקשיתי לקרוא תווים, לקרוא שלטים, להבין רמזורים, לפספס שאלות במבחנים.. מוגבלות שקופה זו אחת התופעות הכי מעניינות ומוזרות שיש. אנשים כל הזמן מפספסים אנשים עם מוגבלות שקופה. אנשים עם מוגבלות שקופה – מפספסים את עצמם. אני באמת עם מוגבלות? אולי זו לא מוגבלות? אולי לא מגיע לי תו נכה? אני לא נכה. זה נקרא להיות נכה? אבל "את לא נראית".

לא יודעת מה הייתי עושה בלי תל אביב. אני קמה בזכותה כל יום שמחה. הולכת ברגל (ובאופניים ובאוטובוסים) לכל מקום, מרגישה שככה זה אמור להיות. בלי שום קשר למוגבלות. יש לאן לשאוף? יש עוד מה להנגיש? בטח. כל הזמן. לכן אני לא רק כותבת שירים אלא גם עושה עריכת דין חברתית.

ורד מושקובסקי (צילום: נדב יהלומי)
ורד מושקובסקי (צילום: נדב יהלומי)

כשצילמנו את "התרסקות", ברחובות תל אביב הליליים, התאהבתי בתל אביב שוב פעם מחדש. תל אביב חשוכה, עייפה, בוערת, של שישי בלילה. אחרי יום שלם של סידורים, עבודה, תינוקת ומה לא, אותם רחובות שפעם ביליתי בהם שיכורה אחרי משמרת בעבודה, הפכו להיות המראה של השיר שלי. הספסלים שפעם הייתי עוצרת בהם עם חברות הפכו להיות הספסל בו הנקתי פעם ראשנה את דריה. תל אביב. את אהובתי.

>> ורד מושקובסקי היא זמרת-יוצרת, ביום שלישי הקרוב היא תופיע בנורמן. הכניסה חינם והפרטים בעמוד הפייסבוק שלה