המסעדה ההודית של קאלו פונתה מהצפון, ומצאה בית זמני בפלורנטין

מהצפון באהבה. קאלו באבא, טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים
מהצפון באהבה. קאלו באבא, טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים

עד חודש אוקטובר, מסעדת "טאלי" מקריית שמונה הציעה את האוכל עליו גדל קאלו באבא, יליד פושקר שהתאהב בישראלית ובישראל. עכשיו היא מציעה אותו הדבר, אבל מתוך המטבח של הקסבה. כן, המשפט "פלורנטין מריחה כמו הודו" עכשיו נחשב למחמאה

20 בפברואר 2024

מסעדת טאלי נפתחה בקרית שמונה לפני שמונה שנים על ידי קאלו באבא, שהגיע לישראל מפושקר שבצפון-מזרח הודו בעקבות האהבה. הרומן של קאלו עם ישראל החל עם הרומן שלו עם ליטל ברזני, שהתארחה בגסט האוס שלו בהודו, והשניים התאהבו. הזוג הבינלאומי היה מספר שנים על קו הודו-ישראל, עד שקאלו החליט לעבור לכאן, והשניים השתקעו בקיבוץ בשדה נחמיה ב-2014.

>>

שנה לאחר מכן, החליטו הזוג לפתוח מסעדה בקרית שמונה השכנה – הם קראו לה טאלי, על שם המאכל ההודי המסורתי, ובזמן שליטל ניהלה את המסעדה, קאלו דאג למטבח שהוקדש למאכלי ילדותו, ולמטבח המסורתי של פושקר, שמאופיין בבישול צמחוני. מאז טוגנו לא מעט סמוסות, ומסעדת טאלי צברה עדת מעריצים מושבעת, הן מהשכנים בצפון והן ממטיילים שהגיעו לאיזור, ונהנו מאוכל הודי אותנטי. קאלו גם הגיע לריאלטי "משחקי השף", שם לימד את השף אסף גרניט לא מעט על תבלינים הודים מסורתיים.

כל הטוב של פושקאר. טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים
כל הטוב של פושקאר. טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים

מי שעוד הכיר את האוכל של מסעדת טאלי מטיוליו בצפון הוא אלעד נעים, מבעלי הבר קסבה הפלורנטיני. הוא וקאלו התיידדו ואף שוחחו על שיתוף פעולה אפשרי בעתיד. בעוד שבשגרה דיבורים שכאלה נותרים לא פעם בגדר חלום, המציאות בסופו של דבר חזקה מהכל, ואתם בטח יכולים לנחש מהו מצבה של מסעדת טאלי כיום – סגורה, בדיוק כמו שאר שכנותיה בצפון הרחוק.

טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים
טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים

השניים ראו את ההזדמנות, וקאלו נענה בשמחה להצעתו של אלעד להתארח בקסבה. תחילה זה היה פופ אפ, עד שראו השניים כי טוב, והוחלט לארח באופן קבוע את מסעדת טאלי בערבי רביעי וחמישי. הקהל של הקסבה, מצדו, גילה התלהבות רבה –  וכך מאז סוף חודש אוקטובר, קאלו מגיע לקסבה בפלורנטין, מעמיד סירים על הלהבות, מתחיל בבישולים שגורמים לפלורנטין להריח כמו הודו. אוקי, זה לא רק הבישולים שלו.

מהצפון באהבה. קאלו באבא, טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים
מהצפון באהבה. קאלו באבא, טאלי בקסבה. צילום: אלעד נעים

בתפריט תמצאו אוכל אותנטי מסורתי, כפי שמוגש בטאלי, עם ספיישלים לפי החשק: בראשונות ישנם פאני פורי (15 ש״ח), סמוסות מטוגנות לפי הספר (25 ש״ח), פאקורה ירוקה או לבנה (35 ש״ח), וגם סלט באבא רענן. בגזרת העיקריות תמצאו מלאי כופתא שרבים באים רק בשבילו (68 ש״ח), מגש טאלי כהלכתו (65 ש״ח), בירואני (65 ש״ח) ופאלק פניר ללא גלוטן (75 ש״ח). בגזרת הפחמימות יש כמובן נאן (15 ש״ח) או צ׳פאטי (8 ש״ח), ולקינוח בגסו קייק (39 ש״ח), בנופי (39 ש״ח), קולפי (25 ש״ח) או שלום למלכה (41 ש״ח), שאין ישראלי שטייל בהודו ולא מכיר. נשמע כמו הבית מחוץ לבית, במיוחד אם הבית שלכם בפלורנטין.
קסבה, בימי ד' ו-ה' בין 17:00-22:00. מומלץ להזמין מראש בטלפון: 03-5182144
פלורנטין 3