"פעולות דיבור": הטקסט לא עומד במקום

פעולות דיבור - קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו
פעולות דיבור - קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו

נתבקשתי לענות לבתי על השאלה - "מה אנחנו עושות בחזרות?", ודרכיה הגעתי לעבודתנו החדשה: עניין אותנו לחשוף את מנגנוני העבודה עם מילים ולכן אנחנו יוצרות מצבי דיבור בהם הקהל משפע על הפעולה שלנו – לזרוק לנו טקסטים ולקבל אותם בחזרה בפעולה שונה

לפני כמה ימים שאלה אותי הבת שלי: "אמא, מה את עושה כל כך הרבה שעות בחזרות? וקוראים לזה חזרות כי את חוזרת כל יום, כל היום על אותו הדבר? על אותן מילים? זה לא משעמם לפעמים??".

פעולות דיבור – קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו
פעולות דיבור – קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו

אז ככה, כבר שנים ארוכות שאנחנו חוקרות את העולם של פעולות דיבור, ולא מפסיקות להסתקרן ממנגנוני הדיבור האנושי, מהאופנים המפתיעים שבהם בני אדם פועלים – מצהירים, מתקיפים, מחמיאים, חושפים ומטייחים באמצעות מילים.

ובתקופה האחרונה אספנו וחיברנו מחדש טקסטים מתוך כל מיני עבודות של הקבוצה כדי להזמין את הציבור למפגש שמתמקד בהן – בפעולות הדיבור עצמן. זאת תהיה הזדמנות להתנסות בכוח האדיר של המילים, ובפער המרתק בין התוכן לבין הפעולה שלהן – הן הרי יודעות גם להסוות וגם לחשוף דברים, גם לייצר היררכיה ודיכוי, אבל גם לפתוח, לחבר, לשחרר.

פעולות דיבור – קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו
פעולות דיבור – קבוצת תיאטרון רות קנר. צילום: אלדד מאסטרו

עניין אותנו הפעם לחשוף את מנגנוני העבודה שלנו עם מילים ולכן אנחנו יוצרות מצבי דיבור בהם הקהל יכול להשפיע על הפעולה שלנו – לזרוק לנו טקסטים ולקבל אותם בחזרה בפעולה שונה, להתנסות איתנו בקריאה משותפת של סיפור מטורף של קפקא – "תנים וערבים", לצאת איתנו לצוד דיבורים במרחב הציבורי, לנהל שיחה בתוך מתקני דיבור שיוצרים מצבי דיבור מאתגרים, ועוד ועוד.

אז התשובה לשאלתה של הבת שלי: כן, אנחנו חוזרות הרבה פעמים על אותן המילים, רק כך מתגלות הפעולות שטמונות בהן. אמנם הטקסט הוא אותו טקסט אבל הוא לא 'עומד במקום', הוא זז בהתאם לכל מה שקורה, ומה שהכי מעניין זה מה שקורה בין השורות, מתחת לטקסט, למשל – מה בעצם את שואלת אותי עכשיו? מה הייתה פעולת הדיבור שלך? – האם את באמת מבררת מה אני עושה בחזרה? האם את רומזת לי שאולי אני חסרה לך קצת? או שאת קצת מתקיפה אותי על זה שרק את מורידה את אליס הכלבה בימים האלה? או שאולי את בכלל מבקשת שאהיה יותר בבית? כל אלה – מבררת, רומזת, מתקיפה ומבקשת – הן הפעולות של הדיבור שלך, וממש על זה מדברת העבודה שלנו.

אז אני מבטיחה לך, בתי, שאחרי הפרויקט הזה, נלך ביחד לאכול גלידה, כמו שאת אוהבת!
הכותבת היא שחקנית בקבוצת תיאטרון רות קנר, שמעלה בין התאריכים 29.11-4.12 את העבודה "פעולות דיבור" בסמטת שלוש 5, מקומת הכניסה לגלריה אלפרד, דרך גרמי המדרגות ועד לגג המרהיב. לפרטים נוספים