טלגראס – הסוף? המשטרה עצרה 42 חשודים בניהול "ארגון פשיעה"

אחרי חקירה ארוכה עצרה המשטרה עשרות חשודים הקשורים לפעילות בטלגראס, כולל את ראש המערך, בשיתוף עם האגף ללוחמה בפשיעה המאורגנת ושחיתות של שירות הביטחון באוקראינה, וגורמי אכיפה נוספים בארצות הברית וגרמניה

וויד. אשכרה (צילום: shutterstock)
וויד. אשכרה (צילום: shutterstock)
12 במרץ 2019

מכה קשה לטלגראס: משטרת ישראל עצרה 42 חשודים בסחר בסמים בישראל ובחו"ל באמצעות אפליקציית טלגרם. על פי המשטרה, היקף הסחר עמד על מאות מיליוני שקלים והיא מכנה את החשודים "ארגון פשיעה". בין העצורים ראש המערך ובכירים נוספים.

את הפעילות בטלגראס, שבה סוחרים מוכרים ללקוחות באמצעות קבוצות באפליקציה, מתארת המשטרה כך: "כל חבר בארגון החזיק בתפקיד ייחודי שנועד לקדם את הפעילות, להעניק שירות ללקוחות ולהגדיל את השכר אותו הוא מקבל. השכר לעובדי ומנהלי הארגון הועבר במזומן, בביטקוין או בסמים תוך הסוואת מקור הכספים".

החקירה מנוהלת על ידי יחידת הסייבר הארצית בלהב 433, היחידה המרכזית במחוז צפון ובשיתוף רשות המס, פרקליטות המדינה והאגף ללוחמה בפשיעה המאורגנת ושחיתות של שירות הביטחון באוקראינה, וגורמי אכיפה נוספים בארצות הברית וגרמניה.

קרדיט: דוברות משטרת ישראל
קרדיט: דוברות משטרת ישראל

טלגראס הפכה בשנתיים האחרונות לזירה המובילה לרכישת סמים, מקנאביס ועד חומרים פסיכדליים, עם מאות אלפי משתמשים ואלפי סוחרים. המשטרה מנסה לסגור את האופרציה כבר זמן רב, ובשנה שעברה, בעקבות מעצר סוחרת, שעל מכשירה נמצאו פרטים מזהים של לקוחות רבים, זומנו מספר לקוחות לחקירה.

את טלגראס הקים עמוס דב סילבר, פעיל לגליזציה שפתח את השירות בארצות הברית. בריאיון ב-Time Out אמר בעבר כי "אני לא משדל אף אחד לדבר עבירה אלא משדל את מי שכבר עושה עבירה לא להסתתר. אני כן חושב שצריך לעשן, אבל לא משדל. אני משדל את המעשנים לא לפחד".

המעצר מגיע דווקא בתקופה שבה פוליטיקאים מציינים לחיוב את נושא הלגליזציה, לקראת הבחירות ועל רקע המצע של מפלגת זהות של משה פייגלין, אשר דוחף בין היתר את הנושא. אתמול אמר ראש הממשלה נתניהו כי ישקול את נושא הלגליזציה, לאחר שגם שר האוצר כחלון ואורלי לוי אבקסיס התבטאו בעניין.