לראשונה בישראל: חדרי שירותים לטרנסים.ות במבנים ציבוריים

שירותים רב-מגדריים בבניין העירייה (צילום באדיבות עיריית תל אביב-יפו)
שירותים רב-מגדריים בבניין העירייה (צילום באדיבות עיריית תל אביב-יפו)

לכבוד יום הנראות הטרנסי שחל ממש היום, הכריזה עיריית ת"א-יפו על הצבתם של חדרי שירותים רב מגדריים בבנייני העירייה בעיר ופרסמה הנחיות תכנון לשירותים כאלה בכל מוסדות הקהילה והחינוך. אם תמהרו אולי תספיקו גם לחגיגות במרכז הגאה החדש

היום (ראשון, 31.3), הוא יום הנראות הטרנסית הבינלאומי, והמרכז הגאה החדש של עיריית תל אביב-יפו לא יתן להזדמנות חגיגית כזאת לחמוק ממנו, ומציין את האירוע החל משעות אחה"צ בשלל הרצאות, סדנאות, יריד אמנים מהקהילה, הופעות ועוד. אבל עוד לפני זה, חדשות גדולות: יש לנו שירותים ציבוריים רב מגדריים עכשיו.

>> מה הקטע של עיריית ת"א-יפו עם גיא הוכמן? // טור דעה
>> עצמאות בשקט: עיריית ת"א-יפו מבטלת את רוב חגיגות העצמאות

לכבוד יום הנראות הטרנסית השיקה היום עיריית תל אביב-יפו מענה חיוני נוסף על מנת להקל על הקהילה הטרנסית בעיר, ולראשונה הוצבו שירותים ציבוריים רב מגדריים בבנייני עיריית תל אביב-יפו, ויותר מזה:. הנחיות תכנון של שירותים רב מגדריים נכנסו לכלל הפרוגרמות של מוסדות הקהילה והחינוך בעיריית תל-אביב-יפו.

למרבה הנוחיות. שירותים רב מגדריים בבניין עיריית ת"א-יפו (צילום באדיבות דוברות עיריית ת"א-יפו)
למרבה הנוחיות. שירותים רב מגדריים בבניין עיריית ת"א-יפו (צילום באדיבות דוברות עיריית ת"א-יפו)

החלטת עירייה זו נותנת מענה למי שזהותם המגדרית אינה דיכוטומית ולאלו שנמצאים על הרצף המגדרי, ואשר עבורם תאי שירותים עלולים להוות אתר להצקות או התייחסויות לא מכבדות. בעירייה מסבירים כי שילובם של שירותים רב מגדריים במבני הציבור העירוניים הוא חלק הכרחי ממימוש השאיפה ליצירת מרחב בטוח ושוויוני בעיר ועוד צעד היוצא לפועל בשטח כחלק מהתכנית האסטרטגית "עיר שווה" לקידום שוויון מגדרי של עיריית תל-אביב-יפו.

ונחזור למסיבה: אם אתם קוראים את השורות האלה בזמן, תוכלו לתפוס עדיין את חגיגות יום הנראות הטרנסית במרכז הגאה, ביניהן פאנלים על זכויות בביטוח פרטי וניתוחים בתאילנד, פאנל הורות טרנסג'נדרית, הרצאה וחוויה אישית: ניתוח תחתון לגברים, הרצאה ופאנל זכויות בעבודה, סדנאות איפור, ווגינג וכיתת אמן קולנועית, ולקינוח הטעים של הלילה – טקס יום הנראות בהנחיית ג'סיקה ואן דה רוברט וג׳וני אילתי הכולל הוקרה ליקירי ויקירות הקהילה בתחומי עשייה שונים ומופע "קוויר גאלה" שווה במיוחד.

בואו להרים לו ואותו. המרכז הגאה (צילום: שרון בן דוד)
בואו להרים לו ואותו. המרכז הגאה (צילום: שרון בן דוד)

"יום הנראות הטרנסית מאפשר לנו להמחיש את הדרך שעברנו בגאווה ולהביט קדימה אל מימוש מעשי של הייצוג הרחב והשוויוני יותר למגוון הזהויות הקיימות בקהילה בכל עמדות המפתח, במשרות עירוניות מגוונות ואף ברחובות בטוחים, מזמינים ומוארים לכלל האוכלוסיות בעיר", אמרה סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק הקהילה הגאה מיטל להבי, "אנחנו, בעיריית תל אביב-יפו, מחויבים לקדם נראות טרנסית בכל דרך אפשרית כי זו העוצמה שלנו כעיר פלורליסטית, מגווונת ומחבקת".

יום הנראות הטרנסי (באנגלית: Trans Day of Visibility) הוא יום המציין את קיומם ונוכחותם של אנשים טרנסג'נדרים בעולם, ומציין את התמודדותה של הקהילה הטרנסג'נדרית עם האתגרים והקשיים שמתגלים במציאות היומיומית. יום הנראות הטרנסי התקיים לראשונה ב-31 במרץ 2009 על ידי רחל קריסטין, פעילת זכויות האדם ופמיניזם בריטית. המטרה העיקרית של היום היא להעלות את המודעות לקיומם ולחשיבתם של א.נשים טרנסים, מתוך רצון לקדם שוויון והכרה גם בקרב המגזר הטרנסג'נדרי וגם בקרב החברה כולה.