שנה, את שיכורה: עשר ברכות ועשרה יינות לשנה החדשה

תיבת המייל מתפוצצת מאיחולים אז יאיר גת החליט לעשות לכם סדר ולהתאים לכל ברכה את היין שלה. קבלו עשר ברכות ועשרה יינות שיסדרו לכם שתהא יפה וטובה, לפחות בהתחלה

6 בספטמבר 2018

כולנו אנשים עמוסים ועסוקים, כולנו מוצפים באיחולים. אם הלכתם על ברכה קצרה וגנרית כתשובה אף אחד לא יאשים אתכם, אבל אם תצרפו לזה יין איכותי (ולא יקר!) כבר תקבלו תשואות. הנה כמה מהיינות המושלמים למשימה בצירוף הברכות המתאימות.

עוד כתבות שיעניינו אותך:
שף אבי לוי חוזר לשולחן החג המרוקאי
ארוחת החג הצרפתית של המסעדה הכי לוהטת בעיר
מתכון לכבד הקצוץ המופלא של רביבה וסיליה

חדשנות. רמת הגולן, גמלא השמורה סוביניון בלאן 2017

מה יכול להיות חדשני, אתם שואלים את עצמכם, ביקב מסחרי ומבוסס שנוסד לפני 35 שנה? התשובה היא – לא מעט. מיום הקמתו, שנחשבה לאקט די חדשני בפני עצמו, הוא לא מפסיק לאמץ את הגישות והטכנולוגיות החדשניות ביותר הענף היין. זה אולי לא הכי רומנטי, אבל התוצאות לא מפסיקות להשתפר. היין הזה, שנעשה מענבי צפון רמת הגולן, הוא מוצר הייטקי מלוטש עם ריחות טרופיים, מבנה קל וחמיצות טובה. לא הכי רומנטי, אבל תמיד טעים ואפילו לא יקר (50 ש"ח).

רמת הגולן, גמלא השמורה, סוביניון בלאן 2017
רמת הגולן, גמלא השמורה, סוביניון בלאן 2017

ניצחונות. כרמל, מארז Privet Collection 2017

יקב כרמל בחר לאחרונה להתמקד ביינות אותם הוא מגדיר: "איכותיים במחירים נגישים". המהלך של היקב בא לידי ביטוי בין השאר בהשקת מארז טעימות חגיגי בן שלושה בקבוקים קטנים: שיראז, קברנה סוביניון ומרלו מסדרת פרייבט קולקשן, שגרפה לא מעט מדליות זהב בתחרות Best Value המתמקדת ביינות שנותנים תמורה טובה לכסף. אף שאין מדובר ביינות הכי מרגשים שתוכלו למצוא, המארז עצמו שמאפשר לטעום שלושה יינות שונים במחיר של אחד הוא, לפחות מבחינה שיווקית, סוג של ניצחון קטן (55 ש"ח).

כרמל, מארז מוקטנים
כרמל, מארז מוקטנים

בריאות. הרי גליל, אלה 2015

מגפנים בריאות יותר עושים יינות טובים יותר, אלה לא באמת חדשות. נשאלת רק השאלה איך שומרים על גפנים בריאות – עם חומרים מהסוג שיישאר כאן הרבה אחרינו, או עם שיטות בנות קיימא? יקב הרי גליל, שבחר באפשרות השנייה, משקיע לא מעט בשיטות ששומרות על בריאות הכרמים עם כמה שפחות תוספים כימיים. 'אלה 2015' הוא בלנד של סירה, קברנה סוביניון, ברברה וגראנש מהגליל העליון, עם ריחות ידידותיים במיוחד של פרי אדום ותבלינים מתוקים, טעמים מאוזנים ומבנה רך שכל אחד יוכל לאהוב (65 ש"ח).

יקב הרי גליל, אלה 2015. צילום: חגית גורן
יקב הרי גליל, אלה 2015. צילום: חגית גורן

משפחתיות. קסטל, La Vie 2016

אלי בן זקן, האב הגדול של היין הישראלי האיכותי ומשפחת קסטל, השיקו לפני כשנתיים את סדרת La Vie הנגישה שכוללת שני יינות: אדום ולבן. האח האדום בסדרה מבציר 2016 הוא בלנד של קברנה סוביניון, מרלו ופטי ורדו, שאחרי תקופה קצרה בחביות עץ עבר תקופת התבגרות של שנה במכלי בטון. יש לו ריחות מלאי חיים של פירות טריים ומעט תבלינים, מבנה קל וטעמי פרי רעננים. משקה ידידותי במחיר ידידותי שיאפשר למשפחות רבו יותר לשים השנה יין אדום של קסטל על השולחן (75 ש"ח).

ייחודיות. ויתקין מסע ישראלי, מהדורה מיוחדת 2016

יקב ויתקין שהיה בין הראשונים שוויתרו במודע על זנים בינלאומיים כמו קברנה סוביניון, מרלו ושיראז לטובת זנים ים תיכוניים בעליל, ממשיך בקו הייחודי שלו ומוציא השנה את היין הזה שמבוסס ברובו על מרסלאן – זן מודרני שנולד מהכלאה בין קברנה סוביניון לגרנאש. המסע זה, שאליו הצטרפו גם קרניאן ופטי ורדו, הוא עשיר ומלא, עם ריחות של פירות כהים, פרחים ועשבי תיבול, מרקם נעים וחמיצות טובה שתומכת בעושר הזה ומונעת ממנו להעיק על החך. הלוואי שיעשו כזה גם בשנה הבאה (75 ש"ח).

ויתקין, מסע ישראלי, מהדורה מיוחדת 2016
ויתקין, מסע ישראלי, מהדורה מיוחדת 2016

שלום. אשקר, Doe'r 2014

זה כבר לא יקרה בשנה הבאה אבל אסור להתייאש, יום אחד כל הדיבורים על שלום יגשימו את עצמם. נמי אשקר, שהמשפחה שלו גורשה מהכפר הערבי נוצרי איקרית שבגליל בשנת 1948, לא נותן לייאוש להשתלט ובטוח שעוד יחזור לשם. עד שזה יקרה הוא עושה את היין שלו מכרמים שגדלים באזור הכפר. Doe'r 2014 הוא בלנד של קברנה סוביניון, מרלו וסירה עם ריחות גליליים של פירות אדומים ועשבי תיבול ונוכחות מרירה ומחוספסת של חביות עץ, שכאילו נועדה להזכיר שלא הכול כאן כזה סבבה (110 ש"ח).

אשקר, Doe'r 2014
אשקר, Doe'r 2014

מעשים טובים. טוליפ, סירה רזרב 2016

יקב טוליפ, שהעסיק מימיו הראשונים את תושבי כפר תקווה, מבוגרים בעלי צרכים ייחודיים, לא נכנע לרבנים המחמירים והצליח להמשיך בדרכו הייחודית ולהישאר כשר. בימים שבהם יקבים גדולים מדירים עובדים ממוצא אתיופי כי היין שהם עושים אינו מספיק כשר בשביל אנשים מסוימים, זה לא מעט. סירה רזרב שנעשה מענבי הגליל העליון הוא יין עשיר ועשוי היטב, שלריחות הפרי המוצקים והמתובלים שלו מתלווה ארומה של שיווין בין אדם לאדם שהייתה די חסרה כאן בשנה האחרונה (130 ש"ח).

יצירתיות. פלדשטיין, דבוקי 2015

עשייה של יין היא בעיקרה עניין טכני. תגדלו ענבים כמו שצריך, תבצרו בזמן, אל תעשו יותר מדי טעויות ביקב ורוב הסיכויים שייצא לכם משהו שאפשר לשתות. רוב היקבים בישראל עובדים בשיטה זו ומצליחים להפיק מוצרים סבירים, לכן טוב שיש לנו גם יצרנים יצירתיים כמו אבי פלדשטיין שמעמידים אופוזיציה לוחמת לעשייה השגרתית. הדבוקי, זן ארץ ישראלי, מקבל בידיים של פלדשטיין זווית ייחודית עם מינרליות בולטת, מבנה מוצק וטעמים מאוזנים. תהיו קצת יצירתיים ותנסו להשיג אותו (150 ש"ח).

פלדשטיין, דבוקי 2015
פלדשטיין, דבוקי 2015

יציבות. צרעה, שורש 2016

מצד אחד אנחנו צרכני יין סקרנים שמוכנים להשקיע לא מעט מאמצים בלגלות את אזור היין הבא או הזן הבא. מצד שני, יין זה עניין של מסורת. רוב אלה שיוצאים מהחנות עם בקבוק חדש, רוצים לדעת שהם יקבלו בדיוק את מה שהובטח להם. שורש של צרעה הוא אחד היינות שמקיימים תמיד את ההבטחה, והיין מבציר 2016 אינו שובר את הרצף. הוא נעשה מענבי סירה, קברנה סוביניון ופטי ורדו מהרי יהודה, מציג נוכחות של פרי איכותי ועשייה מדויקת, יציבה ובטוחה בעצמה. לפעמים יותר מזה אנחנו לא צריכים. (150 ש"ח).

צרעה, שורש 2016
צרעה, שורש 2016

עניין. רמי בר מאור, ארכיטיפ רזרב 2014

על הדור החדש של היצרנים הישראלים הקטנים נמנים לא מעט יקבים ורמי בר מאור הוא ללא ספק אחד המעניינים שבהם. אחרי שהענבים מרמת הגולן לא ענו על הציפיות שלו הוא התחיל לחקור את האזור שבו הוא חי ועובד – בקעת הנדיב שלמרגלות הכרמל ואחרי שהקהל התחיל לדרוש ממנו גם יינות "גדולים", הוא החליט לעשות אחד בדרך שלו. ארכיטיפ 2014, בלנד של סירה קריניאן ומרסלן, מעניק המון עניין עם ריחות מורכבים של פרי שחור וסגול, עשן, מינרלים ופרחים, ועושה את זה בלי להעיק (230 ש"ח).

בר מאור, ארכיטיפ רזרב 2014
בר מאור, ארכיטיפ רזרב 2014