גורים: איך בוחרים את הכלב הכי נכון לילדים שלכם?

תביאו להם אחד כבר. כלבים בתל אביב. צילום: shutterstock
תביאו להם אחד כבר. כלבים בתל אביב. צילום: shutterstock

הילדים שלכם לא רק מבקשים מכם לאמץ כלבים, הם גם ירוויחו הרבה מאוד מנוכחות עם זנב בבית. אבל שימו לב שיש כמה דברים שכדאי להקפיד עליהם לפני שעושים את החיבור הזה. וכן, הם כנראה הולכים לבחור לו שם שיהיה לכם מביך להגיד בקול רם

5 ביולי 2022

אוהבי כלבים לא יופתעו לשמוע שכלבים יכולים להגיע לרמה קוגניטיבית של ילד בן 4 – כלומר הם מבינים יותר מ-250 מילים – אבל זו רק אחת הסיבות לקשר המרגש שיכול להיווצר בין כלבים לילדים. התרומה שלהם לילדים שלנו עצומה: מעבר ליכולת מוגברת לקרוא מחוות לא מילוליות, שהות רצופה לצד בעל חיים כלבי מעלה את רמת הסרוטונין (הורמון האושר) במוח. יש אפילו מחקרים שטוענים שלגדול לצד בעלי חיים משפרת את היכולת החיסונית של הגוף, וכי אם מלטפים את הכלב לפחות שתי דקות ביום לחץ הדם, הכולסטרול והסיכוי למחלות לב וכליות יורדים (טוב, זה אולי יותר בשבילכם ופחות בשביל הילדים). כלבים גם משמשים כמובן בטיפולים רגשיים, כך שילדים שסובלים מבעיות בויסות הרגשי ירוויחו מהטיפול בכלב: הוא גם מפתח אמפתיה וגם מעודד לעצמאות וללקיחת אחריות. נכון שלא כל כלב שתכניסו הביתה יעשה בהכרח עבודה טיפולית, אבל כל כלב יתרום לרמת האושר של הילדים שלכם. ושלכם. כך תכניסו הביתה כלב לבית עם ילדים:

שתפו אותם בתהליך הבחירה: אפשר ואף רצוי לשתף את הילדים כבר מהשלב הראשון – הטיול לעמותה. רק דאגו לעשות עבודת הכנה לפני עם הילד עצמו, לדעת מה הגבולות שלכם (ולהיות הורים מהסוג שעומדים בהם) ולשקף אותם לילד. הסבירו לו שאת ההחחלטה מקבלים כל בני המשפחה יחד.

>> כלב מי שאוהב אותך: המדריך המלא לאימוץ בעיר
>> העיר והכלבים: כל הכתבות

פתגם רוסי ישן אומר, "כלב קטן תמיד נשאר גור". (צילום: GettyImages)
פתגם רוסי ישן אומר, "כלב קטן תמיד נשאר גור". (צילום: GettyImages)

שמות: תנו לו להחליט על השם. כן, יש סיכוי גבוה שהשם יהיה מטופש לחלוטין ואתם תתפדחו לומר אותו עוד חמש עשרה שנה אחר כך, אבל אם הכלב מיועד להיות "של הילד" – תנו לו להוביל. אם ברור לכם שהשם שהילד יבחר יהיה כזה שלא תוכלו לחיות איתו, נסו לחשוב איתו מראש על שמות ולהגביל את הבחירה לשורטליסט של שמות רצויים. אפשר להפוך את התהליך לדיון משפחתי בו כל אחד מציע רעיונות, אבל בסוף – תנו לילד להוביל (תוך כדי שאתם מובילים אותו לשם שהוא לא שם של פוקימון. אלא אם אתם גם אוהבים פוקימונים, ואז זה דווקא ממש אחלה).

בצעו עבודת הכנה: עוד לפני הגעת הכלב קראו יחד ספרים על כלבים, למדו על התנהגותם, מה אומרות המחוות שלהם וכיצד יש לקרוא אותם. זה יועיל לא רק לילד שלכם, אלא גם לכם.

אתם האחראים: הכלב אולי של הילד אבל בהתאם לגילו, אתם האחראים האמיתיים ואתם יודעים את זה. קחו את זה בחשבון מראש ואל תתבאסו כשתאלצו לצאת בשיא החום או בשיא הקור. זה חלק מכללי המשחק. וכן, הילד שלכם ישכח לפעמים למלא את קערת המים. קורה לטובים ביותר.

>> אימצתם כלב. לאן לוקחים אותו עכשיו?
>> קיץ תל אביבי עם מעיל פרווה: כך תכינו את הכלב ליולי-אוגוסט

כל כלב הוא עולם ומלואו (צילום: Shutterstock)
כל כלב הוא עולם ומלואו (צילום: Shutterstock)

איך לבחור כלב: "כלב שנכון למשפחה אחת אינו נכון לשנייה. כל כלב הוא עולם ומלואו", אומר טל שלוש, מנהל מרכז האדם והכלב. "האופי שלו נבנה על ידי גורמים גנטיים, תורשתיים וסביבתיים, כך שכל גזע יכול להתאים לילד". שימו לב שדווקא הפכים יכולים להשלים: "כלבים רגועים מתאימים לרוב לילדים היפר-אקטיביים, וכך גם ילדים רגועים מדי ומופנמים צריכים כלב אקטיבי", מוסיף שלוש. "ליתר ביטחון, קחו מאלף מוסמך אשר ייתן לכם את העצות בבחירת הכלב הכי נכון בשבילכם ובשביל ילדכם".