"אני אדם של אנשים, לא של מקומות": העברנו לילה עם הציירת ליה ריקרדו

היא ויתרה על קריירה כמקעקעת לטובת האמנות והחיים בפרדס חנה, ולא אכפת לה מהדימוי הלא סקסי של ציורי השמן: "זה כמו ללמוד מתמטיקה, מאוד סיזיפי ולא לכולם"

ליה ריקרדו (צילום: חן לוי)
ליה ריקרדו (צילום: חן לוי)
27 במאי 2019

23:00: "אם תשאלי אותי לאן אני יוצאת אני לא אדע מה להגיד לך, כי אני באמת כל היום מציירת – מהרגע שבו אני פוקחת את העיניים עד שאני הולכת לישון. אולי מדי פעם הפסקות לסופר", מספרת ליה ריקרדו (25) כשהיא עובדת בשעת לילה מאוחרת על העבודה הבאה שלה. אם היא תרגיש שהמוח שלה שרוף יתר על המידה, היא תצא לבלות. אם תרגיש בסדר, אולי תישאר בבית. הטאץ' של ליה ברור מאוד: ציורי שמן הנעים בין טריפיות לריאליסטיות. היא בולטת בתחומה בעיר כאחת מהיחידות "בסצנה" שזנחה את הקווים הדקים, סגנונות מודרניים וקריירה מבטיחה כמקעקעת.

24:00: "ציירתי כל חיי והייעוד שלי היה ברור לי מאז ומעולם", היא משתפת, "לקעקע משך אותי, עשיתי את זה במשך כמה שנים, אך לפני שנה הבנתי שאני רוצה לקיים רק את החזון שלי ולא להיות תלויה באף אחד אחר". חלק מההתנתקות שלה מלקוחות לוותה בהחלטה להישאר בפרדס חנה ולא להישאב לחיים ההקטיים של תל אביב. "כל חיי החברתיים בתל אביב. אבל אם הייתי חוזרת לעיר לא הייתה לי הפריבילגיה ליצור כל היום, פרדס חנה זה בידוד טוטאלי. זה מאבק פנימי בין הרצון להיות במרכז העניינים ולברוח מעצמך לבירה עם חברים, לבין ההבנה שחייבים לעבוד קשה ובלי הפרעות כדי להצליח".

אחד מציוריה של ליה ריקרדו
אחד מציוריה של ליה ריקרדו

1:30: "אמנות בשמן היא לא משהו שנפוץ אצל 'התל אביבים'. את לא תלכי לתערוכת בר ותמצאי פורטרטים בציורי שמן. אם מישהו רוצה להעמיד תערוכה של ציורי שמן הוא צריך למצוא את האיזון בין רגש לבין משהו זכיר. אני לא רוצה שיתחילו לבכות בתערוכה שלי אבל אני רוצה שיזכרו את הציורים, גם אם לא יזכרו מי צייר אותם, שיזכרו איך הם גרמו להם להרגיש. ציורי שמן זה כמו ללמוד מתמטיקה: את מקבלת כלים ומשם את יכולה לייצר נוסחאות משלך – איך את יוצרת צבעים, איך את מדללת, משיחות המכחול – להכל יש משמעות".

2:15: כשליה מגיעה לתל אביב לא אכפת לה איפה היא נמצאת – העיקר שתהיה עם אנשים שהיא אוהבת. "אני בן אדם של אנשים, לא של מקומות. אני יכולה לא לשים לב בכלל איפה אני, ופתאום לחשוב לעצמי: 'רגע, יש מצב שעברנו בר עכשיו? הקיר הזה לא היה פה'. כשאני בתל אביב אני מתרכזת בעיקר בלספוג את האנשים שאני אוהבת".

אוהבת לצאת ל: כולי עלמא ודרמה. תלוי בחברים ומי עובד איפה
השראה: ג'רמי מאן, אמיליו וילאלבה, ולאסקז
דעתי על האקדמיה: אפשר ללמוד הכל ביוטיוב. זה מה שאני עשיתי
מילה על אמנות בשמן: הרבה יותר נפוץ ממה שאתם חושבים, תפתחו גוגל

אחד מציוריה של ליה ריקרדו
אחד מציוריה של ליה ריקרדו