מאנקרה באהבה

גיל אקרמן ביקר באבושדיד החדשה ויצא עם בלדה תורכית על לחם

22 בינואר 2014

אבושדיד היא בראש ובראשונה לוק אנד פיל. התורכית החדשה בלבונטין שוכנת במבנה שהיה פעם בית משפחתה של לאה אבושדיד, אהובתו של איתמר בן אב"י. הלוקיישן המרהיב, עם הקשתות העגולות ואריחי התקרה המעוצבים, מעלה את החשד שהקראש של בן אב"י על הליידי אבושדיד היה נדל"ני. המבנה ההיסטורי הזה, בעל השכבות העותמניות, קיבל טוויסט עיצובי של קוקטייל בר ניו יורקי מהוקצע (מזכיר מאוד את ה־Oyster Bar בוויליאמסבורג) והצ'ארם שלו עובד. במהלך הארוחה חזרה ועקצצה בי התהייה בכמה כסף אני רוכש את המקום. הערב שלנו התחיל בקלאסה: ביצוע מופלא לשני קוקטיילים -Smoke & Honey ו־Spicy Old Fashion. הראשון חגיגה לאוהבי הוויסקי המעושן, השני לחסידי קוקטיילים קלאסיים. עוד אלמנט חיובי נרשם במחלקת הפחמימות. במהלך הארוחה אכלנו ארבעה סוגי בצק שונים שכמעט כל אחד מהם היה טוב מאוד והדגים יכולת מרשימה מן המטבח. זוהי פעם ראשונה שמקום מצליח לרגש לנו את בלוטות הגלוטן עם משהו שהוא לא "פוקצ'ת הבית" או "סלסילת לחמים שנאפים במקום". הטיול הפחמימתי המריא עם חלת הפתעה שהיא סוג של הכלאה בין מיני חלת שבת ללחמניית בריוש, שלי בכלל הזכירה סוג של סופלה לחם. על הצלחת הונחו שלושה עננים חומים שהרגע יצאו מהתנור עם קצת סחוג בתוכן וקרם חציל לבן לצדן. מסוג המאפים האלו שאתה מקווה שיום אחד יקברו אותך בתוכם. אמנם רק לחם, אבל נפלא.

המשכנו עם שתי יחידות של שדיד קבב, מנת קבב עסיסית מאוד שמגיעה בוורסיה אוורירית במיוחד של  ספאייח, פיתה פתוחה שקיבלה צלייה קלה על המנגל. על הקבב הונח סלטון מרענן של מלפפונים וצנוניות לצד רוטב יוגורט חמצמץ. זאת הייתה מנה מצוינת ששותפי לארוחה גרס כי היא מעט מלוחה מדי אבל אני חיסלתי אותה במהירות. המפגע היחיד שהגיע לשולחן היה הבוריק מנגולד וחלמון חי. פרט למילוי שטוב היה אילו במקום לעבור טיגון היה נאפה, היה הבוריק חסר כיוון, קשה מדי ולא עבד באיזון נכון עם המלית החיה. הברמנית האדיבה הציעה להחליפו בספיישל של הערב – ברוסקטת מוח עגל. הצעתה התגלתה כמניבה. המוח בושל למרקם מדויק, והברוסקטה שתמכה בו זכתה לשחקניות חיזוק נהדרות בדמות סלסת מנגולד, חציל וצימוקים וגרסה מעודנת ונפלאה של מחית אריסה מייצור ביתי. מנה מפתיעה לאוהבי הז'אנר שגם הציגה תחתית לחם מאיכות מעולה.

לעיקריות קיבלנו שתי מנות שהיו בעלות פוטניאל גבוה, אך לצערי נפלו בפרטים הקטנים. מנת הקלמרי BBQ נעטפה ברוטב מצוין שמכינים במקום, אך סבלה מעודף אלמנטים – לוביה יבשה, שעועית שחורה, שעועית ירוקה, שרי קונפי, בצל ירוק, כוסברה ועוד מיני גבבת – עוררו את התחושה כי השף מבקש להחביא משהו תחת ההמון. שותפי חשב שזו מנה מצוינת. אילו היה נצרב הקלמרי במיומנות בטרם הגעתו לצלחת ואילו פולי הקטניות היו טריים, היה צדק בדברי הממזר. את קו הפרוטאינים המשיך הפפר סטייק, שלצערי היה עשוי מנתח סינטת עגלים, מה שגרם לאומצה להיות מעט חסרת טעם. טעם תבשיל החיטה שהתווסף למנה היה עשיר, הודות לצלייה נכונה של ירקות השורש שבו, אבל לא הצליח להסתיר את העובדה המצערת שמעט מאוד מסעדות בעיר מגישות פרות בוגרות. מכאן יוצאת הקריאה למסעדות העיר: תנו לפז"ם לעשות את שלו. מקום שמצטיין בקוקטיילים מתברך על פי רוב גם ביכולת לסיים ארוחה כהלכה. כך הוא באבושדיד, למעט העובדה המצערת כי במקום לא מגישים קפה. מנת סיגרים מתוקים מלאי פיסטוק הגיעה לצד מטבל שוקולד הל נפלא ושמנת חמוצה. בצק הסיגר עשוי לעילא ולעילא, מטוגן ברמת דיוק אוטופית, ועם סייד קיק מושלם. לצדו הגיעה כנאפה מעולה שעוטרה בתותים טריים וקרם אנגלז עם ארומת מי ורדים. אבושדיד היא מקום שדליקטס לשבת בו, האוכל נחמד פלוס, אבל אין מנה אחת שמותירה חותם של מסז'יסט איתן וכרסתן בחמאם. עם קצת אמונה ועבודה על החזון הקולינרי, התורכי הזה עוד ישיר.

למסעדת אבושדיד

החשבון:

חלת הפתעה 22 ש"ח

2 יח' שדיד קבב 42 ש"ח

קלמרי BBQ 56 ש"ח

פפר סטייק 110 ש"ח

ברוסקטת מוח 42 ש"ח

בקבוק מי אוויאן גדול 36 ש"ח

כנאפה 36 ש"ח

סיגרים 36 ש"ח

Old Spice (על בסיס מילרגו סילבר) 72 ש"ח

Milk & Honey OTH

2 גראפה סיבונה פורטו 112 ש"ח

סה"כ 564 ש"ח

התענוג:

איכות האוכל – 7

אווירה ועיצוב – 9

שירות – 7

תמורה לכסף – 8

סך הכל: 8