מחדל נתניהו: זה בדיוק הזמן לדבר על פוליטיקה. לפני שיהיה מאוחר

היינו יכולים להגיד "אמרנו לכם", אבל יש כאן מדינה להציל. מחאת הדמוקרטיה, אוגוסט 2023 (צילום: ג'ק גואז/AFP/גטי אימג'ס)
היינו יכולים להגיד "אמרנו לכם", אבל יש כאן מדינה להציל. מחאת הדמוקרטיה, אוגוסט 2023 (צילום: ג'ק גואז/AFP/גטי אימג'ס)

יותר מ-60 שעות אל תוך המחדל הנורא בתולדות המדינה וכבר ברור שיכול להיות לו רק שם אחד: מחדל נתניהו. זה עליו. זה הכל עליו. ותפקיד התקשורת לומר את האמת הזאת. זה לא הזמן לפוליטיקה? הצחקתם אותו. הוא עסוק כעת באותו הדבר שבו הוא עסוק כבר יותר מ-30 שנה. הוא עסוק בנתניהו. זה המחדל

9 באוקטובר 2023

1. בדברי הימים האלה, אם נזכה לכתוב אותם בעתיד, נזדקק לשמות. יהיה שם למלחמה הזאת, יהיה שם לטבח הנאצי במסיבה של נובה, יהיה שם לכל איש.ה שבגבורתם הגנו על הארץ ותושביה. אבל לאירוע עצמו, בכללותו, החל מההתעלמות מהאזהרות החוזרות ונישנות מפני היתכנותו של אירוע כזה בדרום או בצפון לאורך העשור החולף ועד לכשל המערכות המתמשך ב-60 השעות האחרונות והתאיינותה של הממשלה, יכול להיות רק שם אחד: מחדל נתניהו.

2. זה עליו. הכל עליו. בנימין נתניהו הוא המחדל. זהו מחדל מתמשך שמיליוני ישראלים התריעו עליו מאז 2016, והוא הוביל אותנו אל הרגע הזה שבו הממשלה קורסת ונעלמת ב-60 השעות הקשות בתולדות המדינה, בזמן שארגוני המחאה נגד ההפיכה המשטרית ממלאים את הוואקום ומתפעלים מבצעי ענק לאספקת מזון, ציוד צבאי, ציוד רפואי, סיוע ועיטוף למפוני הדרום ומשפחות הנעדרים ואפילו הסברה לחו"ל. זה חייב להיות רגע פוקח עיניים לנוכח הזוועה הנוראית, הכשלים המחרידים וחוסר התפקוד המוחלט של הדרג המדיני כולו. זה לא הזמן לפוליטיקה? הצחקתם את נתניהו. מאז יום שבת ב-06:30 הוא עסוק בדיוק באותו הדבר שבו הוא עסוק מאז כניסתו לחיינו לפני יותר מ-30 שנה. הוא עסוק בנתניהו. זה המחדל.

3. אפילו נאמנו ושליחו הגדול והחזק ביותר של נתניהו מול מצלמות טלוויזיה, עמית סגל, כבר לא יכול היה להסתיר את תדהמתו מההתנהלות הפוליטית העלובה ותפקודו הירוד של גדול מנהיגי ישראל. באולפני הערוצים עדיין מתווכחים בפאנלים על ממשלת אחדות, דוחקים בעדינות בקואליציה להתפרק כדי לאפשר לכמה מבוגרים אחראיים יותר להשתלט על ניהול האירוע, משתדלים לא לפגוע במוראל של העורף והחזית. אבל נתניהו לא רואה ולא שומע ויגיד אחר כך שאיש לא משך בדש מעילו. שלושה עשורים של התחמקות מאחריות הגיעו לשיאם על סף חורבן שניפץ למדינה שלמה את הלב.

4. רק מעטים באולפני החדשות מעיזים בינתיים לומר את האמת: נתניהו חייב ללכת. עכשיו. כל רגע נוסף שהוא נשאר בתפקידו, יחד עם חבורת העבריינים העלובה שאסף סביבו בחוסר סבירות מופגן, בהיעדר מוחלט של שיקול דעת ומטעמי הישרדות פוליטית אישית, הוא רגע נוסף שבו היישות שנקראת "מדינת ישראל" אינה מתפקדת. המערכות שהושחתו על ידי נתניהו, ובכללן התקשורת עצמה, מתקשות לפעול עכשיו כשבאמת צריך אותן. ממשלת אחדות עם גנץ וליברמן הייתה יכולה להיות חבל ההצלה שלו, אלא שנתניהו הוא אדם טובע שמתוך היסטריה מנסה למשוך עמו למצולות את מי שמושיטים לו יד. זו אינה התנהלות של אדם כשיר. אם הייתם נתקלים בנהג אוטובוס שמתנהג ככה הייתם מחכים לאוטובוס הבא. אבל אין לנו עוד אוטובוס.

5. זה בדיוק הזמן לדבר על פוליטיקה. זה הזמן הכי חשוב לדבר בו על פוליטיקה. הגענו אל הרגע הזה בגלל פוליטיקה קטנה ומרושעת שפירקה את העם ואת האומה ואת רוב מערכות הציבור, לאט אבל בטוח, במשך עשורים. אנחנו נצא מהרגע הזה מחוזקים אם נדע, פעם אחת ולתמיד, לדבר על פוליטיקה. לדבר עכשיו על מערך השיקולים שהוביל לכך שגדודים מאוגדת עזה הופנו בשבוע שעבר לאבטחת פרובוקציות משיחיות של עליונות יהודית בשטחים. לדבר עכשיו על הג'ובים למקורבים ועל סדרה אינסופית של מינויים לא ראויים שהובילה לשיתוק בשעת חירום. לדבר ולא להפסיק לדבר לעולם על אחריותו של נתניהו לשחיתות הממארת, לתפיסת הביטחון הכושלת ולכל הסדקים שנסדקו בכוונת מכוון והובילו לשבר הנוראי הזה. זה המחדל שלו. זה מחדל נתניהו.

6. ההתגייסות האדירה והמרגשת של הציבור בתל אביב וברחבי הארץ כולה – ברובו אותו ציבור שיוצא מדי מוצ"ש להפגין נגד ההפיכה המשטרית וסופג כבר 40 שבועות הסתה במימדים בלתי נתפסים – היא נייר הלקמוס הטוב ביותר לאהבה העצומה ולנאמנות העמוקה למדינה ולאזרחיה שמתוכן פועלת האופוזיציה האזרחית שנולדה ברחוב קפלן. בזמן שמכונת הרעל הביביסטית מפיצה קונספירציות על בגידת הצבא והשב"כ תוך כדי קרב, המחאה קיפלה את הדגלים ובמקום להגיד "אמרנו לכם" התייצבה מגויסת לחלוטין בכל חזית אפשרית. צריך לשים לב גם לזה: מובילי המחאה הם היחידים שבאמת לא מדברים על פוליטיקה עכשיו, פשוט כי הם קצת עסוקים בהצלת המדינה. תשאלו את יאיר גולן אם תצליחו לתפוס אותו בין עשרות החילוצים שהוביל בימים האחרונים.

7. מתוך החורבן שהמיט עלינו נתניהו חייב לקום משהו טוב יותר. לא תמצאו את המשהו הזה בתוכניות האקטואליה עכשיו. הן עדיין עסוקות בוויכוחי האתמול ומשתפות פעולה בהסתרת אי כשירותו של האיש שכופף וקיפל את התקשורת לצרכיו. הימים הקרובים יהיו קריטיים בקביעת הנרטיב סביב המחדל. כשמביטים בעשרות אלפי המתנדבים והלוחמים שעזבו את ההפגנות בקפלן כדי להסתער על משימת החירום הלאומית, בהתארגנות האזרחית, בתורי הענק לתרומות דם, זה אמור להיות ברור עד כאב. לציבור הישראלי המדהים מגיעה הנהגה טובה יותר. והוא צריך אותה ממש עכשיו. זה פשוט די דחוף. אם התקשורת לא תהדהד את הדחיפות הזאת, לא בטוח שיהיה זמן לדבר על פוליטיקה בהמשך.