"הוא נוכח מאי פעם": חבריו ומשפחתו של דין שושני מנסים להחיות את המסעדה שלו בדמותו

דביר בסינו וטדי רוזנבאום, חבריו ושותפיו של דין, במנצ'וק (צילום: שלומי יוסף)
דביר בסינו וטדי רוזנבאום, חבריו ושותפיו של דין, במנצ'וק (צילום: שלומי יוסף)

אביו של דין שושני ז"ל, שנפטר באסון המעלית, מספר על האהבה לאוכל, היצירתיות והכישרון. מנצ'וק, המסעדה שהקים עם חבר ילדותו, עוד סגורה, אבל השותפים ובני המשפחה משחזרים את המתכונים שהשאיר ומחפשים אחר טבח שימשיך את דרכו

21 בינואר 2020

כשבועיים חלפו מאז האסון בשכונת התקווה שבו נהרגו בני הזוג דין שושני וסתיו הררי ז"ל, אחרי שנלכדו במעלית בחניון ביתם המוצף. השניים הותירו מאחור משפחות וחברים אוהבים, חלומות, שאיפות ותקוות של זוג צעיר בתחילת החיים. כעת, אף שהפצעים עוד טריים, מבינים בני המשפחה והחברים שלא נותר אלא להתחיל לאסוף את השברים ולהתמקד באור ובטוב שהשאירו השניים.

דין שושני הותיר מאחוריו גם את מנצ'וק, מסעדה שפתח באוקטובר האחרון בשכונת ביצרון יחד עם חבר ילדותו טדי רוזנבאום. טדי ודין הכירו בשכונה ובצופים והפכו לחברי נפש שחלקו גם אהבה משותפת לאוכל ולמטבח. במרוץ השנים השתלב כל אחד מהם במסעדות בעיר, כשלדין רזומה עשיר בבישול במסעדות מובילות ולטדי ניסיון בניהול משמרת ופלור. השניים פתחו את מנ'צוק בעקבות חלום משותף למקום משלהם, כשדין אמון על המטבח ועל האוכל וטדי על הצד התפעולי, אך למעשה היו שותפים מלאים בכל. אל השותפות העסקית הצטרף גם ציון שושני, אביו של דין, שבבעלותו פיצריה ותיקה במודיעין וניסיון של שנים במיזמים קולינריים שונים.

"היה טועם את המאכלים של אמו ומציע רעיונות". דין שושני במנצ'וק (צילום באדיבות המשפחה)
"היה טועם את המאכלים של אמו ומציע רעיונות". דין שושני במנצ'וק (צילום באדיבות המשפחה)

דין החל להתעניין באוכל כבר בגיל צעיר במטבח של אמא שלומית. "הייתה בו סקרנות אדירה לפרי האדמה ולחומרי גלם. הוא היה טועם את המאכלים של אמו ומציע רעיונות ושיפורים והם היו מחליפים מתכונים", מספר ציון, בסלון ביתו שבשכונת התקווה. האוכל נוכח מאוד מאז ומתמיד בבית משפחת שושני. ציון ועדן, אחותו של דין, מספרים על ארוחות שישי שהפכו למוסד עם טקס סדור וקבוע. מתחילים בקידוש ואז בחלה טרייה וסלטים, אחר כך עוצרים לסלט ירקות גדול ואז הפסקה קלה של יין ודיבורים. בהמשך מתכנסים שוב למנה העיקרית ולבסוף חוזרים לשולחן ואוכלים סלט פירות רענן לקינוח.

"הייתה בו סקרנות אדירה". ציון שושני, אביו של דין (צילום: שלומי יוסף)
"הייתה בו סקרנות אדירה". ציון שושני, אביו של דין (צילום: שלומי יוסף)

החשיבות שהוענקה לאוכל בבית המשפחה השפיעו על דין. הוא רחש כבוד אמיתי לאוכל, למד טכניקות בישול ייחודיות וגילה סקרנות אמיתית כלפי טעמים שונים. כבר בתיכון החל לעבוד כטבח במסעדה ומאוחר יותר אף למד בבית הספר בישולים שם הצטיין בכשרונו ובמחשבה מקורית, בפדנטיות ותעוזה. הוא עבד כטבח במוסדות הקולינריים המובילים בעיר – בבינדלה, בשילה, באיגרא רמא – וגם ניהל את מתחם ההסעדה ההייטקיסטי Sosa.

"דין עבד איתי כתף אל כתף באופן יומיומי", מספר ענר בן רפאל, שף איגרא רמא. "הוא היה אוטודידקט באופן בלתי יתואר ולא נח לרגע. כמעט כל שנה החליף מסעדה, ברגע שרצה ללמוד עוד מתחום אחר. הוא היה טבח מאוד מאוד כישרוני, מהכישרוניים ביותר שעבדתי איתם. הייתה לו אינטליגנציה מדהימה ויד אמן. אהבתי אותו מאוד בתוך המטבח ואהבתי אותו מאוד גם מחוץ למטבח".

השאיר הוראות מפורטות במטבח

הניסיון הרב שרכש והשמחה שמילאה אותו כשהאכיל אנשים הובילו את דין לכונן שפה קולינרית ייחודית משלו שאותה תירגם יחד עם טדי ועם וציון אביו למנצ'וק. טדי מספר כי מנ'צוק שיקפה את דין יותר מהכל, משום שביטאה את היצירתיות והחדשנות שלו. "דין יכול היה לפתוח מסעדת שף יומרנית, עם הניסיון והקשרים שצבר, אך הוא רצה להמציא את הגלגל וליצור משהו מיוחד משלו, תוך כדי שהוא מתאים אותו לסביבה ולקהל היעד באיזור", הוא מספר. "כך נוצר מנצ'וק. מנצ'וק על שום מה? מן – לחם קודש, וצ'וק שהיא מילה ליודעי סוד בלבד".

שפה קולינרית ייחודית. דין שושני ואביו ציון (צילום באדיבות המשפחה)
שפה קולינרית ייחודית. דין שושני ואביו ציון (צילום באדיבות המשפחה)

מנצ'וק הוא ממרח ירקות חמים, עליו מגישים ירקות צרובים וביצה קשה או עלומה. מנגבים אותו עם חלה טרייה, טפנד זיתים וסחוג ירוק ופיקנטי. זה נשמע דומה לחומוס אבל זה לא – זה קליל ומזין יותר והמנה מוגשת באופן כה מדויק ואלגנטי שאין ספק כי יד שף מיומנת מעורבת בהרכבתה. בתפריט חמש אפשרויות שונות שחלקן גם טבעוניות: דלעת וטחינה עם זוקיני וכרובית, חצילים ויוגורט עם מנגולד ועגבניות שרי, בצלים ופטה, חמאת קולורבי ועגבניות, וכרובית וקרם קוקוס עם גזר מקורמל.

"נראה לי שדין עודנו עומד במטבח ומחלק הוראות עם חיוך, או שהוא עומד זקוף מאחורי מכונת הקפה ומכין אספרסו"

ביצירת המנה ובניסוח שלה ביקש דין להגיש ללקוחותיו אוכל בריא ומזין במחיר שווה לכל כיס. הוא שילב בין פשטות ועממיות לעולם של אוכל אלגנטי ומתוחכם, דבר שבהחלט ניכר במנה. הבחירה למקם את מנצ'וק באזור שכונת ילדותם שיקפה את הרצון של השניים להחזיר לשכונה קצת מכל הטוב שהם קיבלו ממנה כשגדלו, וכן להפגיש לארוחת צהריים ילדים שבאים לאכול אחרי בית הספר ועובדים מהמגדלים הסמוכים. הבחירה בביצרון ביטאה גם חוש עסקי מפותח של השניים שהיטיבו להבין כי ביצרון נמצאת בהתפתחות מתמדת והאיזור עתיד לצבור תאוצה משמעותית בקרוב.

החברים שממשיכים את דרכו. דביר בסינו וטדי רוזנבאום במנצ'וק (צילום: שלומי יוסף)
החברים שממשיכים את דרכו. דביר בסינו וטדי רוזנבאום במנצ'וק (צילום: שלומי יוסף)

ברגע שנודע האסון שעריו של מנצ'וק נסגרו. כעת, כמה ימים לאחר שקמו מהשבעה, חוזרים למקום אט אט טדי ושאר חבריהם של דין וסתיו. על החלונות במקום תלויות מודעות אבל, אך העציצים מוריקים ובמקום עוד לא הספיק להצטבר אבק. יותר מכל, הדבר הבולט במקום הוא הנוכחות-נפקדות של דין. "דין כה בולט בהיעדרו, שבכך הוא נוכח מאי פעם", מספר טדי. "נראה לי שדין עודנו עומד במטבח ומחלק הוראות עם חיוך, או שהוא עומד זקוף מאחורי מכונת הקפה ומכין אספרסו".

ציון מספר שהאור של דין מורגש כל כך ושהוא איתו כל הזמן. "האסון הזה הוא בלתי נתפס", הוא מוסיף. בכל פינה בבית הוריו, כמו בכל פינה במנ'צוק, מורגשת הנוכחות של דין, ועל כן מתגייסים החברים והמשפחה לפתוח בקרוב את המקום מחדש ולהותיר ללב של דין לפעום במקום שעליו חלם ושאותו ייסד. ציון מספר כי דין השאיר סדר מופתי במטבח, מתכונים והוראות מפורטות. כעת תרים אחר טבח מיומן שינסה להתחקות אחר הכישרון של דין והחזון מאחורי המקום, ומחפשים דרך חדשה להמשיך לנשום עם דין ובלעדיו.

"נוכח מאי פעם". דין שושני במטבח (צילום באדיבות המשפחה)
"נוכח מאי פעם". דין שושני במטבח (צילום באדיבות המשפחה)