חיבוק חם מהסצינה התל אביבית? כנסו קודם לוויקיפדיה

נכתב שהסם הזה מסוכן, פסיכדלי וחדש בסצינה. זה פשוט לא נכון

מפדרון
מפדרון

שוב התקשורת מכתירה סם חדש (דוקטור 4? מאיפה השם?) כחומר מסוכן ש"משגע את תל אביב" (כך במקור - נשבעים). מה לעשות שבדיקה קצרה בלבד - ובאמת שאין צורך להיות מומחים גדולים - היתה מגלה שלא חדש ולא נעליים. כנסו, ארגנו לכם חגיגת

12 באוגוסט 2021

יוצא לי לדבר הרבה עם אנשים על כך שייצוג של סמים בתקשורת מלא בשקרים ודיסאינפורמציה, הפעם מצאתי כתבה אחת שממש הכעיסה אותי ואני אשמח לפרק אותה יחד אתכם כמקרה בוחן לסוגיה. השבוע (10.08.21) פורסמה כתבה במאקו "בריאות" על "דוקטור-4, הסם החדש שמשגע את תל אביב". אני אעבור על העובדות לכאורה שמובאות בה אחת-אחת ונבדוק כמה מהן מדויקות ונכונות.

ככה נראות המולקולות. תראו את זה במסיבת החברה הבאה שלכם כדי לצאת חכמים. מוויקפדיה
ככה נראות המולקולות. תראו את זה במסיבת החברה הבאה שלכם כדי לצאת חכמים. מוויקפדיה

"תכירו את הסם החדש שמקבל חיבוק חם מהסצינה התל אביבית, סם הדוקטור 4 (MMC4)"

 

מפדרון, או ‎4-MMC, הוא ממש לא סם חדש, אלא למעשה הוא היה אחד החומרים ששווק בארץ כ"חגיגת" בשנות האלפיים. בדומה לנייס גאי ושאר מוצרי הקנבוניאידים הסינתטיים, חומרים שונים שווקו תחת השם הזה, וכל פעם שאחד מהם יצא מחוץ לחוק הוא הוחלף בחומר שונה בעל דמיון כימי לחומר הקודם. מפדרון ספציפית הוצא מחוץ לחוק במדינת ישראל עוד בשנת 2008, מאז הוא נעלם מהעולם לתקופה והופיע מחדש בשנים האחרונות. 

אגב, אני לא הכי בקיא בשמות רחוב של סמים, אבל אני יודע ש"דוקטור" מתייחס ל-‎3-MMC ולא למפדרון. אם כבר בשמות רחוב עסקינן, הכינוי השגור למפדרון הוא "מיאו מיאו". יש לציין שלהרבה סוחרים אין מושג מה הם באמת מוכרים – מה שמייצר עוד יותר בלבול עבור המשתמשים. זו עוד אחת מהבעיות הרבות שישנן עם העובדה שאנשים שרוצים לצרוך סמים נאלצים לקנות אותם בשוק שחור ובלתי מבוקר.

"מדובר בסם חזק ועוצמתי, לא פחות קטלני מקודמיו"

 

לא יודע מה זה סם חזק ועוצמתי, אבל אני יודע שהוא לא קטלני. בקרוב ל-20 שנות קיומו, יש בעולם מקרי מוות מתועדים בודדים כתוצאה משימוש ממפדרון, רובם בשילוב עם חומרים נוספים, וברוב המוחלט של המקרים (אם לא כולם) זה מעולם לא הוכח שמפדרון ספציפית היה הסיבה למוות. בכלל, ‎4-MMC חומר ותיק יותר בסצינה מ-3‎-MMC, אז מה זה בדיוק קודמיו?

"המכיל חומרים פסיכדליים רבים, המוברחים לישראל משוויץ וגרמניה"

 

כמו LSD ו-MDMA, גם ‎4-MMC הוא שם של מולקולה אחת ספציפית, היא לא מכילה חומרים פסיכדליים רבים ולמעשה היא לא מכילה חומרים פסיכדליים בכלל. השם המלא של החומר הוא ‎4-MethylMethCathinone והוא נגזרת כימית של קאתינון, החומר הפעיל בגת, חומר קרוב לאמפתמין במבנה הכימי שלו ועל כן הוא ממריץ. אין שום קשר בינו לבין חומרים פסיכדלים.

LSD, אסיד (צילום: שאטרסטוק)
LSD, אסיד (צילום: שאטרסטוק)

"ומעורבבים עם חומרים נוספים בארץ"

 

אם מעורבבים בתוכו חומרים נוספים, הסיבה היחידה לכך היא העובדה שהחומר נמכר בשוק שחור שאין בו שום רגולציה. אם החומר היה נמכר באופן חוקי, היה ניתן לפקח על האיכות שלו ובכך למנוע מאנשים להפגע כתוצאה מצריכה של חומרים לא ידועים שעורבבו פנימה על ידי סוחרים מפוקפקים.

עכשיו מובא לנו ציטוט של קצין משטרה, הוא בטח יודע על מה הוא מדבר, נכון?

"שימוש בכמות קטנה עלול לגרום למוות. הוא קטלני יותר ממשפחת הסמים הקודמים (סם הדוקטור-1-2-3) ומכיל חומרים עוצמתיים מאוד"

 

לא יודע מה זה כמות קטנה, אבל כמו שכבר ציינתי מוקדם יותר – אין כמעט מקרים מתועדים של מוות כתוצאה מצריכה של מפדרון, בטח לא כתוצאה מכמות קטנה. ישנם מקרים מתועדים שבהם נדרש טיפול רפואי עקב השימוש, אבל זה תמיד קרה עקב צריכה של מינון גבוה במיוחד, או בשילוב עם חומרים נוספים. כנ"ל לגבי ‎3-MMC ו-‎2-MMC. אגב, אין דבר כזה בכלל ‎1-MMC.

גם אין דבר כזה "דוקטור-1-2-3". כפי שציינתי, "דוקטור" הוא שם הרחוב של ‎3-MMC, חומר שהגיע אחרי ‎4-MMC. המספור של החומרים הוא לא כמו דגמים של אייפונים, אלא זה הוא השם הסטנדרטי של המולקולות שמתאר את המבנה שלהן. גם נוגד הדיכאון וולבטורין מבוססת על נגזרת של קאתינון, אולי זה דוקטור 5?

ושוב, מה זה מכיל חומרים עוצמתיים מאוד? במפדרון יש רק חומר אחד והוא נקרא מפדרון, או ‎4-MMC, אני לא יודע איך מודדים את ה"עוצמתיות" שלו וביחס למה בכלל. אמפתמין למשל, פעיל במינונים הרבה יותר נמוכים.

"לכן המחיר שלו גובה מחיר כבד בהרבה מסמים פסיכדליים אחרים שיש בשוק"

 

איזה מחיר כבד הוא גובה? ממי? אגב, זוכרים שאמרנו שזה לא חומר פסיכדלי בכלל?

"מעבר להיותו סם מעורר מינית, הוא גם גורם למשתמשים להיות ערניים במשך שעות ארוכות ומפחית את החשק לישון."

 

באותה מידה זה היה יכול גם להיות תיאור של גת, או אפילו של קפה, ובכלל לרצות להרגיש עוררות מינית ולהיות עירני למשך שעות ארוכות זה רצון אנושי לגיטימי לחלוטין.

עכשיו יש לנו גם ציטוט של סוחר, אולי הוא מומחה לעניין?

"זה סם חזק יותר מהדוסה, גורם להזיות, הגברת החשק המיני וחידוד החושים"

 

נתחיל מהכי חשוב – דוסה זה לא סם, זו תערובת מסתורית שכל סוחר דוחף לתוכה מה שבא לו ועל כן מומלץ בכל מקרה להתרחק ממנה בכל מחיר, פשוט כי אתם לא רוצים להכניס לגוף משהו שאין לכם דרך לדעת מה יש בו. חוץ מזה, מפדרון לא גורם להזיות, לפחות לא במינונים סטנדרטיים.

מה יש פה? האמת היא שאין לנו מושג אבל זו נראית כמו "שקית" שמכילה "סמים" (צילום: shutterstock)
מה יש פה? האמת היא שאין לנו מושג אבל זו נראית כמו "שקית" שמכילה "סמים" (צילום: shutterstock)

שימו לב: 

אני לא מנסה להגיד שהחומר הזה הוא טוב או רע, או להמליץ לאף אחד על השימוש בו. כמו עם הרבה חומרים אחרים, יש לו את הסיכונים שלו ויש לו את ההזדמנויות שהוא מביא איתו. המציאות מוכיחה לנו שוב ושוב שאנשים הולכים לצרוך סמים כך או כך, אבל אם הם היו מקבלים מידע מהימן ולא הפחדות ריקות, כל אחד היה יכול לעשות את השיקולים שלו ולהחליט מה הסיכון שהוא מוכן לקחת על עצמו על סמך אותו מידע.

את רוב המידע שציינתי כאן ניתן למצוא בערך הוויקיפדיה על מפדרון. לו רק ה"עיתונאי" שפרסם את זה היה טורח להציץ שם ולו לרגע הוא היה מגלה שרוב מה שהוא כתב זה שטויות. העולם מלא בדיסאינפורמציה, לשקר בתקשורת לגבי סמים נהיה הסטנדרט ונראה שלאף אחד לא אכפת. יש מקום דווקא לציין לחיוב את עיתון "הארץ" שבשנה האחרונה פרסם מספר כתבות רציניות בנושא סמים, במיוחד הטור הקבוע של גורו הפסיכדליה, עידו הרטוגזון, אבל זו רק טיפה בים של שקרים ודיסאינפורמציה שמופצים באופן שיטתי.

אז מה זה בכל זאת מפדרון ומה עושים איתו?

מפדרון הוא נגזרת כימית של קאתינון, החומר הפעיל בגת. ההשפעה שלו היא של ממריץ אופורי, שמגביר את החשק המיני, מסיר עכבות, ופותח רגשית, קצת בדומה ל-MDMA. משום שמדובר בחומר חדש יחסית, הוא נחקר מעט מאוד וקשה לומר כיצד נראה שימוש בטוח בחומר. 

מינון סביר של החומר עבור רוב האנשים הוא בסביבות 100-200 מ"ג בבליעה או 40-80 מ"ג בהסנפה, כאשר משך ההשפעה הוא כ-4 שעות בבליעה וכשעתיים בהסנפה. בדרך כלל משתמשים ירצו לקחת חיזוקים נוספים בהמשך הערב על מנת להאריך את ההשפעה, מנת חיזוק אופיינית תהיה כמחצית מהמינון המקורי. רצוי גם לקחת בחשבון שיהיה קשה עד בלתי אפשרי להירדם למשך כמה שעות טובות אחרי החיזוק האחרון.

כמו חומרים רבים בעלי השפעה דומה, כשהאופוריה מתחילה לחלוף, קל מאוד ליפול לדפוס שימוש של בינג' – חיזוקים חוזרים של החומר שיכולים להמשך גם יממה או יותר, תוך כדי ויתור על שינה ומנוחה. ככל שעולה משך הבינג', המינון, ותדירות השימוש, כך עולה הסיכון לפגיעה בלב ובמערכת התגמול במוח. צריכה של החומר בבליעה מורידה באופן משמעותי את הקרייבינג לעוד ועוד חיזוקים. יתכנו גם נזקים גופניים נוספים שלא ידועים לנו עדיין, כי כמו עם הרבה מהסמים, החומר פשוט לא נחקר מספיק.

בשימוש קז'ואלי של אחת לחודש או פחות, שבו מציבים גבולות ברורים כדי לא להיגרר לבינג'ים מוגזמים, לא ידוע על השלכות בריאותיות ארוכות טווח. עם זאת, לאנשים רבים יש נטיה להתמכרות לחומרים מהסוג הזה וחשוב להיות עם האצבע על הדופק על תדירות השימוש, לצערי יצא לי לראות מספר אנשים בוגרים ויציבים מגיעים למקומות מאוד קשים כתוצאה משימוש בלתי מבוקר בחומרים מהמשפחה הזאת. למידע נוסף על החומר (ועל סמים בכלל) ממליץ להציץ ב-PsychonautWiki, וכן בדף הוויקיפדיה שקישרתי מוקדם יותר, שניהם מלאים ברפרנסים למאמרים מדעיים וכתבות לקריאה נוספת.
כותב הטור פעיל במגוון פרויקטים למזעור נזקים והנגשת מידע בנושא שימוש אחראי בסמים, חבר בצוות הניהול של קבוצת "מדברים פסיכדליה" בפייסבוק