בחירות 2019

יוזמה חדשה: הציגו תמונה מהקלפי – וקבלו 30% הנחה במגוון בתי עסק

"מצביעים 70%" מנסה להגדיל את שיעור ההצבעה ומגייסת לשם כך בתי עסק שמציעים הנחות שונות ביום הבחירות

קלפי, בחירות (צילום: Shutterstock)
קלפי, בחירות (צילום: Shutterstock)
11 בספטמבר 2019

שורה של בתי עסק יציעו הנחה של עד 30% ביום הבחירות למי שיגיע עם תמונה כהוכחה שהצביע בקלפי, במטרה להגיע לשיעור הצבעה של 70%.

את היוזמה – "מצביעים 70%" – הקימה קבוצה של צעירים, רובם בוגרי המרכז הבינתחומי בהרצליה. על פי המקימים, היוזמה היא א-מפלגתית, ללא מטרת רווח ואינה ממומנת על ידי גוף חיצוני. מטרת היוזמה היא העלאת שיעור ההצבעה בבחירות בשבוע הבא (שלישי, 17.9), לאור האדישות הכללית בציבור לאחר הבחירות הקודמות, שגם בהן שיעור ההצבעה היה נמוך ועמד על 68.5% בלבד.

"לפני חודש התקשר אלי חבר ואמר שהיה לו חזון על איך להעלות את אחוז ההצבעה", מספר נדב מנדלסון (29), תושב תל אביב שנמנה על היוזמים. "הוא אמר: חייבים לעודד מעורבות של הציבור ולא לעשות 'נו נו נו'. הסתכלנו על נתוני ההצבעה וראינו שמ-2003 הם לא עוברים את ה-70 אחוז, חוץ מב-2015. עד 1999 שיעור ההצבעה היה תמיד גבוה מ-70%".

לדבריו, "רובנו גרים בתל אביב ותסכל אותנו שבבחירות האחרונות היו מלא אנשים בבתי קפה ובים, אפילו חברים טובים שלנו שאמרו שאין למה לצאת להצביע, שחבל על הזמן. אז אספנו כמה חבר'ה מכל מני תחומים – וידיאו, דיגיטל, עיצוב – כולם בהתנדבות. יצרנו קשר עם קבוצת ברים בתל אביב שמחזיקה במזג ובדיזי פרישדון בין היתר, שישר נרתמה לזה. אחר כך עוד ועוד עסקים הצטרפו ואנחנו בקשר עם רשתות של סופרמרקטים ורשתות נוספות שצפויות להצטרף וקוראים לכמה שיותר עסקים להצטרף".

בין בתי העסק המשתתפים ביוזמה, שבהם תוכלו לקבל הנחות שונות אם תציגו סלפי שלכם מהקלפי: קרביץ, צומת ספרים, סינמטק תל אביב, rebar, גרייט שייפ, דיזי פרישדון, המזג, בית חנה ועוד. לרשימה המלאה.

זוהי אינה היוזמה היחידה להגדלת שיעור ההצבעה. עמוד הפייסבוק "נוהל שכנה", למשל, מגייס מתנדבים שינסו להמריץ אל הקלפי אזרחים שלא הצביעו בבחירות הקודמות. בשבוע שעבר ניתחנו כאן את אחוזי ההצבעה בבחירות אפריל 2019. המסקנה: יש כמעט מנדט שלם ששוכב על הרצפה, ותל אביב צריכה להתגייס.