טעם של זיכרון: מכינים את המנות האהובות על נופלי ה-7 באוקטובר

זוכרים עם הטעם. תבשיל פסוליה לזכר עמית מן ז"ל (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)
זוכרים עם הטעם. תבשיל פסוליה לזכר עמית מן ז"ל (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)

פרויקט ההנצחה "מקום בשולחן" של אסיף, המרכז לתרבות אוכל בישראל, בוחר להביט על זיכרון דרך הצלחת. בני משפחות של האנשים שאיבדנו באסון חוזרים למנות האוכל האהובות על קרוביהם, ומשתפים מתכון עם זיכרון, וגעגוע לטעם של עוד

12 במאי 2024

זו תקופה שוברת לב באופן בלתי נתפס, במסגרתה אלפי משפחות ישראליות הצטרפו למעגל השכול הנורא. את החלל הנורא בלב, בבית, במשפחה, קשה למלא. גם את המקום החסר בשולחן. פרויקט ההנצחה המרגש "מקום בשולחן", ביוזמת אסיף (המרכז לתרבות אוכל בישראל), מבקש לשמר את זכרם של קורבנות המלחמה שפרצה ב-7 באוקטובר, באמצעות אוכל. במרכז אספו את המתכונים למאכלים הכי אהובים על הנופלים, ומתעדים את בני המשפחה בעודם מבשלים מנה לזכר יקירם, ומספרים על האדם שאיבדו.

>> בואו איתה לטקס כיבוי המשואות. זאת העיר של יפעת קלדרון

מטרת הפרויקט היא להפיץ את זיכרונות האוכל האלו, ודרכם את זיכרון האנשים שאיבדנו, וגם אתם יכולים לקחת חלק בפרויקט. המתכונים שם ברשתות החברתיות של אסיף, ומדי שבוע יתווסף סרטון חדש. אתם רק צריכים להכין את המנה, לצלם ולשתף בצירוף ההאשטאג #A_Place_at_the_Table, ואולי זרקו על הדרך לינק לסיפור המקורי. אספנו כמה מהמנות והסיפורים, אבל למרבה הצער, אלו רק חלק מהן, כי יש הרבה להנציח. לפחות נשאר איתנו זיכרון טעים מהם.

המנה האהובה על דוד (קצ'קו) קציר ז"ל: פחזניות

איילת קציר, אשתו של דוד (קצ'קו) קציר ז"ל, מכינה לכבודו את פחזניות שאהב יותר מכל. "בשלן גדול הוא לא היה", אומרת איילת, ומחייכת כשהיא נזכרת במעט הדברים שכן היה מכין. "קיגל, סופריטו, ומלוואח קנוי שהיה מטגן במחבת, מעיף באוויר כדי להפוך אותו, ועושה מזה טקס שלם. זה לא מנע ממנו כמובן להתענג על אוכל, ויותר מכל על מתוקים – רצוי עם קצפת", היא מדייקת. "ביום ההולדת שלו תמיד ביקש עוגה של חמש שכבות עם מלא קרם". אבל הכי אהב כשהייתה מפנקת אותו בפחזניות ממולאות קרם פטיסייר, והודה לה אף יותר כשהייתה גם טובלת אותן ברוטב שוקולד חם.

פחזניות לזכרו של דוד (קצק'ו) קציר ז"ל. (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)
פחזניות לזכרו של דוד (קצק'ו) קציר ז"ל. (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)

המנה האהובה על שחף ברגשטיין ז"ל: לזניה

מוריה ברגשטיין, שגיסה שחף ברגשטיין ז"ל נרצח בביתו בכפר עזה, תרמה לפרויקט מתכון ללזניה שהכינה בארוחה משפחתית שאכלו ביחד, ומספרת ששחף היה מאוד מחובר למשפחה, לשבילים של הקיבוץ, ולחבריו – והיה דוד לתפארת. "אני לא זוכרת שקיבלתי כל כך הרבה מחמאות על משהו שהכנתי. חשבתי, כולה לזניה, מה הוא עף? אבל הוא לא הפסיק להחמיא וגם ביקש את המתכון". 

לזניה גבינות לזכרו של שחף ברגשטיין ז"ל. (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)
לזניה גבינות לזכרו של שחף ברגשטיין ז"ל. (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)

המנה האהובה על שני גבאי ז"ל: דגים חריפים

מיכל גבאי היא אמא של שני גבאי ז"ל, שנרצחה בפסטיבל הנובה, והיא נזכרת בביתה דרך מתכון לדגים חריפים, שכיכבו בכל ארוחת שישי. היא מספרת ששני לא החמיצה מעולם ארוחת שישי עם המשפחה, ואהבה את הדגים החריפים של אמה אהבת נפש. היא מספרת שאוכל תמיד היה תשוקה אמיתית של בתה. שאהבה מצד אחד אוכל פשוט ויומיומי כמו שניצל, פתיתים ובורקס, אבל מצד שני, נהנתה ללכת למסעדות יוקרה, לטעום מנות מיוחדות ולהוציא על כך לא מעט כסף. לא במקרה את שירותה הצבאי עשתה כטבחית, ואחד הדברים שאהבה יותר מכל היה לבשל לחבריה. "היא ניסתה להכניס מנות חדשות הביתה, לטעום ולתבל בטעמים חדשים, ותמיד ביקשה שאנסה להשתדרג ולהמציא את עצמי מחדש במטבח", אומרת מיכל. "אבל בדגים החריפים היא חזרה וביקשה שלא אשנה דבר. שכל שבוע הדגים יהיו בדיוק אותו הדבר ובאותו הטעם, אבל רק אם אפשר – יותר חריפים".

דגים חריפים לזכרה של שני גבאי ז"ל. (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)
דגים חריפים לזכרה של שני גבאי ז"ל. (צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)

המנה האהובה על איתי והדר ברדיצ'בסקי ז"ל: רקוט קפוסטה ומרק עגבניות עם בצקניות

רווית ברדיצ'בסקי, ששכלה את בנה איתי ז"ל וכלתה הדר ז"ל, מספרת כי: "אצלנו במשפחה מביעים אהבה באוכל, בכל פעם שהייתי שואלת את איתי מה להכין ליום שישי הוא היה אומר לי – רקוט קפוסטה לי, ומרק עגבניות עם בצקניות להדר". בעיניים דומעות, בעודה מערבבת את האורז הרך, היא מספרת שתכף הסיר יסודר בתבנית אחת יחד עם שכבות של כרוב כבוש, בשר ומעליהם שמנת חמוצה עבור מאפה השכבות ההונגרי. המתכונים המשפחתיים בהם היא משתפת כעת, שמורים בקופסא ונכתבו בכתב ידה של הסבתא שעלתה ארצה מטרנסילבניה.

רקוט קפוסטה ומרק לזכר איתי והדר ברדיצ'בסקי ז"ל.(צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)
רקוט קפוסטה ומרק לזכר איתי והדר ברדיצ'בסקי ז"ל.(צילום: דן פרץ, סטיילינג: נורית קריב)

המנה האהובה על עמית מן ז"ל: פסוליה מצרית

רחל מן – אמה של עמית מן ז"ל שהייתה פרמדיקית בקיבוץ בארי – מספרת שלצד אהבתה והשקעתה הגדולה בעבודה, היא גם מאוד אהבה אוכל. לצד ההנאה הצרופה שלה מאוכל של בית, מספרת אמה כי "היא נהגה לפקוד את כל המסעדות הכי טובות בארץ. לא משנה איפה היא הייתה עוברת לאכול, ברגע שהיו רואים אותה, היו עוצרים את התור ונותנים לה להיות ראשונה, כי היא תמיד באמצע משמרת – כולם באזור היו יודעים את זה". מבין כל המנות שאהבה עמית לאכול, היא אהבה יותר מכולן את מנת הפסוליה המצרית. המנה, על בסיס שעועית, מתבשלת עם שומן כבש, נתחי בשר, תבלינים ורסק עגבניות עד שהיא רכה ונמסה בפה, ומתקבל מרקם שבין מרק לתבשיל. בעוד שכל בני משפחת מן אהבו לאכול את הפסוליה לצד לחם שנטבל ברוטב, באופן שבו נהוג להגיש את המנה, עמית ביקשה תמיד לאכול אותה בגרסה משלה, לצד אורז לבן. ואמה פרסמה את המתכון בדיוק כך.

לפרטים נוספים באתר אסיף