ביקורת

"משודרג" מוכיח שלא צריך תקציב עתק בשביל לעשות מותחן טוב

בלי ליפול היכן שנכשלות ההפקות הגדולות, "משודרג" מפצה על הגודל עם תסריט פקחי שמחזיק אותנו במתח עד הסוף ועם תוספת של תבלין שנון

"משודרג"
"משודרג"
23 באוגוסט 2018

באחד הרגעים הזכורים ב"ד"ר סטריינג'לאב" של סטנלי קובריק (1964), ידו המכנית של מדען האטום הנאצי שעל שמו נקרא הסרט נשלחת לגרונו ומתחילה לחנוק אותו, והוא נאבק קשות לשלוט בה. הדימוי האבסורדי הזה של השתלטות המכונה על האדם שיצר אותה מהדהד ברקע של "משודרג" – מותחן חד, ממוקד וזריז במסורת הגולם הקם על יוצרו.

זה סרטו השני כתסריטאי/במאי של השחקן האוסטרלי לי וואנל – בוגר סדרות סרטי האימה "המסור" ו"הרוע שבפנים", שאותן גם כתב – והראשון שיצר ללא שותפו ג'יימס וואן. "משודרג" מתרחש בעתיד הלא רחוק, עידן שבו המחשבים והרובוטים מיישמים טכנולוגיות שקיימות כבר היום בשלבי פיתוח ראשוניים. גריי טרייס הוא מכונאי המשפץ מכוניות ישנות ומרגיש לא נוח בחברת מחשבים – בדומה לג'ון מקליין ב"מת לחיות" – מה שהופך אותו מיד לדמות מעוררת הזדהות באנושיותה בעולם דיגיטלי ומנוכר. אשתו האהובה דווקא עובדת בחברת מחשבים המפתחת איברים רובוטיים, אבל אנחנו לא מספיקים להתיידד איתה כי באירוע המחולל של הסרט היא נהרגת והוא הופך למשותק בכל הגוף. אחרי כמה ניסיונות התאבדות כושלים, טרייס המדוכא מקבל הצעה שהוא אינו יכול לסרב לה – בגופו יושתל צ'יפ מתקדם (ועדיין לא מאושר) שישיב לו, או בעצם למחשב, את השליטה על איבריו. מצויד ביכולות פיזיות משודרגות גריי יוצא לחפש את האחראים על מות אשתו במטרה להסגירם למשטרה שחקירתה מתמהמהת, אבל למחשב, שמדבר אליו בתוך ראשו, יש רעיונות אחרים.

"משודרג"
"משודרג"

תקציב ההפקה המוערך של הסרט הוא כחמישה מיליון דולר, שזה בערך תקציב הבוטנים של אולפן הוליוודי גדול. לכן יש כאן רק דימויים בודדים של קו האופק של העיר העתידנית (הסרט צולם במלבורן) והשחקנים לא מוכרים. הטריילר בכלל מקדם את, תופים בבקשה, חברת ההפקה בלומהאוז, שהפיקה בתקציבים דומים את סרטי האימה המוצלחים "תברח" ו"מז"ל טוב". אבל הכל לטובה: התסריט פקחי דיו להחזיק אותנו מעוניינים עד הפיתול האחרון, והוא אינו נגוע בפוזה פילוסופית חסרת כיסוי (הפוגמת בחלק מההפקות היקרות יותר). הדמיון הבולט של לוגן מרשל גרין לטום הרדי מייצר תחושה של היכרות, גם אם לא ראינו אותו בסדרה הקודרת "קוורי" (הפעם סידרו לו פוני שמסתיר את הבולקלה במרכז המצח). ולתרכובת הטיפוסית של מכות, סכינים, אקדחים ותנועות מצלמה מהירות נוסף תבלין שנון – הבעות התנצלות של טרייס, שידיו עושות דברים שאין לו שליטה עליהם. הסך הכל הוא בי מובי אלים ומהנה שאינו מבייש את האינטליגנציה.

"משודרג"
"משודרג"

סרט על: בחור משותק שבגופו הושתל צ'יפ חושב המאפשר לו לתפקד יוצא לחפש את האחראים על מות אשתו

ללכת? כן. מותחן חד, ממוקד וזריז במסורת הגולם הקם על יוצרו