עיריית תל אביב, תלמדי מפריז: משתנות ציבוריות, עכשיו

לגברים הישראלים אין בושה: השלפוחית לוחצת? כל דבר הוא שירותים: עץ, מדרכה, קיר בניין. אבל כשאין כאן בכלל שירותים ציבוריים, אפשר להאשים אותם?

משתנה פריזאית על גדת הסן (צילום: GettyImages)
משתנה פריזאית על גדת הסן (צילום: GettyImages)
16 באוגוסט 2018

כל תושבי פלורנטין, ולא מעט מקומות אחרים בתל אביב, מכירים את זה. מתעוררים בבוקר שישי או שבת, יורדים למטה לקנות עיתון וקפה או להוריד את הכלב, והאף מייד מתמלא בריח מוכר. תיירי הברים סימנו את הטריטורייה. בישראל אין לגברים בושה – השלפוחית לוחצת, והופ אני שולף. הם לא חסים על פחי אשפה, על עצים, מדרכות ופתחי בתים. כשמצטרף לכך אלכוהול התוצאה היא אזורים שלמים שמריחים כמו משתנה ציבורית.

>> עוד לא העברתם את הכתובת לתל אביב כדי להצביע? כך תעשו זאת

אבל מה, הם צודקים. זו באמת משתנה ציבורית. כשאין ברחוב שום אפשרות להתפנות, מה אפשר לעשות? תל אביב מתייחסת לפעילות הטבעית של השתנה כמו שישראל מתייחסת לפלסטינים – היא מתעלמת מהבעיה בתקווה שהיא תעלם. ספויילר: היא לא. בערים אירופאיות גדולות קשה ללכת 5 דקות בלי להיתקל במשתנה ציבורית, ואילו בתל אביב, כשהתקינו את השירותים האוטומטיים בכיכר מסריק התייחסנו לזה כאילו העתיד הגיע לעיר. אבל זה לא מספיק.

זה אולי נשמע קטנוני, עניין לפישרים, סתם רעיון מושתן. אולי תאמרו: שטויות, למה אתה לא זורם. אבל זו לא בדיחה, זה עניין של בריאות הציבור; הגוף – של האדם ושל העיר עצמה – סובל מזה.

לאחרונה הגדילה לעשות עיריית פריז והתקינה משתנות פתוחות במספר מוקדים בעיר. אחת מהן, השתוממו התושבים, ליד כנסיית נוטרה דאם, עם נוף לסן הזורם (פתרון נהדר לסובלים מקושי במתן שתן!). המשתנות הללו אפילו חוסמות ריח באמצעות שכבת קש מיוחד והן מייצרות קומפוסט. האם אפשר לדמיין המצאה יותר אוטופית מזו? אבל עיר האורות כמרקחה. ואפשר להבין, עשורים של הדחקת הצרכים האנושיים ודחיקתם לפינה רחוקה בתודעה הפכו את הפומביות הזו ללא לגיטימית. אז רק דמיינו מה יקרה בישראל הפוריטנית.

אבל מה עדיף? שגברים ישתינו ברחוב בלי הפסקה? שרחובות תל אביב יריחו כמו מומביי בסופי שבוע? ניתן להניח שגם סוגיית החשיפה לא תהיה בעייתית. גברים שמעוניינים לחשוף את איבר מינם ברחוב לא צריכים משתנות ציבוריות כדי לעשות את זה, והתקנת היורינטורים האלה בפינות רחוב ובמקומות אסטרטגיים שלא יפריעו יכולה למנוע הרגשת חוסר נעימות ופחד אצל נשים. כמובן שהמתקנים הפריזאיים הללו לבדם לא מספיקים. עיריית תל אביב חייבת לפזר בעיר עוד המון מתקני שירותים אוטומטיים שנשים יוכלו להשתמש בהם. זה שנשים מנומסות יותר לא אומר שהן צריכות לסבול.

הבחירות לעיריית תל אביב מתחממות. לאחרונה ענו ב-Time Out המתמודדים על שאלות קשות שהפנו להם תושבי העיר בנוגע לתוכניות שלהם. הנה שאלה נוספת למתמודדים: האם תלמדו מערים גדולות אחרות ותדאגו לבריאות, ניקיון והרגשה טובה – הכל במכה אחת?