הצפות, אורחים לכודים ואבל: נזקי הסופה היכו גם במסעדות

מסעדות רבות הוצפו אתמול, אך רובן חזרו לפעול היום כרגיל. איגרא רמא סגרה את הדלתות ליום אחד לאות אבל על דין שושני, טבח לשעבר במסעדה שנהרג באסון המעלית בשכונת התקווה

הצפות ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב (צילום: רוני קאופמן)
הצפות ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב (צילום: רוני קאופמן)
5 בינואר 2020

הסופה שהתחוללה במהלך סוף השבוע והורידה על תל אביב כ-80 מ"מ גשם בתוך שעתיים השאירה חותם רטוב ועצוב על לא מעט מסעדות בעיר.

השף עינב אזגורי מקפה נורדוי העלה לאינסטגרם סרטון של הצפה ותמונה של עובדים מבוססים במים עד גובה הברכיים. "ככה נראה המטבח של קפה נורדוי היום", הוא כתב. "לצערי הרב המסעדה הוצפה במים היום באמצע הבראנץ' ולכן נאלצנו לסגור את המקום. נשוב בחזרה בערב יותר יבש". בשיחה מספר אזגורי שנאלץ לסגור את המסעדה בגלל ההצפה ולפנות את האורחים, שזכו בבראנץ' רטוב אך חינמי. "שאבנו את המקום וניקינו את פתחי הניקוז ברחוב שהיו סתומים ומלאים.  המטבח שלנו בנוי נכון על הגבהות בטון אז ציוד לא נפגע. לגבי הפלור נצטרך לחכות ולראות כי הפרקט, הבר והארונות עשויים עץ". היום כבר פועלת המסעדה כרגיל.

בשדרות ירושלים סבלה מסעדת איציק הגדול מהצפה מאסיבית שהשביתה את הפעילות. "חווינו צונאמי", אומר השותף בן אסולין. "החל משעה 12:00 המים עלו בצורה בלתי אפשרית לגובה 75-80 ס"מ. אורחים בשני שולחנות יצאו באמצע וסגרנו את המסעדה. העמדנו 50 איש, חברים ובני משפחה לגרוף את המים ולהציל מחשבים ואיזה ציוד שרק אפשר. ניסינו למזער את הנזק אבל יש הרבה ציוד שנצטרך לקנות מחדש". היום המסעדה חזרה לפעילות באופן הדרגתי אך הקצבייה תזדקק למספר ימים כדי להתאושש.

View this post on Instagram

Susu and sup. @susuandsons

A post shared by Omer Miller (@omermiller) on

בבר-מסעדה פר דרייר שבמתחם נגה מאשימים לא רק את הסופה, אלא גם את עבודות הקמת הרכבת הקלה. "כל מערכת הניקוז באזור קרסה בגלל העבודות בשדרה שאיפשרו למים להיסחף. ממש נוצר זרם", אומר איתי שלום, מבעלי המקום. "היו פה שטפונות מאוד רציניים וכל האזור נחסם. הצלחנו לעבוד חלקית אבל נאלצנו לבטל הזמנות ואירועים שהיו מתוכננים, בעיקר בחצר. למזלנו המקום מוגבה ולא נפגענו כמו עסקים אחרים, והחלק הפנימי יכול היה להמשיך לתפקד".

קזינו סן-רמו, שנמצא גם הוא במתחם נגה, סבל אף הוא מהצפות. בשעות הבוקר המאוחרות אתמול המים הגיעו לגובה 30 ס"מ וכמה לקוחות נלכדו בפנים. המקום נסגר ונפתח שנית לאחר מספר שעות. "יצאנו בזול. עוד כמה סנטימטרים של מים וציוד היה נפגע – מקררים, ריהוט, מערכת הגברה ועוד", מספר טל בן ברוך, אחד הבעלים. "המקום אחרי שיפוץ מקיף ואני מניח שזה משהו שתרם לשרידות. למרבה המזל הצוות הגיב מיידית וניתק את החשמל כדי למנוע אסון".

אלא שהפגיעה בציוד והפסד יום עסקים או יותר הם כאין וכאפס לעומת אסון המעלית בשכונת התקווה שגבה את חייו של דין שושני, מבעלי מסעדת מנצ'וק שנפתחה לפני שבועות ספורים בשכונת ביצרון, ובת זוגו סתיו הררי. תמיר מיכאלי וענר בן רפאל פורמן בעלי מסעדת איגרא רמא, שבה עבד שושני, פרסמו הספד עצוב ומרגש באינסטגרם.

"משפחת איגרא איבדה איש יקר ואהוב. דינו שלנו", הם כתבו. "מעטים האנשים שיש בהם הכל. כל לב שפועם לידם מתמלא מיד באהבה ושמחה גדולה. דינו היה כזה בדיוק. יחיד ומיוחד, יפה וכישרוני בטירוף ועם לב ענק. היית תלמיד אבל גם מורה והיתה לנו הזכות הענקית לגעת בהילה שלך לרגע קט. כשעזבת אותנו והלכת לפתוח מקום משלך ידעתי שדרכינו עוד יצטלבו. החיבור בינינו היה כל כך עוצמתי ועמוק שהיה ברור שכך יהיה, וקיוויתי שגם לך. הקלות הבלתי נסבלת של החיים האלה שוב מכה בפרצופינו והלב כבד וכואב. Queen שכל כך אהבת לשים לנו במטבח בבוקר ולשיר בקולי קולות, כבר לא ישמעו אותו דבר לעולם. מתגעגעים כבר ומוצפים דמעות וכאב. אנחנו נפרדים ממך ומסתיו, תנוחו על משכבכם בשלום".

לזכרו של שושני איגרא רמא תישאר היום סגורה. בעמוד הפייסבוק של מסעדת מנצ'וק נכתב כי המקום יישאר סגור עד להודעה חדשה.