מוזיאון תל אביב נהיה מקום להעביר בו את הלילה ואנחנו מתים על זה

התגעגענו. מוזיאון תל אביב לאמנות (צילום: אילן ספירא)
התגעגענו. מוזיאון תל אביב לאמנות (צילום: אילן ספירא)

"ניצוצות" הוא אירוע לילי חדש בהפקת המוזיאון במהלכו ישתלטו כמה מהיוצרים ואנשי התרבות הכי מעניינים שפועלים כאן - ארי פולמן, טליה לביא, רוני קובן, אתגר קרת, ערן צור ועוד - ישוחחו, יופיעו, וינתחו את מקורות ההשראה שלהם ליצירה

24 באוגוסט 2022

רק לחשוב שלפני בסך הכל כמה שנים קצרות, "לילה במוזיאון" היה משהו כל כך מופרע שהיה אפשר לבסס עליו סדרת סרטי פנטזיה (איומים) שלמה. להעביר לילה במוזיאון? למה שמישהו ירצה – ואז, התדר הפך את ההשתלטות על המוזיאון לעניין חגיגי שבשגרה, תחילה על מוזיאון תל אביב ובשנה האחרונה במוזיאון ארץ ישראל, ומוזיאון תל אביב פתח את דלתותיו ללבונטין 7.  אפשר, כמובן, להיות אנשים בלתי נסבלים ולהצליח לצקצק גם על זה, להגיד שזה בכלל מעיד על כך שהמוזיאונים ממש נואשים לתשומת לב מהצעירים, או להבדיל, שמוסדות תרבות אלטרנטיביים ותיקים חייבים להתחכם עם הלוקיישנים שלהם בשביל להביא קהל ושבלי גימיק זה לא עובד. ברשותכם (וזהו מאבק יומיומי), אנחנו בוחרים שלא להיות אנשים בלתי נסבלים. מוזיאוני ארצנו מוזמנים להתמזמז עם כל מועדוני ההופעות ומתחמי התרבות והדיג'יים שרק ירצו, אנחנו בעד.

לשם מה כל ההקדמה הארוכה הזאת? לספר לכם על עוד אירוע לילי במוזיאון תל אביב, הפעם בלי שיתוף פעולה אחד גדול אלא פשוט עם הרבה אורחים שבאים ביחד ללילה אחד מיוחד. "ניצוצות" הוא אירוע בהפקת המוזיאון בו הצופים יוכלו לשוטט באופן חופשי במוזיאון ולפגוש שלל יוצרים שיערכו שיחות פומביות או יופיעו בחללים השונים של המתחם, כשכותרת הגג היא "השראה" – מאיפה היא מגיעה, ממי לוקחים אותה ולא מחזירים, ובכלל, מה עושים איתה. לאורך הלילה, התוכן בתחנות השונות יוצג כמה פעמים כך שלמרות שלא תוכלו לתפוס את הכל, לגמרי תהיה לכם הזדמנות חוזרת אם פספסתם מישהו יקר לליבכם במיוחד.

מי בפנים? ארי פולמן ("ואלס עם באשיר", "איפה אנה פרנק?") בשיחה עם מבקר הקולנוע הותיק של ויינט, שמוליק דובדבני, על מקורות השראה, אנימציה ותהליכי יצירה; אתגר קרת יערוך שיחה בלתי ניתנת לחיזוי עם גלעד כהנא; דנה מודן תערוך דיאלוג מעניין ומשעשע עם טליה לביא (“אפס ביחסי אנוש”, “ילדות סכסכניות”); האמן ומעצב האופנה ויוי בלאיש יעתיק את הסטודיו שלו לחלל המוזיאון, הרכב האלקטרו-פופ הישראלי-צרפתי טרי פויזן ישוב לבמה לאחר כמה שנות היעדרות; נטע וינר (סיסטם עאלי) יוביל סיור פרפורמטיבי המשלב מוזיקה וטקסטים; ערן צור עם טקסטים נבחרים של משוררות, עיסוק במגדר, זהות והשראה (קיצר, ערן צור); רוני קובן בשיחה (אלא מה) עם המסעדנית עפרה גנור. לצד כל אלה יתקלטו אליוט ונרקיס טפלר.

יש עוד מספיק זמן עד האירוע – יותר מחודש – אבל כמו שאנחנו מכירים דברים מהסוג הזה, כדאי להתארגן על כרטיסים מהר.

ניצוצות, מוזיאון תל אביב, שאול המלך 27, 29.9, 19:30. 180 ש"ח, כרטיסים כאן