ניצחון מתוק: השפים הצעירים והשפים המתקמבקים של השנה

חמשת השפים המבטיחים של השנה, וגם שניים שמוכיחים שבעלי תשובה יכולים להצליח במטבח יותר מנקיים גמורים

רפי כהן. צילום: איליה מלניקוב
רפי כהן. צילום: איליה מלניקוב
10 בספטמבר 2015

אדיר כהן, הרברט סמואל

כשיונתן רושפלד עזב את קבוצת עדי'ס לייף סטייל ונטש את הבייבי שלו – הרברט סמואל -השף אדיר כהן המשיך להמריא כאילו היה שם תמיד בטיסת סולו. כהן, שהתחיל את דרכו במסעדת ליליות, התברג בשלב מוקדם בקריירה שלו לקבוצת עדי'ס לייף סטייל והיה סו שף ביבנה מונטיפיורי לפני שהגיע להרברט. הקנלוני עגל חלב שלו מוכיח שהוא כוכב.

סקאלופ על ריזוטו שחור, הרברט סמואל
סקאלופ על ריזוטו שחור, הרברט סמואל

 

אוהד לוי, אלמא

התמודד השנה עם הקמת מסעדת אורטוריו במלון אלמא בזיכרון יעקב. לוי, שעבד בכתית, בהרברט סמואל, ביבנה מונטיפיורי ובסושיאל קלאב תחת מיכאל גרטופסקי, הגיע מגובש מאוד לתפקיד. הוא יצר מטבח מקומי שבוחן את חומרי הגלם שבסביבה, בסגנון סלואו פוד עם תהליכי גיבון, יישון וכבישה. שווה לעקוב אחריו.

מוטי טיטמן ואור מיכאלי, מילגו ומלבר

יצרו יחד במלגו ומלבר מטבח עילי, קליל, ומתוחכם המתבסס על טכניקות שרכשו במסעדות מכוכבות מישלן, אולם מוגש באווירה תוססת ואנרגטית של בר. טיטמן עבד בצרפת ובניו יורק והוא נוטה להכין מחומרי גלם מהים אוכל ססגוני. מיכאלי עבד בפריז ובלונדון והקו שלו עילי־עדכני. יחד הם מייצרים מטבח סקסי ומפתיע. הצילחותים של השניים שברו את האינסטוש.

מלגו ומלבר. צילום: דנה קרן
מלגו ומלבר. צילום: דנה קרן

אלי שטיין, אדורה

עבד בהרברט סמואל בתקופה שבה השף יובל בן נריה ניהל את המטבח. משם עבר שטיין להקמה של עלמה ואז עבד במשך שמונה חדשים בטוטו של ירון שלו. עכשיו הוא מקים את המטבח החדש של אדורה שננטשה על ידי השף אבי ביטון. כבר בנובמבר, כשיפתח מחדש את אדורה, יהיה מעניין להבין למה הוא מתכוון כשהוא אומר גלם, גלם, גלם.

אדורה. צילום: אנטולי מיכאלו
אדורה. צילום: אנטולי מיכאלו

מאיר אלאלוף, קוואטרו

התחיל את דרכו בברונו של אייל שני, משם עבר לעבוד ברפאל ואז עבד כמעט עשור במסה תחת השף אביב משה. לאחרונה הוא זינק לעמדה חדשה במסעדת קוואטרוהממציאה את המטבח האיטלקי מחדש בגרסה מקומית. בין הגרנדיוזיות העיצובית של קוואטרו לאביב משה, לאלאלוף אין יכולת להתחבא מאחורי מנות ענוגות, הוא חייב להתמסר לסגנון המוגזם. צריך בשביל זה הרבה מאוד אומץ.

קוואטרו. צילום: אלון גרגו
קוואטרו. צילום: אלון גרגו

רפי כהן וירון שלו עשו את הלא ייאמן

לפעמים הניצחון המתוק נמצא בשגרה. אחרי המשבר של רפי כהן שהסתיים בהתמוטטות במאי 2014, החזרה המוצלחת למסעדת רפאל (כולל יצירתיות, מנות חדשות, ערבי קונספט וקולינריה משובחת), היא תבוסה למלעיזים. היכולת להמשיך לדבוק באיכות ולהמשיך להפתיע, אחרי שכבר הוספדת, הופכת את כהן למנצח.

בסיפורו של ירון שלו בטוטו מתעצמת הדרמה. אחרי התמכרות לקוקאין, אובדן המסעדה והעברת המושכות למושיק רוט, שלו נגמל, כבש חזרה את המסעדה והחזיר אותה לימי התהילה שלה. מתברר שבעלי תשובה יכולים להצליח במטבח יותר מנקיים גמורים.

ירון שלו ב"טוטו". צילום: בן קלמר
ירון שלו ב"טוטו". צילום: בן קלמר