לא להצביע בבחירות? תגידו לי, אתן השתגעתן?

אף פתק לא מייצג את ניצן פינקו, אבל היא תגיע מוכנה לקלפי. לא כי "הדתיים מתחזקים", אלא כי זה ניצחון על כל אלה שאסרו עלינו להצביע

מתוך "סופרג'יסטיות"
מתוך "סופרג'יסטיות"
10 בספטמבר 2019

הבחירות הקרובות נראות כמו בדיחה עצובה, הוכחה לחוסר היכולת והרצון של הממשלה הנוכחית להתנהל באפקטיביות. הן רחוקות מלהיות החגיגה הדמוקרטית שהן אמורות להיות: יום שבו חוגגים את הזכות לבחור את אלו שישפיעו על חיינו ויעצבו את המקום שבו אנחנו גרים. וזו צריכה להיות חגיגה, כי עד לא כל כך מזמן הזכות הזו לא הייתה קיימת, לפחות עבור מי שלא היה גבר לבן בעל אדמות ורכוש.

לא סתם המאבק הפמיניסטי על זכות ההצבעה נחשב לרגע מכונן בהיא־סטוריה של הפמיניזם: בלי זכות בחירה, מה הטעם בזכויות אחרות?

היום יותר מתמיד פושה בציבור התחושה שאין סיבה להצביע, שאין למי להצביע. אבל הצבעה חשובה לא רק מסיבות אסטרטגיות וטקטיות, ותיאוריות של גוש חוסם והסברים מעולם תורת המשחקים הם לא המוטיבציה היחידה לשים פתק בקלפי. הצבעה היא חלק בלתי נפרד מהחובה שלנו כבני אדם בעלי יכולת להשפיע על גורלנו. היכולת הזו ממילא מוגבלת, ולכן היכן שיש לנו יכולת להשפיע, אין לנו את הפריבילגיה לא לבחור בכך. הקולות של כל אחד ואחת מאיתנו חשובים. "99 זה לא מאה", אמרה לי לאחרונה אחת הילדות שמוחות כדי לעורר מודעות למשבר האקלים. היא יודעת את מה שאנחנו מתעלמים ממנו, מעדיפים לנצל יום חופש על חשבון המערכת. היא יודעת שאם אנחנו לא נעשה, אין אף אחד אחר.

נכון, אין פתק שמייצג אותי בצורה מספקת. אין פוליטיקאים מקומיים שאני מאמינה בהם בכל לבי. ובכל זאת, אקרא את מצעי המפלגות, אעשה שיעורי בית ואגיע מוכנה עם הבחירה שאני חושבת שתייצג אותי בצורה הטובה ביותר. לא כי "הערבים נוהרים לקלפיות", לא כי "הדתיים מתחזקים". אלא כי בכל פעם שאישה הולכת להצביע זה ניצחון על כל אלו שאמרו שאסור לנו, שאנחנו לא כשירות, היסטריות, לא חכמות מספיק. לא סתם המאבק הפמיניסטי על זכות ההצבעה נחשב לרגע מכונן בהיא־סטוריה של הפמיניזם: בלי זכות בחירה, מה הטעם בזכויות אחרות? הסופרג'יסטיות שהואכלו בכפייה באנגליה ובארצות הברית, שהילדים שלהן נלקחו מהן, אלו שמתו כדי שאנחנו נוכל להביע את דעתנו בלי לפחד – הן ידעו שהדרך היחידה לשנות את המערכת היא לא לשרוף הכל, אלא לשנות מבפנים. ואם זה דורש מאיתנו לקפוץ לאיזה בית ספר בשכונה ולהתפשר על אחת המפלגות, זה מה שצריך לעשות.