ספיר הראתה לכולם את הדרך. עכשיו תורה של החברה להפנים ולקבל

הדרך לקבלה מלאה עוד ארוכה, אך גישת ההתאחדות לשופטת העוברת שינוי מגדרי והמודעות הגוברת בעולם מעודדות. טור של מייסד קבוצת הכדורגל הגאה "ריינבול ת"א"

ספיר ברמן, במסיבת העיתונאים. תצלום: ההתאחדות לכדורגל
ספיר ברמן, במסיבת העיתונאים. תצלום: ההתאחדות לכדורגל
28 באפריל 2021

"נכון, אנחנו בשנת 2021, אבל זה עדיין לא דבר שכיח", כך אמרה ספיר ברמן במסיבת העיתונאים שבה דיברה באומץ ובגאווה על תהליך השינוי המגדרי שהיא עוברת, ועל העובדה שההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים תומכים ומחבקים אותה. אין ספק שמגיע כל הפרגון להתאחדות לכדורגל על התמיכה בספיר ועל כך שהיא הולכת יחד אתה.

אחד החששות הכבדים ביותר, ולצערי גם המוצדקים, לטרנסים/ות זה האפשרות לאבד את מקום העבודה שלהם/ן והקושי בקבלה לעבודה. מקווה מאוד שהפרגון הגדול שמראים ההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים יוביל לכך שארגונים ומקומות עבודה לא ישפטו אדם לפי המגדר או הנטייה המינית שלו, אלה לפי כישוריו. גם ביום מרגש ופורץ דרך זה, אסור לשכוח שהחברה הטרנסית סובלת רבות מדיכוי חברתי ותעסוקתי ואפילו לעיתים מותקפת באלימות על רקע טרנסופובי.

בספורט הישראלי בכלל, ובכדורגל הישראלי בפרט, שחקנים עדיין לא מדברים על הנטייה המינית שלהם ומפחדים לצאת מהארון. במגרשים עדיין משתמשים ב"הומו" ו"קוקסינל" כמילות גנאי. הדרך לקבלה מלאה עוד ארוכה וכולי תקווה שהצעד ההירואי של ספיר יוביל לכך שדברים יתחילו להשתנות לטובה. הדרך הטובה ביותר לעודד סובלנות וקבלת האחר בחברה, היא באמצעות חינוך מגיל צעיר ואין דרך טובה ליישם זאת מאשר בספורט.

בכדורגל העולמי גוברת בשנים האחרונות תשומת הלב למלחמה בגזענות וגם למלחמה בלהט"בופוביה במגרשים. באנגליה למשל מקדישים אחת לשנה מחזור בליגה הבכירה למלחמה בלהט"בופוביה, שחקני הקבוצות עולים למגרש עם שרוכים בצבעי הגאווה והקפטנים עונדים סרטי קפטן בצבעי הגאווה. בארץ, מידי שנה, קבוצת הכדורגל הגאה ריינבול תל אביב מקיימת טורנירים לעידוד הסובלנות וקבלת האחר. טורנירים אלה נערכים יחד עם ארגון "בועטים את האלימות והגזענות מהמגרשים", "מועדון ספורט גאה ת"א" וקבוצות שונות, דוגמת הפועל קטמון שאצלם תמיד אפשר לראות ביציע דגל גאווה.

ג'ורדן הנדרסון, קפטן אלופת אנגליה ליברפול, עם סרט בצבעי הגאווה. תצלום: עמוד הפייסבוק הרשמי של ליברפול
ג'ורדן הנדרסון, קפטן אלופת אנגליה ליברפול, עם סרט בצבעי הגאווה. תצלום: עמוד הפייסבוק הרשמי של ליברפול

אני עדיין מייחל ליום שגם בישראל יקדישו מחזור למלחמה בלהט"בופוביה ואני קורא לשחקנים בליגות הבכירות ללכת בעקבותיה של ספיר ברמן ולא לחשוש לצאת מהארון ולהיות מי שהם/ן גם במגרשים. אין בליבי ספק שרוב הקהל והציבור הישראלי בשל ומוכן לקבל כל אחד ואחת באשר הוא/היא. 

תודה לך ספיר על כך שאת מראה לנו שבכדורגל כולם יכולים להיות מי שהם.

הכותב הוא מייסד קבוצת הכדורגל הגאה "ריינבול תל אביב"