האם פוליטיקאים יכולים לנהל זוגיות או רק שותפות עסקית?

וגם: על הקשר בין משפחת קלינטון למשפחת אנדרווד, החמידות של בני הזוג אובמה והקלטת הלוהטת שמעולם לא ראינו

למה אתם שונאים אותה? בנימין ושרה נתניהו. צילום: GettyImages
למה אתם שונאים אותה? בנימין ושרה נתניהו. צילום: GettyImages
17 באוגוסט 2016

לא מדברים מספיק על "פרשת הקלטת הלוהטת" בהקשר של מערכת היחסים בין ביבי לשרה נתניהו. זה ביזארי שהתקשורת עוסקת בשרה באופן תכוף עד כפייתי, מתארת כיצד היא שולטת בבעלה ומתערבת בניהול המדינה ולא מזכירה כמעט אף פעם את אחד האירועים המכוננים בזוגיות הזאת. למי שלא יודע, ביבי בא ביוזמתו לאולפן "מבט" בינואר 1993 והודה בשידור חי שבגד בשרה עם "אישה אחרת" וש"זה הסתיים לפני כמה חודשים". הוא עשה זאת כי אלמוני התקשר אליו הביתה ואיים עליו שבידו סרט וידיאו שלו עם אותה אישה אחרת, וביבי החליט שהכי חכם יהיה להודות בזה, להתנצל בפני שרה ולטעון שמדובר בניסיון עברייני למנוע ממנו לזכות בראשות הליכוד. טוב לדעת שגם אז הוא היה אכול קונספירציות (הוא היה משוכנע שדוד לוי עמד מאחורי האיום, וכמה שנים אחר כך התנצל בפניו על שחשב כך). הקלטת, אגב, מעולם לא נמצאה, שודרה או הופצה.

חמש שנים לאחר מכן פרצה פרשת מוניקה לוינסקי. מי שחשב שביבי חתיך מספיק כדי שקלטת בכיכובו תיחשב לוהטת בא ודאי על סיפוקו כשתיאורי המין האוראלי בין ביל קלינטון ללוינסקי התפרסמו, ובעיקר השימוש בסיגר – או יותר נכון קייס של סיגר – כצעצוע מין. הטוויסט בסיפור הזה, לעומת המקרה של ביבי ושרה, היה שהילרי קלינטון לא הייתה מושא להתנצלויות, לפחות לא בפומבי. במקום זאת היא יצאה להגנתו של בעלה וטענה שכל הסיפור הוא קונספירציה של הימין הרפובליקני שרודף אותו מאז שנבחר לנשיאות.

אם לא יקרה משהו מפתיע בטירוף תהפוך הילרי בקרוב לאישה הראשונה אי פעם שכיהנה בנשיאות ארצות הברית. לצד זה היא תהפוך גם לאישה הנבגדת המפורסמת ביותר בהיסטוריה של המין האנושי (ברנדה וולש וז'קלין קנדי חולקות את המקום השני. ואלרי טריירוולר, האקסית של פרנסואה הולנד, משתכרת הרחק מאחור). הסקרנות העולמית האדירה סביב השאלה כיצד יתפקד ביל כ"ג'נטלמן הראשון" מעידה על כך שהתודעה הקולקטיבית של הציבור בעולם המערבי מחפשת לסגור מעגל עם ההשפלה שאכלה הילרי מביל ב־1998. זה לא שהילרי כנשיאה תחפש להשתעשע עם איזה סטאז'ר ממשרד החוץ רק כדי לתקוע את זה לביל בפרצוף, אלא שהפעמים שבהן היא תגיד לו "ביל, אין לי זמן לשטויות האלה עכשיו, יש לי מעצמה לנהל", הן לוקסוס שהיא קנתה בזכות הצפרדע שבלעה אז כדי לשמר את מעמדו הפוליטי.

אין סיגר. ביל והילרי קלינטון. צילום: Gettyimage
אין סיגר. ביל והילרי קלינטון. צילום: Gettyimage

מצד אחד הילרי היא בשורה פמיניסטית ומצד שני היא אישה נבגדת שנאלצה לבלוע את הכבוד שלה כדי להצליח. הדרך הכי קלה לפתור את הדיסוננס הזה היא לטעון שהיחסים של הקלינטונים היו מאז ומעולם יחסים של שותפות למען הצלחת הקריירה ולא מודל זוגי מונוגמי קלאסי, ולכן לא הייתה פה בגידה בכלל, ולך תדע אם להילרי בעצמה לא היו רומנים עוד באייטיז.

יש הטוענים שהזוגיות של קלייר ופרנסיס אנדרווד ב"בית הקלפים" עוצבה בהשראת הקלינטונים, אחרים טוענים שבין שהיחסים היו רגילים, פתוחים, עסקיים או כל דבר אחר – הפומביות שניתנה למין האוראלי בין ביל למוניקה יצרה השפלה בלתי נמנעת להילרי, אפילו אם ביל לא הפר את החוקים הלא כתובים ביניהם.

אם הקלינטונים הם כמו האנדרוודים – זוג לא מונוגמי וממש לא קלאסי שמנהל את העולם המערבי לפי ערכים של מונוגמיה ושמרנות קלאסית – אז בני הזוג אובמה הם סוג של רגרסיה חמודה למגמה הזאת. כל מי שראה את הסרטון שלהם מאחלים בהצלחה למשלחת האמריקאית לאולימפיאדה לא היה יכול שלא להתרשם מהזוגיות המתקתקה שהשניים מדגמנים, הכי שונה מהדינמיקה התועלתנית (בקטע טוב) של הקלינטונים. זה השלב בטקסט שבו מתבקש שיגיע משפט סגיר לגבי שרה נתניהו וחיבתה להתעמרות בעובדי ניקיון שתפחה לממדים מבהילים מאז "הקלטת הלוהטת", אבל למה לתת לדוד לוי את התענוג?