מה קורה כשקומיקאים מנסים להיכנס לפוליטיקה?

רוזאן בר התמודדה לא מזמן בבחירות לנשיאות ארצות הברית. זוכרים איך זה נגמר? הנה עוד כמה ניסיונות של מצחיקנים להשפיע על המערכת מבפנים

רוזאן בר (צילום: shutterstock)
רוזאן בר (צילום: shutterstock)
31 ביולי 2016

גיל קופטש

בבחירות לכנסת ה־18 בשנת 2009 סטלני המדינה התאחדו מאחורי גיל קופטש, רק כדי לגלות שמה שנכון לערוץ ביפ לא בהכרח יעבוד בבחירות לכנסת. קופטש הביא למפלגה 13 אלף קולות, הרבה מתחת לאחוז החסימה, ומאז הספיק להיעלם מהמסך ולחזור בתשובה. תיאוריות הקונספירציה גורסות שמדובר במהלך מחושב שנועד להתחבב על האלקטורט הדתי, ושקופטש רוקח תפנית שתרעיד את המפה הפוליטית ותסכן את אחיזתו של נתניהו בשלטון.

גיל קופטש (צילום: יח"צ)
גיל קופטש (צילום: יח"צ)

רוזאן בר

הקומיקאית האמריקאית היהודייה הצליחה מאז ומתמיד ללהטט בין עיסוקים מגוונים, שלאורך השנים כללו בין השאר סיטקום מצליח, תוכנית אירוח וריב מענג בטוויטר עם רוגל אלפר. בשנת 2012 היא רצה לנשיאות ארצות הברית בניסיון נואש מטעם מפלגת השמאל השלום והחופש, והגיעה למקום השישי עם 62 אלף קולות. אם תהיתם מה יצא לה מזה, התשובה היא כמובן סרט דוקומנטרי המלווה את קמפיין הבחירות.

רוזאן בר (צילום: shutterstock)
רוזאן בר (צילום: shutterstock)

אל פרנקן

עד העשור השישי לחייו התמחה אל פרנקן בכתיבת סאטירה פוליטית, בין השאר במסגרת "סאטרדיי נייט לייב" האיקונית. בשלב כלשהו החל להזדהות עם מושאי הבדיחות ביתר רצינות, חתך לפוליטיקה והפך לסנאטור מטעם מדינת מינסוטה.

אל פרנקן (צילום: shutterstock)
אל פרנקן (צילום: shutterstock)

יון גנאר

בשנות ה־90 שיחק יון גנאר בכל הסיטקומים המביכים בפריים טיים האיסלנדי. כשנדרש להמציא עצמו מחדש הקים את "The Best Party", וב־2010 נבחר לראשות עיריית רייקיאוויק. למרבה השמחה חוש ההומור לא ברח לשום מקום: באחד הראיונות עמו ציין גנאר שלא יהיה מוכן לשבת בקואליציה עם מישהו שלא צפה ב"הסמויה".

יון גנאר (צילום: gettyimages)
יון גנאר (צילום: gettyimages)

בפה גרילו

גרילו הוא אולי מהיחידים שהצליחו בפוליטיקה לפחות כמו שהצליחו בקריירה הראשונה שלהם. בבחירות 2013 באיטליה היו הוא ותנועתו – חמשת הכוכבים – כוח משמעותי, גרפו 25 אחוז מהקולות והתמקמו בספסלי האופוזיציה. כמו בקומדיה, גם בפוליטיקה גרילו רץ על הקלף של הילד הרע. באחרונה, בעקבות ההחלטה על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, קרא לקיום משאל עם דומה בארצו.

בפה גרילו (צילום: shutterstock)
בפה גרילו (צילום: shutterstock)