אבו חסן נגד הבן של הסורי: למי יש את החומוס קומפלט הכי טעים?

האחד יפואי עם עדת מעריצים נאמנה, השני מכרם התימנים ומחזיק בשילוב מנצח של נוסטלגיה ועדכניות. אז למי יש את הקומפלט הטוב יותר?

11 באפריל 2019

אבו חסן

עשרה קבין של חומוס ירדו על העולם, אף לא פאקינג אחד מהם ירד על תל אביב. אבו חסן היפואי הוא הטוען היחיד של העיר לליגת העל של החומוס בישראל, אגדת עלי קרוואן כבר חקוקה בדברי הימים של הקולינריה הישראלית וכמו שכל חומוסאי רציני יודע – מיתולוגיה משדרגת את טעמו של כל חומוס. אף חומוסייה תל אביבית אינה יכולה להיאבק במטען ההיסטורי של אבו חסן ובטח שלא בנאמנות הלקוחות, שסוגדים למסבחה כמו כת דתית על קראק.

אבו חסן (צילום: אנטולי מיכאלו)
אבו חסן (צילום: אנטולי מיכאלו)

כדי לייצר שדה קרב הוגן בחרנו להשוות דווקא את מנת הקומפלט הפחות מבריקה של אבו חסן, וכשנכנסתי לסניף בשבטי ישראל (איסט סייד או מוות!) עבר בי רעד של חילול קודש. האם הנחתי את היסודות לתבוסה תקדימית של אלילי החומוס? האם אבגוד בשליחותי העיתונאית או שאבגוד בנאמנותי לשבט אבו חסן?

הפיתה: שתי פיתות יפואיות טריות ומתקתקות.

הקומפלט: מנה מסיבית בעלת נוכחות פול דומיננטית שדרכו מבצבץ טעם החומוס המושלם של אבו חסן. התיבול החרפרף של המסבחה נעדר ויש צורך אמיתי בתטבילה החמוצה כדי לתת לקומפלט איזה פאנץ'. בניגוד למסבחה הקלאסית בקלילותה המסתורית, הקומפלט הוא מנה כבדה ומספקת שאחריה צריך לנמנם, קצת כמו להתכרבל בשמיכת פוך אבל בתוך הבטן.

התוספות: בצל וזהו. משתכנז מי שצריך יותר מזה.

הרטבים: תטבילה בחמיצות הארדקור וחריפות מעודנת.

פרזנטציה: תשמעו, זאת דייסה חומה, אנחנו לא הולכים לדבר על זה.

מחיר: 26 ש"ח

שבטי ישראל 14 או 17, 8:00 עד שהחומוס נגמר (סגור בימי ראשון)

הבן של הסורי

אודה ולא אבוש: מעולם לא הייתי ממעריצי החומוסיות של הכרם. כירושלמי בעברי הרחוק והמודחק מפעפע בי בוז גנטי לחומוס תל אביבי. בכל זאת המיתולוגיה של הסורי בכרם כבשה עם השנים גם אותי ומנת הקומפלט המפוארת שלו ביצעה בי את זממה יותר מפעם אחת. הבן של הסורי נהנה מהילה מיתולוגית משפחתית, שהיא כידוע התבלין המשובח ביותר בחומוס, ויש האומרים שגם אם תצעקו שלוש פעמים אבו שוקרי על חומוס מהסופרמרקט – טעמו ישתפר.

הבן של הסורי (צילום: יולי גורודינסקי)
הבן של הסורי (צילום: יולי גורודינסקי)

ממיקומו על גבולו המזרחי של כרם התימנים חולש הבן של הסורי על חומוסייה מרשימה שמצליחה להיראות מעודכנת ונוסטלגית בו זמנית. ההייטרים אומרים שזה רחוק מטעמו של הסורי המקורי והקומפלט הקלאסי שלו, אבל אנחנו מאהבים של חומוס ולא לוחמים של חומוס.

הפיתה: שתי פיתות רכות ואווריריות של השוק.

הקומפלט: מנה מפוארת עם זוהר מיתולוגי וביצה קשה קצוצה ממעל, בסיס חומוס סמיך וכבד בטעמים מודגשים של טחינה חמצמצה ועיסת פול שחמחמה ועמוקת טעם במרקם גס. יש בקומפלט הזה משהו שהוא אכן שלם מאוד ולא מרגיש כמו משהו שרצה להיות מסבחה ונכשל.

התוספות: בצל ופרוסות פלפל חריף ירוק.

הרטבים: שני סוגי תטבילה, אחד מהם מבריק בנוכחות כתמתמה של לימון כבוש.

פרזנטציה: מנה יפה בהתחשב בנסיבות (דייסה. חומה. כזכור).

מחיר: 25 ש"ח

הלל הזקן 10, 7:15 עד שהחומוס נגמר (סגור בשבת)

סיכום

מנת הקומפלט היא סם שינה מהפכני שיכול לשמש גם כחומר להרדמת קרנפים, והיא מדגימה במקביל היטב מה קורה כשנותנים ללקוחות להתערב בתפריט (שים לי קצת מזה וקצת מזה וגם מזה וזה. וביצה); מנות הקומפלט הן חוויית האקסטרים של החומוסיות, ואף שקשה מאוד להתחרות במנה עתירת המסורת וכבדת המשקל מכרם התימנים, בסיס החומוס האיתן של אבו חסן משדרג גם את מנת הקומפלט שלו לליגה אחרת. כחבר בכת אבו חסן אני נוטה להעניק לו את הניצחון הלא הוגן הזה, בנקודות אחדות. מה תעשו לי? כל החמולה בגב שלי.

קצת אחרת: עזבו אתכם מקומפלטים. סעו לעיר העתיקה בירושלים (לינא/עכרמאווי), לעכו (סעיד/סוהילה) או לראמה (עזבה/שראביכ) ותאכלו חומוס כמו שצריך.