טלוויזיה ישראלית

שנה לשידורי רשת 13: כישלון שיש לו אבא

סיכום 2019 ברשת 13: לא שרדנו (נעמה קסרי ב"הישרדות VIP". צילום מסך)
סיכום 2019 ברשת 13: לא שרדנו (נעמה קסרי ב"הישרדות VIP". צילום מסך)

במלאת שנה למיזוג רשת וערוץ 10 מתפטר המנכ"ל יוסי ורשבסקי, אחרי סדרה של טעויות בכל החזיתות האפשריות. אבל מי שמשלם את מחיר הכישלון הם הצופים

20 בינואר 2020

שנה וארבעה ימים חלפו מאז הגיח לעולם יצור הכלאיים רשת 13, מוטציה כעורה שנולדה מהכלאה כוחנית בין ערוץ 10 ובין רשת ונושאת את הפגמים הגנטיים של שניהם. כפי שאפשר היה לחזות כבר בשבוע הראשון לשידוריה – זה ייגמר בבכי: הבוקר הודיע המנכ"ל יוסי ורשבסקי על התפטרותו מתפקידו, צעד שאי אפשר לפרש אלא כהודאה בכישלון מר. הנה, סופסוף, כישלון שאינו יתום. 

רשת 13 לא עמדה באף אחד מיעדי המיזוג. היא לא עברה לרווחיות, היא לא הציבה תחרות ראויה לקשת 12, היא הובסה ללא תנאי בזירת האקטואליה, הפסידה בחזית הבוקר שהייתה מבצרה הבלעדי לפני המיזוג ובעיקר חירבה את האתוס של "חדשות 10" ולא הותירה ממנו זכר. רשת 13 גם לא הציגה בשנה הזאת אף הפקת מקור חדשה פרט ל"מגן דוד דרום" (שמעתם משהו על הסיטקום המוקומנטרי החביב הזה? לא? בדיוק), מותגי הריאליטי הנוצצים שלה התרסקו בזה אחר זה והרייטינג שלה מדשדש באזורים העגמומיים של ערוץ 10 המנוח.

הכישלון המהדהד הזה אינו של ורשבסקי לבדו. חתום עליו גם נתניהו שניצח על המיזוג מאחורי הקלעים ודחף אותו לבעלות מקורבו, הטייקון הבריטי-יהודי לן בלווטניק. הדבר הראשון שקרה בערוץ הממוזג היה עריפתו של מנכ"ל חברת החדשות העצמאי גולן יוכפז והעלמתם מהמסך של מגישים ביקורתיים כמו ירון לונדון, לוסי אהריש ואושרת קוטלר, לצד גיוסם של יקירי השלטון איילה חסון, שרון גל וארז תדמור. גם מזה לא יצא רייטינג: תוכניות האקטואליה של רשת 13 מתייצבות על שליש עד חצי ממספר הצופים של התוכניות המתחרות בקשת 12.

במסדרונות הערוץ מסמנים את היו"ר נדב טופולסקי, יד ימינו של הבעלים בלווטניק, כאיש החזק שקיבל החלטות מעל ראשו של ורשבסקי והוביל בסופו של דבר לפרישתו. אבל מבחינת בטטת הכורסה המצויה פחות משנה מאיזו לשכה נושבת רוח המפקד, ויותר חשוב שהכישלון הזה מתבטא מדי ערב בהיצע שעל המסך. מבחינה זו רשת 13 היא ערוץ ששום דבר לא עובד בו. קשה לחשוב על תוכנית אחת בלוח שלה שבאמת משמחת את צופיה, מייצרת באזז או זוכה להערכה מאנשי מקצוע.

לפני מספר חודשים התבשרנו בלווטניק יזרים עוד 100 מיליון שקל לגוף השידור המקרטע שבבעלותו, מהלך שלפחות בחלקו אמור לממן אולפן חדשות חדיש, אבל שינויים קוסמטיים לא יועילו כאן. רשת 13 הוא ערוץ שנולד בחטא וחלק מהמהלכים בו עוד עשויים להיחקר במסגרת תיק 7000 או 8000, אבל כישלונו האמיתי נעוץ בחוסר יכולתו המוחלט לייצר טלוויזיה אטרקטיבית שהציבור רוצה לראות. המנכ"ל ורשבסקי שילם אולי את מחיר הכישלון הזה. הצופים משלמים אותו מדי ערב.