"שהאזאם! 2" מצחיק, כיפי וחמוד. הוא התרסק בקופות על לא עוול בכפו

זה בכלל היה צריך להיות "זעם האלות". "שהאזאם! 2: זעם האלים"
זה בכלל היה צריך להיות "זעם האלות". "שהאזאם! 2: זעם האלים"

נכון, לא מדובר בסרט הקומיקס האולטימטיבי או משהו, והוא אפילו קצת פחות טוב מקודמו - אבל כשזוועות כמו "אקוומן" הביאו צופים לבתי הקולנוע בהמוניהם, באמת לא ברור למה הצופים התעלמו ברובם מהסרט המוצלח הזה

19 במרץ 2023

לפני ארבע שנים DC קומיקס השיקו גיבור על חדש ישן שהחזיר את הז'אנר לקהל הטבעי שלו – הווה אומר ילדים. "שהאזאם!" בכיכובו של זכרי לוי כילד מגודל, שמתלהב מכוחות העל החדשים שלו כמו שרק ילד יכול, זכה לביקורות טובות ולהצלחה קופתית נאה, גם אם לא כבירה, והנה הוא חוזר, הפעם כחלק מהיקום של DC, כולל הופעת אורח נחמדה של עמיתה וותיקה יותר ביקום. אלא שבשנים שחלפו יצאו למסכים חמישה סרטים אחרים מהיקום הזה, ועוד המון סרטים וסדרות טלוויזיה מהיקום המתחרה של מארוול, ונראה שהצופים הגיעו לסוג של רוויה. בסופ"ש "שהאזאם! 2: זעם האלים" רשם את הפתיחה הכי גרועה אי פעם לסרט של DC, וזה לא באשמתו, כי מדובר בסרט חביב ומבדר, בהחלט יותר מכמה סרטים גרועים ממנו (כמו "אקוומן") שהכניסו הרבה יותר כסף תוך כדי שחוללו את הרוויה.

ב-DC כבר היו מודעים לבעיה וליהקו את הבמאי ג'יימס גאן ("שומרי הגלקסיה", "יחידת המתאבדים" השני והמשופר) לתפקיד המפקח הראשי של היקום, והוא מיהר להודיע על שינויים גורפים. אבל "שהאזאם! 2" הוא עדיין חלק מהרפרטואר של ההנהלה הקודמת. הסברים ספציפיים לכישלון הקופתי של הסרט כבר מתחילים להתפרסם: נאמר שהתקציב הנמוך יחסית של 125 מיליון דולר גרמו לצופים פוטנציאליים להניח שהאפקטים יהיו לא משהו, ושהעובדה שהוא לא חלק אינטגרלי מהיקום כמו באטמן וסופרמן לא מעניקה לו את אלמנט ה"חובה לראות" שמביא את הגרעין הקשה של חובבי DC לבתי הקולנוע. יש להניח שבשבועות הקרובים יתפרסמו ניתוחים נוספים, אבל אם ככה סתם בא לכם להעביר 130 דקות (טוב, הוא ארוך מדי) די בכיף, "שהאזאם! 2" עושה את העבודה, ובניגוד לחששות – האפקטים סבבה.

הפתיחה מכניסה אותנו ישר לעניינים. צמד לוחמים בשריונות שהגיחו הישר מהמיתולוגיה היוונית פולשים למוזיאון באתונה, וגונבים משם שרביט עתיק שנראה לאחרונה בסרט הקודם. כשהלוחמים מורידים את הקסדות מתברר שאלה האלות הלן מירן ולוסי לו בתפקידי הספרה וקליפסו, בנותיו של הטיטאן אטלס – זה שנושא את הרקיע על כתפיו. להאדרת הרושם, הן הופכות את כל האנשים במוזאון לאבן, ומתחפפות. בינתיים בפילדלפיה שבאמריקה, בילי בטסון בדמותו כגיבור העל שעדיין לא הצליח לבחור לעצמו שם, משתף את רופא הילדים שלו בחיבוטיו הפסיכולוגיים. הוא מרגיש כמו זיוף, וכלי התקשורת תורמים לרגשות הנחיתות שלו, כי הוא והחבר'ה מבית האומנה, שאותם שיתף בכוחותיו, מתוארים, לא ממש בצדק, ככישלון (בדיעבד, כמו הסרט).

הטונים של שתי הסצנות שונים מאוד אלה מאלה, ורומזים לפיצול האישיות של הסרט. מצד אחד יש לנו ילדים נחמדים המתמודדים עם בעיות של סרטי התבגרות – בריונות בבית הספר, התאהבות ראשונה – ומצד שני יש מפלצות מחרידות שמגיחות מעולם אחר ומביאות איתן דימויים אפוקליפטיים. בין שתי הגישות האלה מחבר סיפור לא רע בכלל, על שלוש אלות אחיות שבאות לעולמנו לחפש אחר זרע הפלא שיכול להחיות את עולמן החרב. הבעיה היא שהן כועסות על כך שהזרע והשרביט הנ"ל נגנבו מהן, ולכן חלקן מושקעות יותר בהרס העולם שלנו מאשר בהצלת העולם שלהן (מה שאומר שהשם העברי של הסרט היה צריך להיות "שהאזאם! 2: זעם האלות"). האויבות אדירות הכוח אינן יחידה אחת. תפיסות המוסר שלהן מגוונות ולכל אחת יש רצון משל עצמה, וזה מוסיף רובד דרמתי רבע מעניין לעימות הנצחי בין הטובים לרעים.

זכרי לוי עדיין חמוד בתפקיד בילי בטסון/שהאזאם, שדמותו מתמודדת עם חיבוטים חדשים – הוא כמעט בן 18 וחושש שייאלץ לעזוב את בית האומנה ואת אחיו הצעירים ממנו, ולכן הוא מתעקש על הביחד. גם שאר הילדים/גיבורי על חמודים, ולכל אחד מהם יש דרמה קטנה משל עצמו. דרמה גדולה יחסית יש לפרדי (ג'ק דילן גרייזר/אדם ברודי) שרוצה לפרוס כנפיים בעצמו, ולהרשים את התלמידה החדשה בבית הספר. מגלמת אותה רייצ'ל זגלר, שהגיעה לכאן הישר מבכורתה הקולנועית כמריה ב"סיפור הפרברים" של ספילברג, והיא מקסימה גם כשהיא לא שרה. דווקא הדיוות הגדולות מירן ולו אינן מוצאות את עצמן בתפקידי האלות, והן פחות טובות מהצפוי. למירן יש סצנה מצחיקה אחת, שבה היא מקריאה מכתב מוזר, אבל שאר הזמן היא די סתמית. אותו מכתב מוזר הוא פרי עטו של עט חי, שהוא אחת ההמצאות המוצלחות של הסרט.

ההומור אינו מפוזר ביד נדיבה כמו בסרט הקודם, אבל מה שיש כמעט תמיד קולע, ואפשר גם לברך על כך שתפקידו של המכשף (דג'ימון הונסו) הוגדל, כי הונסו הוא תמיד אחד הדברים הכי טובים בסרטים שבהם הוא מופיע. לסיכום, "שהאזאם! 2" הוא דווקא מהסרטים היותר מבדרים ברפרטואר של DC קומיקס, זה רק שבסך הכל, די נמאס.

3.5 כוכבים. Shazam! Fury of the Gods בימוי: דיוויד פ. סנדברג. עם זכרי לוי, הלן מירן, לוסי לו, רייצ'ל זגלר, אשר איינג'ל, ג'ק דילן גרייזר, אדם ברודי. ארה"ב 2023, 130 דק'