לסדרת הפשע החדשה ב-HOT יש כל מה שצריך. אבל היא חייבת שאכטה

"420" (צילום: אוהד רומנו)
"420" (צילום: אוהד רומנו)

"420" היא דרמת פשע עשויה היטב שהייתה יכולה להיות "עספור" החדשה (ולא רק בגלל הנוכחות של עוז זהבי וחנן סביון) אבל הסדרה החדשה של HOT מפספסת את הסיפור החשוב של הקנאביס הרפואי בישראל, ומציגה נקודת מבט שמרנית ומיושנת על השימוש בו. שיעשנו משהו ויירגעו דחוף

1 ביוני 2023

בשנת 2007 צצה על המסכים בישראל סדרת פשע חדשה שמנסה להיות "הסופרנוס" הישראלי. שמה הוא "הבורר", ולמרות שהיא רחוקה באיכות שלה מהתסריט המשובח של "הסופרנוס", היא הייתה מהפכנית הן מבחינת הפקה והן מבחינת ההשפעות שלה על הז'אנר בישראל. המונים צפו בסדרה של רשף לוי שהביאה שפה מרעננת ופרשנות מעניינת לעולם הפשע הישראלי. שנה אחר כך הגיעה "עספור", שהציגה סיפור על ארבעה עברייני-צעצוע טובי לב שגרים באוטובוסים נטושים בהרי ירושלים. הסדרה הזאת פתחה את הדלת לסדרות כמו "מטומטמת" ו"זגורי אימפריה". כעת מגיעים הטוענים החדשים לכתר, עידו דרור ודוד דהן, עם הדרמה היומית החדשה "420", שעוסקת ביחסי הקנאביס עם החוק גם בתחום הסחר הלא חוקי וגם בתחום הקנאביס הרפואי.

הסיפור מתמקד באסי וניבי (עוז זהבי ויובל שרף), זוג הורים גרושים עם ילדה חולת אפילפסיה. השניים מנסים להשיג עבור ביתם את "נירוונה", זן קנאביס שפותח בישראל שהשמן שלו הוא היחיד שמונע ממנה התקפים אפילפטיים. אסי נעזר בשני דילרים לא מוצלחים (דולב מסיקה ונווה צור) שחייבים המון כסף לאנשים הלא נכונים. כביכול, על הנייר, מדובר בסיפור על חברות התרופות שמשתלטות על תחום הקנאביס הרפואי, בפועל זה סיפור מאד מוזר שמרגיש כמו קומדיית סטלנים שחושבת שהיא דרמת פשע.

הוויד בישראל הפך כר מזמן לחלק מהתרבות התל אביבית ומחוצה לה, אפילו בסדרת הנוער המצוינת "בני אור" התמקדו בסחר לא חוקי בקנאביס ובטלוויזיה זה בטח לא חדש לנו, הרי כולנו ראינו את "עספור" וכולם כבר יודעים שהיחס לוויד השתנה. הבעיה הכי גדולה של "420" היא האופן המיושן שבו היא מציגה את הקנאביס כסם מסוכן: בשלב מסוים בפרק הראשון, למשל, אחד הדילרים עובר מפרנויה מוגזמת לחרמנות מגעילה "תחת ההשפעה", וכשרוצים להציג את הדילרים כצמד סטלנים לא יוצלחים, הם פשוט יושבים על הספה ומעשנים בשעה 16:20, כאילו מישהו אשכרה מחכה לשעה 16:20 כדי לעשן. אין תירוץ לנקודת המבט הזאת שמרגישה מאולצת ושמרנית.

וויד כבר לא נתפס בעיני הקהל כסם שמשנה את האדם וגורם לו לאובדן שליטה מוחלט. כי הוא לא. יש המון סמים אחרים שעושים את העבודה הזאת ואין סיבה להציג סטלנים כאנשי מערות שאיבדו את הנבוט שלהם. בכל פורמט שבו יש שתי דמויות משניות משעשעות, הן בדרך כלל גונבות את ההצגה. זוהי דינמיקה שהחלה להשתלט על סרטים וסדרות בעיקר בזכות הדינמיקה של טימון ופומבה ב"מלך האריות". כאן לא כיף לראות את טימון ופומבה, בעיקר כי הן הופכות לדמויות לא אמינות בשום צורה. הבעיה האמיתית של הוויד הם לא הסימפטומים. העישון מזיק כך או כך, אבל במקרה הכי גרוע של עישון קנאביס אצל בגירים הם יהיו קצת רעבים ויצחקו יותר מדי. בטח לא יסניפו יד של אישה זרה לחלוטין מבלי שהיא שמה לב. 

לפחות עוז זהבי עובר מסך יותר ממה שהוא עובר במה, ומצליח לייצר דמות אמינה של אבא שמנסה לעשות כל מה שביכולתו כדי לטפל בילדה שלו. זה דווקא החלק המעניין של הסדרה והוא מאפשר לעוז זהבי לגנוב את ההצגה עם דמות שבנויה יחסית טוב: לוכד נחשים שעוזר לבעלי עסקים מפוקפקים להלבין אצלו את הכסף, וכאשר מודיעים שמפסיקים עבור הבת שלו את הטיפול הוא מוכן להפוך את העולם.

"420" נחלקת לשני צירים מרכזיים: התחום הרפואי בו שולטים מדענים, רופאים ואנשי עסקים, ותחום הסחר הבלתי חוקי בו שולטים עבריינים, ספקים וסוחרים. מי ששולט באגף העברייני הוא לילי (חנן סביון, עוד ד"ש מ"עספור"), ראש ארגון פשע אכזרי, וזה נחמד מאד לראות אותו יוצאת מהמשבצת של ניוטון הטיפש. לפי שני הפרקים הראשונים נדמה שהוא יהיה נבל ממש טוב לסדרה. מבצד הרפואי שולט ביד רמה אקי אבני בתפקיד המנכ"ל של חברת הקנאביס הרפואי. לעומת חנן סביון, קשה לומר שזה תפקיד חייו של אקי אבני, במיוחד אם משווים אותו לתפקיד הקודם שלו בתור הרב הצבאי הראשי בסדרה "שישו ושימחו", תפקיד בו הצליח אבני להתעלות על כל הציפיות. 

ההתמקדות בשני הצירים הנ"ל מעניינת לא רק בגלל הקאסט המרשים (שכולל בין היתר את שלומי קוריאט, אלמה דישי ורועי אסף), אלא גם בגלל שהקושי של מטופלי קנאביס רפואי הוא בעיה אמיתית במערכת הרפואה של ישראל. על מנת שאדם עם פוסט טראומה יקבל מרשם לקנאביס רפואי עליו להוכיח את אי-יעילותו של הטיפול התרופתי ולשלם המון כסף על פגישות עם פסיכיאטר ותרופות. זהו תהליך ארוך ומתיש שמצריך את אישור היחידה לקנאביס רפואי של ישראל. זוהי סוגיה רגישה וכואבת לרבים ואולי הדרך להציג אותה היא לא בסדרה שמרגישה כמו שילוב בין "עספור" לסרט של גיא ריצ'י.

זה לא אומר שהסדרה עצמה לא עשויה טוב. למרות כמה שורות דיאלוג צולעות ורגעים שאמורים להרגיש אותנטיים אבל חורקים במלאכותיות, "420" מצליחה להציג את הקשיים של משפחה שנלחמת כנגד שרירותיות הטיפול בקנאביס רפואי במדינת ישראל, ואת שני הפרקים הראשונים היינו בולעים בכיף גם בלי שני הדילרים הסתומים. אם התסריטאים היו מתמקדים בציר הרפואי, עולם הפשע שמתחבר לעולם העסקים היה מתגלה גם ככה, ואפשר היה להתקדם גם בלי דה-לגיטימציה לשימוש בקנאביס. נגיד את זה פשוט: הדמויות של הדילרים מיותרות לחלוטין. זה לא עובד, לא מעניין, לא אמין ובעיקר מרגיש כאילו היוצרים לא טרחו לתחקר את השפעות הקנאביס. לסדרה הזאת יש פוטנציאל גדול להפוך למשהו גדול. יש לה את כל מה שצריך. אבל יש לה גם יותר מדי.
"420", שלישי-חמישי 22:00, HOT3 (וגם HOT VOD ו-Next TV)