HOT מזלזלת בלקוחות שלה עם הפרסומת של רונאלדו

בפרסומת האחרונה שלה HOT מבהירה: כדאי להיות בצד של הכוח. אחרת את לא שווה כלום. טור דעה

זה לא כוחות (צילום מסך: יוטיוב)
זה לא כוחות (צילום מסך: יוטיוב)
27 באוגוסט 2019

רק בחודש יולי האחרון עלתה לאוויר פרסומת ל-yes בכיכובה של חוה אלברשטיין, ששרה שם גרסה מחודשת של שירה האהוב ״לונדון״. הרשת זעקה, והתקשורת גם. אלברשטיין הואשמה בהתמסחרות, בביזוי מורשתו של חנוך לוין, שעל מילותיו מבוסס השיר, ובירידה לרמה שאמנית שכמותה לא אמורה לרדת אליה – לעשות דברים בשביל כסף. כעבור כחודש עלתה לאוויר פרסומת של החברה המתחרה, HOT, בכיכובם של אופירה אסייג, אייל ברקוביץ׳ והכדורגלן כריסטיאנו רונאלדו. אף מילה לא צויצה.

בישראל מבדילים בין תיק שנסגר מחוסר אשמה לתיק שנסגר מחוסר ראיות, ותיקו של רונאלדו לא נסגר מחוסר אשמה.

לפני שיישלף קלף הוואטאבאוטיזם, חשוב להדגיש שיש מקום לביקורת כלפי אלברשטיין, אפשר וכמובן רצוי לדון בצמתים בהם מתנגשות האמנות ומסחריות. אבל סדר העדיפויות שלנו כחברה מאוד לקוי, כאשר זמרת מקבלת חצי ארס על כך שהעזה למצוא דרכים נוספות להתפרנס מהיצירה שלה, אבל רובנו ממש בסדר עם לתת במה לגבר שהואשם באונס כשהוא מנסה להעמיק את כיסיו העמוקים גם כך.

כריסטיאנו רונאלדו הוא כנראה הכדורגלן הכי טוב של דורו, אולי אפילו בכל הזמנים. זה לא באמת רלבנטי. אפילו אם נפריד את האדם מהיצירה, בפרסומת של HOT הוא לא מפגין את כישורי הכדורגל שלו, הוא מביא לשם את המותג רונאלדו. והמותג הזה כל כך חזק, של-HOT לא מפריע אילו מעשים הוא עושה מחוץ למגרש. אחד המעשים האלה, לכאורה, הוא אונס של הצעירה האמריקאית קתרין מאיורגה, בבית מלון בלאס ווגאס ב-2009.

התקרית הזאת נידונה בשנה האחרונה בכל מיני ערכאות, ויותר מהכל היא יכולה לשרת כמקרה בוחן לקשיים איתם נאלצות מתלוננות להתמודד מול רשויות החוק והאכיפה, כשהגבר נגדו את מתלוננות הוא אדם בעל ממון והשפעה. נכון לעכשיו, המשטרה לא הצליחה להעמיד תשתית ראייתית מספקת נגד רונאלדו, והמקרה, ככל הנראה, לא יגיע לבית המשפט. אז מה הבעיה?

ראשית, המחסור בראיות לא מעיד על חפות. בישראל מבדילים בין תיק שנסגר מחוסר אשמה לתיק שנסגר מחוסר ראיות, ותיקו של רונאלדו לא נסגר מחוסר אשמה. כל זה לא הפריע לו להתראיין בשבוע שעבר לטלוויזיה הפורטוגלית ולטעון ששנת 2018 היתה ״השנה הקשה בחיי״. ההאשמה באונס פגעה לו בכבודו ובכבוד משפחתו, לדבריו, וכשהכבוד, נפגע, הוא אומר, ״זה קשה״. הוא עוד ממשיך וטוען שהוכחה חפותו, למרות שזה לא לגמרי המקרה.

השאלה ״אתם יכולים לשמור סוד?״, שמפנה הכדורגלן לאופירה וברקו, השאירה אותי מכווצת. כך גם כשברקוביץ׳ מחווה על אסייג ושואל ״היא יודעת לדבר, אה?״

במהלך הדיונים במקרה הודו עורכי דינו של רונאלדו שהכדורגלן שילם בשעתו למאיורגה 375 אלף דולר על מנת להשתיק את המעשה אותו, לטענתו, מעולם לא עשה. מאיורגה, לעמותו, טוענת שלא היתה כשירה לחתום על המסמך כשחתמה עליו, ונשברה תחת הלחץ של אנשים מטעמו, שלטענתה גם הגיעו לחדר המלון בו קרה אותו אונס-לכאורה, שיבשו הליכי חקירה והעלימו ראיות.

למרות כל אלו, רונאלדו הצליח לשמור על החסויות שלו, כולל הסכם לכל חיים עם נייקי, עבורו קיבל מיליארד דולר. לצד החסויות האלו רונאלדו מחלטר בפרסומות לא רק בישראל, ולאחרונה אף סיפק לאוהדיו כמה רגעים של צחוק כשהשתתף בפרסומת משונה לאתר קניות אסיאתי. הכסף משחק כאן תפקיד משני. המטרה העיקרית של הפרסומות האלה היא לשמר את המותג רונאלדו, והמותג שלו מסרב להיחלש.

הפרסומת עצמה, בלי בושה, גם מדלגת בין הטיפות עם הבעייתיות הליהוקית של רונאלדו, וקשה להאמין שמישהו מהמעורבים בפרסומת הזו – משלב הרעיון ועד לשחרורה לעולם – לא היה מודע להאשמות נגדו. השאלה ״אתם יכולים לשמור סוד?״, שמפנה הכדורגלן לאופירה וברקו, השאירה אותי מכווצת. כך גם כשברקוביץ׳ מחווה על אסייג ושואל ״היא יודעת לדבר, אה?״.

אז גם אם חזקת החפות עומדת לצידו של רונאלדו, בואו נתמקד במה שכולם מסכימים עליו: 375 אלף הדולרים שהעביר למתלוננת. האם זה המסר ש-HOT רוצה להעביר לצופים ולצופות שלה? אנחנו נשקיע את הכסף שלנו בכוכב ענק שבין שאר השימושים שהוא עושה בכספו נכללים גם דמי השתקה של מתלוננות?

HOT מיישמת פרקטיקה סמויה אך מאוד אפקטיבית של השתקה. בנתינת במה לאדם נגדו תלויות האשמות חמורות, HOT מעבירה מסר שלא כדאי להתלונן. HOT כמובן לא היחידים שנוקטים בפרקטיקות האלה, הרי הנרטיב של ״הרסה לו את החיים״ חוזר על עצמו בכל פעם שמישהו עומד מול האשמות של פגיעה מינית. אבל גם כאן, בחייו ההרוסים כביכול, רונאלדו ממשיך בקריירת הכדורגל שלו, וממשיך לפרסם מותגים. על פניו נראה שהכל ממשיך כרגיל. ובבית, אפילו אם יש אשה אחת או איש אחד, שרואים את הפרסומת הזו, נזכרים בטראומה שלהם ומחליטים לשמור אותה לעצמם – האחריות גם עליכם, HOT.