לגלות את דרום תל אביב מחדש: הסטודיו ההיסטורי של האמן האיקוני

בניין אורי ליפשיץ. צילום: אלעד שריג
בניין אורי ליפשיץ. צילום: אלעד שריג

הסטודיו שבו עבד במשך שלושה עשורים הילד הרע של עולם האמנות המקומי נפתח לאחרונה לקהל. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזוהי בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים עכשיו, והפעם: בניין אורי ליפשיץ, שבו תוכלו לגלות הכל אודות האמן והאייקון

בשנות ה-60 וה-70 היה אורי ליפשיץ אחד האמנים המשפיעים בסצנת האמנות המקומית, אבל לא רק. מי שמותג כ"ילד הרע" של האמנות הישראלית עשה חיל גם מעבר לגבולות ישראל והציג ברחבי העולם. בשנה האחרונה פועל בבניין היסטורי יפהפה בדרום תל אביב חלל תצוגה שמוקדש לאיש, ליצירתו וגם לאמנות שנוצרה ע"י אמנים עכשוויים אחרים. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

קל לפספס אותו אם לא באים במיוחד, אבל ברחוב אברבנל (פלורנטין על גבול נווה צדק), כמעט על הפינה עם דרך יפו שבדיוק הופכת לרחוב אילת – שוכן מקום קסום, מלא היסטוריה, תרבות ואמנות: בניין אורי ליפשיץ. הבניין בן שלוש הקומות שימש במשך כשלושה עשורים כסטודיו של ליפשיץ. בין השנים 1988 עד מותו בשנת 2011 שם הוא עבד ויצר, והקירות מציגים עדויות רבות לכך.​

דורית ליפשיץ, אלמנתו של אורי ליפשיץ על רקע עבודה בבניין אורי ליפשיץ. צילום: יריב פיין
דורית ליפשיץ, אלמנתו של אורי ליפשיץ על רקע עבודה בבניין אורי ליפשיץ. צילום: יריב פיין

את הבניין, שהיה סגור במשך שנים מאז מותו ושימש בעיקר כמחסן, שיפצו ופתחו לקהל אשתו השלישית והאחרונה של ליפשיץ, דורית ליפשיץ, ובנו הקטן נדב, שגם מתפעל את החלל. הקומה העליונה בבניין משמשת כחלל תצוגה לתערוכות מתחלפות – חלקן מעבודותיו של ליפשיץ עצמו, על פי נושאים או תמות, וחלקן של אמנים ואמניות אורחים שיש בעבודות שלהם מן המשותף לאלה של האמן המנוח.

הקומות התחתונות מוקדשות לאוסף ולעזבון של ליפשיץ, שכולל מאות עבודות מתקופות שונות, בטכניקות שונות ובמדיות שונות. "זה הבית השני שלי. המקום שהיה בעבר הסטודיו של אורי וכיום משמש ככתובת העזבון שלו וכחלל תצוגה", אמרה דורית ליפשיץ לטיים אאוט. "הייתי מבלה בו שעות ארוכות כשאורי היה בחיים ותמיד הייתי מתרגשת כשהוא היה מזמין אותי לראות עבודות חדשות. כיום אני מנהלת את העזבון יחד עם בני נדב. אני מסתכלת על עבודות, צילומים ומחברות ישנות של אורי והקשר איתו מרגיש חזק דרך המקום הזה".

 

מעבר לתצוגה, החלל הוא גם כר פורה למחקר אודות העבודה של ליפשיץ, ואחת המטרות שלו היא להציע מבט עומק על יצירתו, הן כשלעצמה, הן ביחס למגמות בת זמנה בארץ ובעולם, והן ביחס לסצנה העכשווית, המקומית והגלובלית. קומת הארכיון שבו כוללת קטעי עיתונות, צילומים, כתבים של האמן ומחברות ציור מהתקופה שהיה ילד. שם מסודרות עבודות נייר, תחריטים והדפסים של האמן, והיא מאפשרת מבט נוסף ואינטימי לתוך גוף העבודה העשיר שלו.

מה עוד צריך יותר מזה? נכון מאוד, בקבוק יין של פורטה 6. תוכלו להרים כוס לחיי האמנות, התרבות, היצירתיות והאטיטיוד שאפיינו את ליפשיץ, ולחיי עוד מוחות יצירתיים ופורים כמוהו; וגם לחיי שימור זיכרונות, כי כולנו היינו רוצים שיעשו לנו כבוד גם אחרי שלא נהיה פה יותר. את הבקבוק תוכלו לפתוח על אחד הספסלים ברחוב שמוביל לבניין, או לצעוד מרחק דקה וחצי לפארק המסילה הסמוך, שם תמצאו אינספור אופציות לשבת, לשתות, לעכל ולשמוח.

בניין אורי ליפשיץ, להשיג ברחוב אברבנל 2 תל אביב (ודאו שעות פתיחה לפני שמגיעים) 

לאתר Porta 6; מידע על היין באתר שקד