לגלות את דרום העיר מחדש: מתחם התרבות שהכל יכול לקרות בו

3426. צילום: אביעד בר נס
3426. צילום: אביעד בר נס

על פני שטח של כ-1,500 מ"ר שבו פעל בעבר שוק הדגים של תל אביב נפתח בחורף האחרון מתחם מיוחד במינו שמחבר בין יצירתיות, קיימות וחינוך, ושמו "3426". שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזו בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים עכשיו

ברחוב קטנטן בין פארק החורשות לבלומפילד הושק לפני בחורף האחרון מקום חדש ויוצא דופן – 3426, על שם הרחוב הצדדי ונטול השם שהוא מסתתר בו. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק

במקום שבו פעל פעם שוק הדגים העירוני, נפתח מרחב תרבות חדש שמבטיח לשלב בין יצירתיות, חינוך וקיימות. בינתיים תמצאו שם את בית רדיקל, את הסטודיו של מרים כבסה, את גלריה בית האדריכל.ית, קבוצת שפים וסומליירים וסטודיו לייצור דיגיטלי ורובוטי. וזאת רק ההתחלה. מאחורי ארבע הספרות האלה (על שם הרחוב הקטן שבו הוא שוכן) נמצא שטח בגודל 1,500 מ"ר, שבהגדרתו הוא "מרחב שבו יצירתיות, חינוך וקיימות מתכנסים לנקודת המבט שתאפשר לנו לדמיין עתיד טוב יותר – מרחב ללמידה, חלימה, התנסות ושיתוף פעולה מסוג חדש".

3426. צילום: אביעד בר נס
3426. צילום: אביעד בר נס

המתחם מורכב מחלל פנימי רב-מפלסי שאותו מאכלסים משרדים, סטודיואים, אודיטוריום ואזורי תצוגה; ומחצר יפה ופורחת שבה עובד בר/בית קפה קטנטן. מדובר ביוזמה של האדריכלים אביטל גורארי ונתנאל אלפסי, בעלי משרד האדריכלים AN+, שנולד במקרה, כשהשניים חיפשו חלל חדש למשרדים שלהם אליו. בחללים הענקים שעכשיו משמשים כסטודיו או כחללי תצוגה פעלו מקררים עצומים שהוצאו משם, בחצר שחו דגים בבריכות ובאודיטוריום נערכו מכירות פומביות של דגים טריים וקפואים.

 

אחרי שפינו, שיפצו ועיצבו במשך תקופה ארוכה יחסית, הם החלו ליצור קשרים עם יוצרים, ארגונים וחברות נוספות שייקחו חלק בפרויקט ובמקום. אחד המרכזים שביניהם הוא רדיקל – הוצאת ספרים ללא כוונת רווח, שקבעה במתחם את בית רדיקל, שכבר הפך להיות לוקיישן פופולארי אצל מקומייםות מביני עניין להרצאות, מפגשים והקרנות של סרטים. לאחרונה קבעה את מקומה במקום גם גלריה בית האדריכל.ית, שפעלה עד כה באזור נמל יפו, ומציגה תערוכות מתחלפות שנעות על הציר שבין אמנות ואדריכלות.

עוד פועלים במקום בינתיים הסטודיו של האמנית מרים כבסה (שעבודות שלה גם מעטרות את חללי המבנה השונים); קבוצת המסעדנים Ilu שאמונים על הקולינריה; סטודיו לייצור דיגיטלי ורובוטי ועוד. בעתיד צפויים מיזמים ועסקים נוספים להכנס ולייאש את החלל הגדול, שלצידו גם חצר יפהפיה ופורחת. ומה טוב יותר מחצר פורחת לפתיחה של בקבוק יין טוב עם חברים אחרי הרצאה שפתחה לכם את הראש? אנחנו באמת לא יודעים. קחו איתכם בקבוק של פורטה 6 וכמה כוסות, אנחנו מבטיחים שזה יבוא טוב בכל שלב.

מתחם 3426, להשיג ברח' התחייה 27 (פינת הרצל) תל אביב

לאתר Porta 6; מידע על היין באתר שקד